Pereiti į pagrindinį turinį

Sirijos derybos bus tęsiamos nepaisant aklavietės dėl valdžios perdavimo

2014-01-28 11:50
Lakhdaras Brahimi.
Lakhdaras Brahimi. / "Reuters" nuotr.

Ženevoje antradienį bus pratęstos Sirijos taikos derybos, kuriose dalyvaujančios priešiškos stovyklos yra patekusios į aklavietę, nerasdamos kompromiso labiausiai ginčijamu klausimu – dėl prezidento Basharo al-Assado (Bašaro Asado) režimo valdžios perdavimo.

Jungtinių Tautų tarpininkas Lakhdaras Brahimi (Lachdaras Brahimis) pirmadienį pasibaigus deryboms pripažino, kad jos „nedavė daug naudos“, tačiau pridūrė, jog antradienį vėl susodins prie bendro stalo abi konflikto puses ir vėl mėgins siekti pažangos politinėse diskusijose.

„Rytoj mes imsimės Ženevos komunikato... Turėsime su jais nuspręsti, kaip toliau svarstysime daugybę jo elementų“, – sakė L.Brahimi, kalbėdamas apie dokumentą, kurį 2012 metais parengė galingosios pasaulio valstybės ir kuriame raginama Sirijoje suformuoti pereinamojo laikotarpio valdžios instituciją.

„Darome tai, kas įmanoma dabartinėje situacijoje“, – sakė jis žurnalistams, parašytas pakomentuoti, kodėl derybos vyksta taip lėtai.

Pirmadienis buvo jau trečia Ženevoje vykstančių JT remiamų derybų tarp Damasko režimo ir opozicijos diena, per kurią pirmą kartą buvo aptariami politiniai klausimai.

Šios derybos yra kol kas intensyviausios diplomatinės pastangos nutraukti kruviną pilietinį karą Sirijoje, kuris per beveik trejus metus jau nusinešė apie 130 tūkst. gyvybių ir milijonus žmonių privertė palikti savo namus.

Pirmadienio susitikimas greitai baigėsi, kai režimo delegacija pateikė pagrindų pareiškimą, kuriame neužsimenama apie politinės valdžios perdavimą ir kurį opozicija iš karto atmetė.

Damasko režimo delegacijos narė Buthaina Shaaban (Busaina Šaaban) sakė, kad vyriausybė pristatė „politinius principus, kurie, mūsų nuomone, turėtų būti priimtini visiems Sirijos žmonėms, įskaitant valstybės suvereniteto gynimą, valstybės institucijų apsaugą ir „teroristinių“ grupuočių keliamos grėsmės pažabojimą“.

„Mums buvo netikėta, kad šis pagrindų dokumentas kitos pusės buvo atmestas“, – pabrėžė ji.

Opozicinės Nacionalinės koalicijos delegacijos atstovė Rima Fleihan savo ruožtu sakė: „Šiandien diskusijos nebuvo konstruktyvios dėl režimo strategijos nukreipti dėmesį... ir pakeisti temą kalbomis apie terorizmą“.

Visgi abiejų delegacijų atstovai patvirtino, jog neketina išvykti iš derybų.

„Mes nepasikliaujame vyriausybės atstovais, žinome jų metodus, viliamės, kad jie ims keistis... Ketiname būti kantrūs“, – sakė opozicijos delegacijos narys Louay Safi (Lvajis Safis).

Opozicija reikalauja, kad prezidentas B.al-Assadas pasitrauktų iš valdžios ir būtų suformuota pereinamojo laikotarpio vyriausybė, kaip numato susitarimas, pasiektas per pirmąją Ženevos taikos konferenciją 2012 metais.

Tuo tarpu režimo delegacija sako, kad B.al-Assado vaidmuo yra nediskutuotinas klausimas šioje konferencijoje, ir tvirtina, kad pirmajame Ženevos susitarime nereikalaujama, kad jis atsistatydintų.

Sirijos oficiali žiniasklaida taip pat aiškiai nurodė, jog B.al-Assado politinė ateitis yra aiški riba, kurios derybininkai neperžengs.

Režimas kaltina opoziciją ir jos tarptautinius sąjungininkus parama „terorizmui“ Sirijoje, turėdamas galvoje tokias džihadistų grupuotes kaip „Irako ir Levanto islamo valstybė“ ( ISIL) bei „Nusros frontas“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų