Pereiti į pagrindinį turinį

Rusijoje yra tūkstančiai kalinių, persekiojamų dėl politinių motyvų

2024-11-11 20:42
BNS inf.

Po įsiveržimo į Ukrainą Maskvos vykdomo susidorojimo su kitaminčiais mastas yra labai nuvertintas, o dėl politinių motyvų įkalinti tūkstančiai rusų ir ukrainiečių, naujienų agentūrai AFP pareiškė Rusijos žmogaus teisių organizacija „Memorial“.

Reuters nuotr.

Žmogaus teisių padėtis Rusijoje buvo prasta dar prieš Kremliui 2022 metais pradedant puolimą prieš Ukrainą, tačiau nuo to laiko Rusija ėmėsi nuo sovietinių laikų neregėtų politinių represijų.

Nobelio taikos premija apdovanota organizacija „Memorial“, kuri Rusijoje dabar yra uždrausta, mano, kad politinių kalinių yra kur kas daugiau, nei yra žinoma žmogaus teisių organizacijoms.

„Memorial“ politinių kalinių paramos programos vadovas Sergejus Davidis sakė, kad Rusijos institucijos sulaikė apie 7 tūkst. Ukrainos civilių. Tokį pat skaičių nurodo ir Ukrainos žmogaus teisių organizacija „Pilietinių laisvių centras“.

S. Davidis sakė, kad „Memorial“ taip pat aptiko kelis šimtus rusų, kurie nuo invazijos į Ukrainą pradžios pateko už grotų už „valstybės išdavystę“ ar „sabotažą“, ir „tūkstančius“ baudžiamųjų bylų dėl atsisakymo kariauti Ukrainoje.

Rusijoje taip pat laikoma dešimtys ukrainiečių karių, kuriems gresia baudžiamasis persekiojimas, nors su jais turi būti elgiamasi kaip su karo belaisviais.

„Memorial“ aktyvistas pridūrė, kad 1,3 tūkst. kalinių pateko už grotų bylose, kurias grupė „OVD-Info“, stebinti politines represijas Rusijoje, laiko politinėmis.

„Praktiškai visais šiais atvejais galime kalbėti apie politinį motyvą arba šių žmonių teisių pažeidimą“, – sakė S. Davidis.

Dabartiniame „Memorial“ politinių kalinių sąraše yra 778 pavardės, tačiau į jį neįtraukti slapta teisiami asmenys, o tokia praktika Rusijoje tapo itin paplitusi.

S. Davidis teigė, kad 778 pavardės tėra „ledkalnio viršūnė“, nes „Memorial“ negali „užtikrintai“ nustatyti kalinio, kurio byla nagrinėjama už uždarų durų, statuso, o kai kuriais atvejais net negali žinoti apie jo egzistavimą.

„Suprantame, kad mūsų informacija nėra išsami, todėl kartu su politinių kalinių sąrašu stengiamės sudaryti ir kitus išsamesnius sąrašus žmonių, persekiojamų dėl politinių ir neteisėtų priežasčių“, – sakė S. Davidis.

Olegas Orlovas, vienas iš „Memorial“ kūrėjų, kuris kalėjo už pasisakymus prieš invaziją į Ukrainą, kol buvo paleistas per apsikeitimą kaliniais su Vakarais, agentūrai AFP praėjusį mėnesį sakė, kad kalėdamas jis rado daug žmonių, įkalintų dėl politinių motyvų, apie kuriuos „Memorial“ nežinojo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų