Prorusiškos pajėgos pirmadienį perėmė kontrolę keltų terminale rytiniame Krymo pusiasalio kyšulyje, kurį nuo Rusijos skiria siauras sąsiauris, o šis žingsnis didina nerimą, kad Maskva pasiųs dar daugiau karių į šį strategiškai svarbų Ukrainos regioną, eskaluodama konfliktą su kaimynine valstybe.
Keltų terminalas Kerčės mieste, esančiame už maždaug 20 kilometrų nuo Rusijos teritorijos, buvo užimtas tuo metu, kai JAV ir Europos šalių vyriausybės mėgina rasti būdų, kaip įtikinti Rusiją sustabdyti šią Rusijos invaziją ir išvesti savo karius.
Pirmadienį paryčiais kariai užėmė terminalą, kuris yra daugelio į Rusiją plaukiančių laivų išvykimo vieta. Tie žmonės atsisakė pasakyti, kas jie tokie, tačiau kalbėjo rusiškais ir atvažiavo mašinomis su Rusijos numeriais.
Rusijos faktiškai perėmė kontrolę Kryme, nė karto neiššovusios. Dabar Kijeve ir kitur baiminamasi, kad Rusija gali siekti išplėsti savo kontrolę, okupuodama kitas teritorijas rytų Ukrainoje.
Aukšti JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracijos pareigūnai sakė, kad Vašingtonas dabar įsitikinęs, jog Rusija užsitikrino visišką operatyvinę kontrolę Kryme, kurio dauguma gyventojų yra rusakalbiai. Manoma, kad ten sutelkta daugiau nei 6 000 karių.
V.Putinas ignoravo Vakarų šalių raginimus atitraukti pajėgas, teigdamas, kad Rusija turi teisę ginti savo ir Ukrainoje gyvenančių rusakalbių interesus.
Jo pasitikėjimą savo pozicija akivaizdžiai didina faktas, kad didelė dalis iš 46 mln. Ukrainos gyventojų simpatizuoja Rusijai. Vakarinė tos šalies dalis siekia artimesnių ryšių su Europos Sąjunga, tačiau jos rytiniai ir pietiniai regionai, įskaitant Krymą, tikisi Rusijos pagalbos.
Susidūrusi su Rusijos invazijos grėsme, Ukrainos naujoji vyriausybė ėmėsi stiprinti savo pozicijas, paskirdama naujus gubernatorius prorusiškuose rytiniuose regionuose, prašydama turtingų šalies verslininkų palaikymo ir pašalindama iš posto karinių jūrų pajėgų vadą, kai jis pareiškė būsiantis lojalus autonominio Krymo regiono prorusiškai vyriausybei.
Rusija seniai norėjo susigrąžinti Krymo pusiasalį, kurį kontroliavo iki 1954 metų, kai tuometis Sovietų Sąjungos lyderis Nikita Chruščiovas formaliai perdavė jį administruoti Ukrainai.
Rusija kasmet moka Ukrainai milijonus dolerių už teisę laikyti savo Juodosios jūros laivyną Krymo uostamiestyje Sevastopolyje. Beveik 60 proc. Krymo gyventojų laiko save rusais.
Naujausi komentarai