Pereiti į pagrindinį turinį

Rugsėjo 11-oji – pelninga tragedija

2010-09-18 23:59
Rezultatas: pelnas iš Rugsėjo 11-osios tragedijos skaičiuojamas šimtais milijonų dolerių.
Rezultatas: pelnas iš Rugsėjo 11-osios tragedijos skaičiuojamas šimtais milijonų dolerių. / AFP nuotr.

Per devynerius metus 2001 m. rugsėjo 11-osios teroro išpuoliai Jungtinėse Valstijose pavirto aitvaru, atnešančiu didžiulį pelną, rašo žurnalas "Foreign Policy".

Nuo vėliavų iki filmų

Tuoj po išpuolio prieš Pasaulio prekybos centrą Niujorke ir Pentagoną Vašingtone staigiai pakilo JAV vėliavų paklausa. Jų pardavimas išaugo nuo 40 mln. vienetų 2000 m. iki 100 mln. vienetų 2001-aisiais.

2005 m. vėliava, kuri atlaikė lėktuvo ataką prieš Pentagoną, aukcione parduota už 371 tūkst. JAV dolerių (šių dienų kursu – apie 1 mln. litų).

Pagundai pasipelnyti iš tragedijos neatsispyrė ir Holivudas. Tiesa, Rugsėjo 11-osios įvykiai atkurti tik po penkerių metų nuo tragedijos.

2006 m. pasirodė filmas "93-iasis reisas" apie ketvirtą lėktuvą, kuriuo teroristai, kaip spėjama, norėjo atakuoti Kongreso rūmus Vašingtone ir kurio keleiviai sukilo prieš pagrobėjus, bet išgelbėti lainerio nesugebėjo.

Vis dėlto daugiausia uždirbo – 163 mln. dolerių (440,1 mln. litų) – tais pačiai metais pasirodęs legendinio režisieriaus Oliverio Stone'o filmas "Pasaulio prekybos centras" apie teroro vietoje įstrigusius policininkus.

Visai neseniai buvo sukurtas miuziklas apie 11 Niujorko gyventojų, kurie kovoja su Rugsėjo 11-osios padariniais ne bet kaip, o dainomis.

Ne tik turistams

2002-aisiais pradėta prekiauti suvenyrais ir kitais daiktais, primenančiais Rugsėjo 11-ąją. Nors dabar šių prekių paklausa sumažėjo, kasmet per teroro išpuolių minėjimą ji vėl atsigauna.

Greita ir masine dailės kūrinių gamyba garsėjantis menininkas Thomas Kinkade'as tuoj po teroro aktų kibo į darbą ir per pirmą Rugsėjo 11-osios tematika nupieštų paveikslų prekybos valandą uždirbo 250 tūkst. dolerių (675 tūkst. litų). Tokių jo kūrinių galima įsigyti iki šiol.

Likus metams iki dešimtųjų Rugsėjo 11-osios metinių prekyboje pasirodė ir jubiliejinės šių įvykių monetos, kurios, kaip teigia gamintojai, padengtos sidabru, gautu iš Pasaulio prekybos centro nuolaužų.

Praėjus pusmečiui po tragedijos kai kurios turizmo bendrovės pradėjo organizuoti ekskursijas netoli sugriauto Pasaulio prekybos centro ir kitų teroro akto vietų. Tokius maršrutus, kaip ir suvenyrus, beje, noriai renkasi ne tik užsieniečiai turistai, bet ir amerikiečiai.

O.bin Ladeno sėkmė

Nepamiršti ir teroristai. Netrukus po Rugsėjo 11-osios buvo sukurtas kompiuterinis žaidimas, siūlantis įvykdyti "viso gyvenimo skrydį", t. y. atakuoti lėktuvu bokštus dvynius Niujorke.

"Al Qaedos" lyderis ir teroro aktų įkvėpėjas Osama bin Ladenas tapo pasipriešinimo Jungtinėms Valstijoms, o pačioje Amerikoje – neapykantos simboliu. Abiem atvejais jis duoda pelno. JAV – savo atvaizdu kad ir ant tualetinio popieriaus, musulmonų šalyse – savo atvaizdu ant marškinėlių ar atvirukų.

Gana populiari tapo ir Bolivudo sukurta komedija "Tere Bin Laden". Joje pasakojama apie Pakistano žurnalistą, kuris surado labai panašų į O.bin Ladeną asmenį, įrašinėjo jo, kaip "Al Qaedos" lyderio, pareiškimus ir pardavinėjo juos kitiems kolegoms, o už gautus pinigus svajojo išvykti gyventi į kokakolos ir bikinių šalį – Jungtines Valstijas.

Ši komedija, kuri uždrausta Pakistane, uždirbo per 4,2 mln. dolerių (11,34 mln. litų), o jos statymo išlaidos tesiekė 1,2 mln. dolerių (3,24 mln. litų).

Gerai atsiperkantis įkvėpimas

Kantri muzikantas Toby Keithas, paragintas aukštų valdžios pareigūnų, sukūrė su Rugsėjo 11-ąja susijusį albumą, kad palaikytų Afganistane kariavusių karių dvasią. Tai buvo ne tik patriotiškas, bet ir labai pelningas ėjimas. Iš viso parduota 2,3 mln. albumų. Dainininkas uždirbo mažiausiai 45 mln. dolerių (121,5 mln. litų).

Dividendų iš Rugsėjo 11-osios neatsisakė ir tuometis Niujorko meras Rudy Giuliani. Jo knyga tapo viena populiariausių, už kelis viešus pasirodymus ir paskaitas jis gavo dosnų honorarą ir įkūrė konsultacijų bendrovę.

Pasak JAV dienraščio 'The New York Times", 2007 m. R.Giuliani valdė turtą, kurio vertė 30 mln. dolerių (81 mln. litų), o iki Rugsėjo 11-osios jo sąskaitose juodai dienai buvo atidėti tik 7 tūkst. dolerių (18,9 tūkst. litų).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų