Praėjusią savaitę buvo areštuota kelios dešimtys Rusijos valstybei priklausančių nekilnojamojo turto objektų Suomijoje. Tokių veiksmų imtasi vykdant rugpjūtį Helsinkio teismo priimtą teismo sprendimą.
Nurodymas areštuoti Rusijos turtą Suomijoje buvo priimtas po to, kai Hagos arbitražas pernai nusprendė, kad Rusija turi sumokėti Ukrainos naftos ir dujų bendrovei „Naftogaz“ 5 mlrd. JAV dolerių (4,6 mlrd. eurų).
Tai – kompensacija už bendrovės finansinius nuostolius, patirtus per 2014 metais įvykdytą Krymo aneksiją. Šios sumos Maskva iki šiol nesumokėjo.
Griežtai protestuodama prieš areštą, Maskva trečiadienį iškvietė Suomijos ambasadorių Rusijoje.
Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškime pareikalavo, kad Suomija persvarstytų šį sprendimą, ir nurodė, kad „prireikus Rusijos pusė imsis atsakomųjų priemonių“.
Suomijos užsienio reikalų ministerija naujienų agentūrai AFP sakė, kad šią savaitę gavo dvi diplomatines notas bei sulaukė skambučių iš Rusijos ambasados.
„Jie paprašė pateikti daugiau informacijos apie priemones, kurių imtasi“, – sakė ministerija.
Suomijos laikraštis „Helsingin Sanomat“ antradienį pranešė, kad spalio 24 dieną Suomijos institucijos areštavo 44 Rusijos nekilnojamojo turto objektus visoje šalyje, kurių bendra vertė viršija 35 mln. eurų.
Dauguma šių nekilnojamojo turto objektų yra Helsinkyje, tačiau jų sąraše yra ir butų šalies pietvakariniame Turku mieste bei kituose Suomijos miestuose.
Vienas tokių objektų yra Rusijos mokslo ir kultūros centras Helsinkyje, kitas – oficiali Rusijos generalinio konsulato Turku rezidencija.
Antradienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pagrasino Suomijai imtis atsakomųjų priemonių dėl Rusijos valstybės turto arešto.
Kremliaus spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas antradienį taip pat patvirtino, kad Rusija užginčys Suomijos sprendimą areštuoti nekilnojamąjį turtą.
Pirmadienį „Naftogaz“ pareiškime teigė, kad „Rusija atsisakė sumokėti mokėtiną sumą“, todėl bendrovė „pradėjo tarptautines priverstinio vykdymo priemones, siekdama įvykdyti sprendimą šalyse, kuriose Rusija turi turto“.
Tai buvo pirmasis „viešai žinomas sėkmingas turto įšaldymas už Ukrainos ribų“, susijęs su Ukrainos bendrovių pateiktais ieškiniais dėl Rusijos 2014 metais įvykdyto turto Kryme nusavinimo, teigė „Naftogaz“.