Pereiti į pagrindinį turinį

Šimtas B.Obamos dienų: gera pradžia – pusė darbo?

2009-04-25 09:00
Savybės: B.Obama, netgi būdamas šalies vadovas, daug kuo panašus į B.Obamą kandidatą: tyliausias prie stalo, pašiepiantis stresuojančius padėjėjus ir gurkšnojantis iš buteliuko...
Savybės: B.Obama, netgi būdamas šalies vadovas, daug kuo panašus į B.Obamą kandidatą: tyliausias prie stalo, pašiepiantis stresuojančius padėjėjus ir gurkšnojantis iš buteliuko... / "Reuters" nuotr.

Trečiadienį sueina lygiai šimtas dienų, kai Barackas Obama stojo prie galingiausios pasaulio valstybės vairo. Šimtas dienų, žinoma, nedaug, bet aišku viena – B.Obama jau spėjo pasinaudoti savo populiarumu ir krize, kad pakreiptų JAV visiškai nauja kryptimi.


Vašingtonas, JAV

F.Roosevelto pėdomis

Naujasis JAV prezidentas pradėdamas eiti pareigas paveldėjo didžiausią ekonominę krizę nuo 1930-ųjų. Ir nors šis sunkmetis tapo jo rinkimų kampanijos darbotvarkės akcentu, kitos amerikiečių gyvenimo sritys neliko pamirštos.

Pasinaudodamas krize B.Obama pamažu "performuoja" pagrindinius amerikiečių kasdienio gyvenimo dalykus: nuo apsilankymo pas gydytoją kainos iki degalų, kuriuos amerikiečiai naudoja savo automobiliams.

Galima kabinėtis ir niurzgėti dėl visų šių permainų, sakė Allanas Lichtmanas, Vašingtono Amerikos universiteto istorikas, bet reikėtų gerokai sugrįžti į praeitį, į Franklino Roosevelto prezidentavimo laikus, kad pamatytume tiek daug iniciatyvų, ateinančių iš naujojo JAV vadovo.

Tik per šimtą dienų B.Obama nuveikė daugiau nei dauguma buvusių JAV prezidentų per tą patį laikotarpį. Iš dalies tai lėmė naujojo JAV vadovo būdo savybės, bet daugiausia – būtinybė gelbėti ir gaivinti ekonomiką, nes būtent ji, kaip daugelis mano, bus raktas į B.Obamos sėkmę arba nesėkmę.

Išvardyti darbus užtruks

Per šimtą dienų B.Obama įsakė uždaryti prieštaringai vertinamą Gvantanamo kalėjimą ir išvesti JAV karius iš Irako; palengvino darbuotojų bylinėjimąsi su darbdaviais dėl diskriminacijos darbe; panaikino draudimą kamieninėms ląstelėms tirti; garantavo sveikatos draudimą milijonams vaikų; suartėjo su musulmoniškuoju pasauliu; žengė žingsnį susitaikymo su Kuba link ir t. t.

Tik pradėjęs darbą, B.Obama išskrido į Europą taisyti pašlijusių santykių su sąjungininkais, kurie buvo sugadinti George'o W.Busho prezidentavimo metais. Taip iki jo nesielgė nė vienas JAV prezidentas.

B.Obama taip pat sugebėjo ištiesti alyvos šakelę tokiems priešiškai JAV nusiteikusiems veikėjams kaip Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas ir Venesuelos vadovas Hugo Chávezas. Susitikdamas su pastaruoju, B.Obama aiškiai pasakė: "Tam, kad kovotume su krize, neverta ginčytis kas geriau – valstybės valdoma ekonomika ar nereguliuojamas kapitalizmas, – reikia bendrų veiksmų, kurie bus naudingi visiems mums klestėti. Tam, kad kovotume su prievarta ir beteisiškumu, nereikia ginčytis kas geresni – sukarintos dešiniosios grupuotės ar kairiųjų sukilėliai, – reikia praktinio bendradarbiavimo, užtikrinančio mūsų bendrą saugumą."

Kitais žodžiais tariant: "Aš neliečiu tavo politinės filosofijos, Hugo, jei tu nebandysi kėsintis į manąją." Puikus pragmatizmo ir vertybių derinys, vertas B.Obamos.

"Aš susimoviau"

Tiesa, ne viskas per pirmąjį šimtadienį ėjosi sklandžiai. Po veržlios pradžios iškilo keletas problemų dėl naujosios administracijos paskyrimų. Tik iš trečio karto pavyko paskirti komercijos sekretorių. Iždo sekretorius Timothy Geithneris, pagrindinis JAV ekonomikos žmogus, debiutavo taip, kad jam pasirodžius kritę rinkų indeksai atrodė apgailėtinai.

O kartais ir pats B.Obama, laikantis save geru klausytoju, atrodė apykurtis. Taip atsitiko, kai jis neįvertino visuomenės pasipiktinimo dėl kandidato į sveikatos apsaugos sekretoriaus postą Tomo Daschle'o darbelių, tarp kurių – atviras puikavimasis prabangiu automobiliu, vairuojamu asmeninio vairuotojo, ir mokesčių nemokėjimas.

B.Obamos administracija, paprastai atspari Vašingtono politikos cinizmui, šįkart pasielgė pagal geriausias šios politikos tradicijas. Buvo manoma, kad jei T.Daschle'ui pakako balsų būti išrinktam į Senatą, kur jis buvo labai populiarus tarp kolegų, tai "nedideli" nusižengimai nesusilauks pasipiktinimo. Ko jie nesitikėjo – tai amerikiečių pykčio. B.Obamai beliko tik atsiprašyti ir pradėti ieškotis geresnio kandidato.

"Aš susimoviau", – neišsisukinėjo prezidentas.

Jam taip pat prikišama, kad per lėtai sureagavo į augantį žmonių nepasitenkinimą, kai dešimtys milijonų dolerių mokesčių mokėtojų pinigų buvo išmokėti kaip premijos bankininkams, nustekenusiems ekonomiką. Vėliau buvo ir nevykusiai pajuokauta parolimpinių žaidynių tema, taip pat sulaukta nemažos dalies Kongreso narių priekaištų dėl pernelyg ambicingų B.Obamos planų ir prioritetų nebuvimo.

Konkretus ir glaustas

Pirmosios šimtas dienų atskleidė ir nemažai asmeninių naujojo prezidento savybių. Ar tai būtų valdingi bankininkai, ar Somalio piratai, B.Obama, netgi būdamas šalies vadovas, daug kuo panašus į B.Obamą kandidatą: tyliausias prie stalo, pašiepiantis stresuojančius padėjėjus ir gurkšnojantis iš buteliuko mineralinį vandenį tada, kai jo pavaldiniai maukia energinius gėrimus ir kavą.

B.Obama ramia ir nuolankia retorika ypač skiriasi nuo savo arogantiškojo pirmtako. Be to, skirtingai nei G.W.Bushas, naujasis JAV vadovas bent jau sugeba išvardyti valstybes, kurios sudaro Didįjį dvidešimtuką.

Jo vadovavimo stilius gana aiškus: susitikimai ir pasitarimai prasideda nedelsiant ir juose kalbama tik konkrečia tema. Dalyvavimo kriterijai taip pat paprasti: dalyvauja tik tie, kuriems būtina dalyvauti. Pasitarimuose nėra vietos pataikūnams ar asmenims, siekiantiems paspausti prezidentui ranką.

Kai jam kas nors nepatinka, B.Obama nešaukia ir nepliaukši delnais. Jo nepritarimas pastebimas iš glaustos kalbos: "Čia yra tai, ką reikia padaryti. Čia yra tai, kas nebuvo padaryta. Čia yra tai, kas per artimiausias keletą dienų bus padaryta."

Vis dar reitingų viršūnėse

Žvelgiant į viešąją erdvę nepaliaujama stebėtis B.Obamos fenomenu. Jis ne tik kontroliuoja viešąją erdvę. Jis pats yra viešoji erdvė! Asmenybės žavesys ir charizma – vienas galingiausių B.Obamos ginklų.

Iškalbingas pavyzdys: kai naujasis prezidentas atvyko į Kongresą pristatyti savo 800 mlrd. JAV dolerių vertės ekonomikos gelbėjimo plano, netgi priešiškos respublikonų stovyklos atstovai pagerbė jį audringomis ovacijomis, nors iš anksto buvo aišku, kad jie balsuos prieš šį siūlymą.

Vis tik per pirmąsias šimtą dienų jaunasis prezidentas sulaukė kai ko svarbesnio nei priekaištai dėl klaidų ar pernelyg išpūstos asmeninės liaupsės. Jam buvo leista suprasti, kad šalis pasirengusi būti kantri.

Aukšti reitingai tik patvirtina faktą, jog amerikiečiai jau įsisamonino, kad padėtis nepagerės per vieną naktį. Pirmosios šimtas dienų taip pat teigiamai atsakė į klausimą, kabojusį ore nuo pat neįtikimos rinkimų kampanijos pradžios: ar nepatyręs, dar nė 50 metų nesulaukęs senatorius sugebės prisiimti atsakomybę ir milžinišką galią?

Tik laikas parodys, ar B.Obamos politika veiks, bet bent jau pirmosios šimtas dienų nuteikia optimistiškai.


Politikos šimtadienio istorija

Pati šimto dienų sąvoka gimė dar 1815 m., aprašinėjant garsųjį Napoleono (pieš.) žygį iš tremties, kai šis pabandė susigrąžinti valdžią Prancūzijoje. Šis terminas tarp mokslininkų ir žurnalistų ypač išpopuliarėjo 1933 m., Didžiosios depresijos laikais JAV prezidentu tapus Franklinui Rooseveltui ir jam pradėjus iki tol neregėtą valstybės bei jos ekonomikos pertvarką. Nuo tada šimtas dienų visame pasaulyje yra tarsi etalonas, vertinant ankstyvąjį naujai paskirto vadovo politinio valdymo etapą.


B.Obamos pagrindiniai darbai

3 diena. Pasirašo įsakymą uždaryti Gvantanamo kalėjimą.

10 diena. Pasirašo įstatymą, palengvinantį darbuotojų pastangas paduoti į teismą darbdavį dėl darbo / užmokesčio diskriminacijos.

16 diena. Garantuoja sveikatos draudimą 4 mln. neapdraustų vaikų.

25 diena. Kongresas pritaria jo ekonomikos gelbėjimo planui.

29 diena. Patvirtina papildomų 17 tūkst. karių siuntimą į Afganistaną.

39 diena. Nustato, kad 2010 m. 31 d. taps paskutine JAV karinės misijos diena Irake.

49 diena. Panaikina apribojimus panaudoti federalines lėšas kamieninėms ląstelėms tirti.

56 diena. Akiplėšiškumu pavadina AIG (pasaulinė draudimo organizacija) darbuotojų sprendimą išsimokėti 165 mln. JAV dolerių priedų.

60 diena. Irano tautai ir lyderiams pareiškia, jog nori pašalinti tarpusavio nesutarimus.

69 diena. Priverčia iš posto pasitraukti "General Motors" vadovą Ricką Wagonerį.

74 diena. Prahoje pasakytoje kalboje kviečia kurti pasaulį be atominių ginklų.

77 diena. Turkijos parlamente pareiškia, kad Amerika "nekariauja su islamu".

84 diena. Panaikina draudimą JAV gyvenantiems kubiečiams lankytis ir persiųsti pinigus į salą.

88 diena. Nustato naująjį aplinkosaugos politikos kursą, pripažindamas šiltnamio efekto grėsmę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų