Pereiti į pagrindinį turinį

Sakartvelo parlamentas patvirtino „užsienio įtakos“ įstatymą

2024-05-14 12:39

Sakartvelo parlamentas antradienį priėmė prieštaringai vertinamą įstatymą dėl „užsienio įtakos“.

Sakartvelo parlamentas patvirtino „užsienio įtakos“ įstatymą
Sakartvelo parlamentas patvirtino „užsienio įtakos“ įstatymą / Scanpix nuotr.

Per trečiąjį, galutinį, balsavimą įstatymą palaikė 84 parlamentarai, 30 balsavo „prieš“. Dabar teisės aktas bus nusiųstas prezidentei, ši žada jį vetuoti.

Įstatymas dėl užsienio įtakos nevyriausybinėms organizacijoms priimtas nepaisant kelias savaites trunkančių protestų ir didėjančios įtampos.

Įstatymą oponentai pasmerkė kaip panašaus represinio teisės akto Rusijoje dėl „užsienio agentų“, kuriuo Maskva slopina kritikus ir siekia užgniaužti nepriklausomą žiniasklaidą, analogą.

Prieš balsavimą Sakartvelo parlamente kilo muštynės.

Parlamento narys Dimitrijus Samcharadzė puolė prie pagrindinės opozicinės partijos „Vieningasis nacionalinis judėjimas“ pirmininko Levano Chabeišvilio, kai šis apkaltino jį organizavus minią smurtavusią prieš opozicijos šalininkus.

Kitas valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ įstatymų leidėjas Archilas Talakvadzė savo kalboje antradienį kaltino „radikalią ir antinacionalinę politinę opoziciją, kurią vienija politinis kerštas“, kad ji naudojasi protestais savo politiniams tikslams ir „tikisi, kad įvykiai pakryps radikalia linkme“.

„Tačiau niekas negali sustabdyti mūsų šalies vystymosi“, – sakė A. Talakvadzė.

„Vieningojo nacionalinio judėjimo“ narė Ana Tsitlidzė sakė, kad protestai parodė, koks vieningas yra Sakartvelas, „kovojantis už savo europietišką ateitį“, ir pridūrė, kad „šiandien pasakyti „ne“ Rusijos įstatymui reiškia pasakyti „ne“ Rusijos režimui“.

Dėl peštynių teko skelbti techninę pertrauką, o galiausiai įstatymas priimtas po vos kelias sekundes trukusio svarstymo.

„Ne Rusijos įstatymui!“

Tuo metu prie parlamento pastato vyksta masinis protestas, kuriame žmonės skanduoja „Ne Rusijos įstatymui!“ ir „Europa“ ir bando įsibrauti į parlamento teritoriją. Vietoje dirba ir gausios riaušių policijos pajėgos.

Tačiau niekas negali sustabdyti mūsų šalies vystymosi.

Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili, atsiribojusi nuo valdančiosios partijos politikos, jau anksčiau pažadėjo vetuoti įstatymą.

Pagal įstatymus prezidentė turi dvi savaites nuo gavimo teisės aktą pasirašyti arba vetuoti.

Konstitucijoje nenustatyta, kiek laiko parlamentas turėtų svarstyti valstybės vadovo grąžintas motyvuotas pastabas.

Vis dėlto valdančioji partija turi pakankamai parlamentarų, kad galėtų atmesti prezidentės veto.

Savaitgalį tūkstančiai žmonių išėjo į sostinės Tbilisio gatves, o daugelis liko prie parlamento iki pirmadienio ryto.

Protestuotojai, daugiausia jaunimas, yra įsiutę dėl įstatymo projekto, sakydami, kad jis sužlugdys Kaukazo šalies viltį įstoti į Europos Sąjungą ir reikš demokratijos pabaigą šalyje.

Valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, kuri pernai buvo priversta atsisakyti panašaus įstatymo projekto dėl didžiulio visuomenės pasipriešinimo, tvirtina kad juo siekiama tik padidinti pilietinių grupių finansavimo iš užsienio skaidrumą.

Įstatymui įsigaliojus, visos nepriklausomos nevyriausybinės (NVO) ir žiniasklaidos organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. savo lėšų iš užsienio, turės užsiregistruoti kaip „organizacija, veikianti pagal užsienio valstybės interesus“.

ES antradienį įspėjo Sakartvelą, kad priėmus įstatymą dėl „užsienio įtakos“ bus apsunkintas šalies siekis prisijungti prie bloko.

Antradienį Kopenhagoje vykusioje konferencijoje apie demokratiją Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) irgi kalbėjo apie Tbilisį ir sakė, kad „jei jis nori įstoti į ES, turi laikytis pagrindinių teisinės valstybės ir demokratijos principų“.

Jungtinės Valstijos įspėjo, kad „užsienio įtakos“ įstatymu nusigręžiama nuo integracijos į Vakarus link.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų