Rusijos mokslininkai pirmadienį paskelbė radę apie 50 meteorito nuolaužų po to, kai šis dangaus kūnas praeitą savaitę praskriejo dangumi virš Uralo kalnų, sukeldamas smūginę bangą, kuri sužeidė apie 1 200 žmonių ir apgadino tūkstančius pastatų.
Stambus kosminis akmuo įspūdingai penktadienį pralėkė virš Rusijos centriniame regione esančio Čeliabinsko miesto ir sprogo, atpalaiduodamas energijos kiekį, pasak ekspertų, prilygstantį 30 atominių bombų, numestų ant Hirošimos per Antrąjį pasaulinį karą.
Iš pradžių buvo nusivilta, kai Rusijos nepaprastųjų situacijų darbuotojai savaitgalį išnaršė vieną ežerą, į kurį, kaip manoma, pataikė bent keli meteorito fragmentai, tačiau nieko nerado.
Tačiau Rusijos mokslų akademija, ištyrusi sekmadienį ieškotojų aptiktų neįprastų darinių cheminę sudėtį, patvirtino, kad tie fragmentai yra atskrieję iš kosmoso.
„Patvirtiname, kad medžiagos dalelių, rastų mūsų ekspedicijos netoli Čebarkulio ežero, sudėtis iš tikrųjų būdinga meteoritui“, - naujienų agentūra „RIA Novosti“ citavo Rusijos mokslų akademijos narį Viktorą Grochovskį.
Uralo federalinis universitetas, kuriame dirba V.Grochovskis, savo tinklalapyje paskelbė atskirą pranešimą su nuotrauka, kuriame matomas žmogus, laikantis suėmęs dviem pirštais mažą juodą akmenėlį blizgiu paviršiumi.
„Šis meteoritas priklauso paprastųjų chondritų klasei“, - sakoma universiteto pranešime, turint omenyje akmeninius meteoritus, pasižyminčius grūdėta struktūra.
Pasak V.Grochovskio, ta ne didesnė nei poros centimetrų ilgio nuolauža, viena iš 53 aptiktų, yra sudaryta iš geležies, chrizolito ir sulfitų.
Greičiau už garsą skriejusios meteorito sukelta smūginė banga išdaužė langus beveik 5 tūkst. pastatų, o sekmadienį 40 žmonių, tarp jų trys vaikai, tebebuvo gydomi ligoninėje dėl stiklo šukių padarytų žaizdų arba sunkesnių sužalojimų.
Apie 24 tūkst. gelbėtojų ir savanorių savaitgalį plušėjo, keisdami išdaužytus langus ir išverstas duris, ruošiantis pirmadienį atnaujinti pamokas mokyklose ir darbą įmonėse.
„Gyvenimas pietų Urale palaipsniui grįžta prie įprasto ritmo“, - sakoma Čeliabinsko srities gubernatoriaus Michailo Jurevičiaus pranešime, kuriems skelbiama, jog atidaromos regiono pradinės mokyklos.
Tačiau sunkiai aptinkami meteoritai sukėlė beveik tokį pat susidomėjimą, kaip didžiulio masto remonto darbai.
Rusijos meteoritų kolekcininkai interneto skelbimuose siūlo iki 300 tūkst. rublių (25,7 tūkst. litų) už šio naujausio kosminio svečio gabalėlį.
Čeliabinsko regiono valdžia reagavo uždarydama teritoriją aplink Čebarkulio ežerą ir neleisdama žiniasklaidos darbuotojams arba nepriklausomiems tyrėjams ieškoti meteorito gabalėlių prie skylės, kuri susidarė storame ežero lede - galbūt nuo smūgio.
Regiono policija taip pat nurodė tirianti pranešimus apie skelbimus, kuriuose siūlomos pirkti meteorito nuolaužos, kurios beveik neabejotinai yra klastotės.
Pasak V.Grochovskio, mažytės nuolaužos ir kitos panašios dalelės buvo rastos jo tyrėjų grupės sniege netoli ežero.
Jis taip pat sakė esantis įsitikinęs, kad ežero dugne slypi daug didesnis meteoritas, nors pareigūnai tvirtino ten nieko neradę.
„Kadangi radome fragmentų - paviršinių meteorito sluoksnių pėdsakų - tai reiškia, kad jo pagrindinė masė slypi ežere“, - mokslininkas pirmadienį sakė naujienų agentūrai „Interfax“.
Pasak V.Grochovskio, jo tyrėjų komanda nėra gavusi Rusijos vyriausybės įgaliojimų, tačiau veikia savarankiškai, nes tokie incidentai labai reti ir privalo būti kuo skubiau išanalizuoti.
„Nusprendėme tai atlikti patys, - jis aiškino “Interfax„. - Aš tiesiog negalėjau sėdėti sudėjęs rankų.“
Naujausi komentarai