Pereiti į pagrindinį turinį

Sirijos diktatūra žlugo. Ar subyrės ir kaptagono imperija?

2024-12-21 15:00

Basharo al-Assado režimas jau tapo istorija. Kas laukia diktatoriaus sukurtos kaptagono imperijos? Vargšų kokainu ir džihado narkotiku vadinamas preparatas buvo tapęs pagrindiniu Damasko pajamų šaltiniu ir užsienio valstybių šantažo priemone.

Sirijos diktatūra žlugo. Ar subyrės ir kaptagono imperija?
Sirijos diktatūra žlugo. Ar subyrės ir kaptagono imperija?

Pažadėjo sunaikinti

Arabų televizijos kanalo „Al-Arabiya“ reporteris stovi priešais didelį sandėlį El Mezos kariniame oro uoste netoli Damasko. Kamera nukrypsta į pelenų krūvą. Tarp sudegusių liekanų – maži maišeliai su tabletėmis. „Čia radome šias tabletes. Tai kaptagonas“, – girdėti reporterio balsas.

B. al-Assado režimą nuvertusi grupuotė „Hayat Tahrir al-Sham“ deklaravo sunaikinsianti eksportui jau parengtą produkciją. Buvusioje karinių oro pajėgų bazėje aptikta ir daugiau nelegalių prekių: padirbtų preparatų impotencijai gerinti, 100 JAV dolerių kupiūrų klastočių.

Sukilėliai, rūpestingai investuojantys į savo veiklos informacinę sklaidą, pasistengė aprodyti žurnalistams vieną pagrindinių kaptagono gamybos vietų – gamybos įrangą, konteinerius su tabletėmis. Sandėlyje rasta daug padėklų su narkotikų gamybai skirtomis žaliavomis, įskaitant metamfetamino gamybos komponentus. Požeminiame garaže – tūkstančiai smėlio spalvos kaptagono tablečių, supakuotų į visiškai naujų buitinių įtampos stabilizatorių varines vijas.

Sirija, kadaise garsėjusi savo farmacijos pramone, buvusi antra vaistų tiekėja arabų regione, prižiūrint B. al-Assado jaunesniajam broliui Maherui, dalyvaujant kitiems klano nariams, buvo pavirtusi narkotikų pasaulio supervalstybe. Prekyba kaptagonu buvo vienas svarbiausių pajamų šaltinių, lemiamu ekonominiu veiksniu, palaikančiu pilietinio karo, sankcijų susilpnintą režimą.

Kaptagonas gamintas režimo kontroliuojamose teritorijose, gabentas per al-Assadų kontroliuojamus uostus. Į šį verslą buvo įtrauktos ne tik valstybinės struktūros, bet ir svarbiausių Sirijos privataus verslo sektorių atstovai – pradedant žemės ūkiu, telekomunikacijomis, komercine laivyba, naftos, oro linijų kelionių sektoriumi. Tarp verslo „partnerių“ – ir teroristinės organizacijos „Hezbollah“ vadeivos.

Atkeliavo iš Europos

XX a. septintajame dešimtmetyje kaptagonas buvo gaminamas Europoje kaip vaistas nuo dėmesio sutrikimo sindromo ir narkolepsijos. Panašų poveikį kaip amfetaminai sukeliantis preparatas padidina dopamino kiekį smegenyse, sukeldamas gerovės, malonumo ir euforijos jausmą, pagerina gebėjimą sutelkti dėmesį ir ištvermę. Tačiau dėl stiprių šalutinių poveikių, tokių kaip lengva psichozė, haliucinacijos, impulsų kontrolės praradimas, kaptagonas ilgainiui buvo išbrauktas iš vaistų sąrašo. Pasak Tarptautinės narkotikų kontrolės valdybos, farmacinė kaptagono gamyba buvo visiškai nutraukta iki 2009 m.

Sirijos prekybos kaptagonu apimtis yra maždaug tris kartus didesnė už bendrą Meksikos kartelių prekybos apimtį.

2000-ųjų pradžioje nelegali kaptagono gamyba persikėlė į Artimuosius Rytus. Nors potenciali rinka buvo Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir Saudo Arabijoje, dėl griežtų bausmių už neteisėtą narkotikų gamybą šiose valstybėse kaptagono gamyba neįsitvirtino – slaptų cechų radosi Libijoje ir Sirijoje.

Kaip teigia „New Lines Institute“ ekspertė Caroline Rose, Sirija į nelegalų kaptagono verslą pateko bulgarų dėka. „Kai devintajame dešimtmetyje kaptagonas buvo uždraustas, Rytų Europa, ypač Bulgarija, išliko pagrindinėmis nelegalaus kaptagono gamintojomis. Dėl akademinių mainų tarp Bulgarijos ir Sirijos farmacijos chemikų prasidėjo bendradarbiavimas kuriant Sirijoje laboratorijas, kuriose imta gaminti kaptagoną", – rašoma amerikiečių tyrėjo, dr. Josepho V. Pergolizzi su kolegomis parengtoje publikacijoje „Senojo narkotiko „Captagon“ virsmas nauju neteisėtu narkotiku: apžvalga“.

2010 m. pagrindinė kaptagono gamybos šalis buvo Libanas. Dėl sankcijų ir prekybos apribojimų, įvestų Sirijai, kai 2011 m. B. al-Assadas susidorojo su protestuotojais, siekdamas padidinti kaptagono gamybą ir eksportą, Damaskas ėmė aktyviau bendradarbiauti su Libano „Hezbollah“.

Gamybai ir prekybai kaptagonu akstiną Sirijoje davė didelis nedarbas ir prastos ekonominės sąlygos. „Tiesą sakant, kai kuriose Viduržemio jūros rytinės pakrantės regiono dalyse dėl istorinio kartų ekonominio sąstingio kontrabanda tapo ilgalaikiu verslo modeliu; keitėsi tik kontrabandinių prekių rūšys – nuo cigarečių iki hašišo, nuo degalų iki ginklų ir dabar – kaptagono“, – rašoma J. V. Pergolizzi ir kolegų publikacijoje.

Pagrindinis valiutos šaltinis

Stimuliuojantis narkotikas kaptagonas prieš kelerius metus buvo žinomas tik policijos, žvalgybos tarnybų ar tarptautinių tyrimų institutų ekspertams. Maža tabletė su išskirtiniu įspaudu – į skirtingas puses nukreipia C raide – dabar laikoma vieno pelningiausių narkotikų verslo simboliu: kaštai maži, pelno marža – didelė.

Pagrindinės sudedamosios medžiagos, amfetaminas ir kofeinas, pigios – vienai tabletei tereikia kelių centų vertės. Rijado, Džidos ar Dubajaus gatvėse tabletė kainuoja nuo 15 iki 20 dolerių. Pagaminti 100 kg kainuoja apie 50 tūkst. dolerių, pelnas – daugiau nei 8 mln. dolerių. Tad tai, kad kaptagonas į šį regioną gabenamas tonomis, neturėtų stebinti.

Kiek B. al-Assado režimas uždirbo iš prekybos kaptagonu, ekspertai negali tiksliai pasakyti. „Carnegie Center“ analitikas Heshamas Alghannamas mini Vokietijos žurnalo „Der Spiegel“ atlikto tyrimo duomenis, kad 2021 m. Sirijos pajamos iš šio narkotiko sudarė apie 5,7 mlrd. dolerių. Kituose šaltiniuose šis skaičius tais pačiais metais siekė net 30 mlrd. dolerių.

„Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė teigė, kad Sirijos prekybos kaptagonu apimtis yra maždaug tris kartus didesnė už bendrą Meksikos kartelių prekybos apimtį“, – rašo H. Alghannamas.

Tyrimuose dažniausiai nurodoma, kad Sirija gamino 80 proc. pasaulio kaptagono, o 90 proc. į B. al-Assado valdomą Siriją įplaukiančios užsienio valiutos – iš prekybos kaptagonu.

Skirtingi vartotojai

Kaptagoną, dar vadinamą vargšų kokainu ir džihado narkotiku, vartoja skirtingų visuomenės sluoksnių atstovai.

Vakarų ekspertai rašo, kad stimuliuojantį, budrumą palaikantį narkotiką pamėgo turtingas Vidurio Rytų jaunimas – vartojo kaip stimuliatorių laisvalaikiui, kaip pagalbinę priemonę mokymuisi ar norėdami numesti svorio. Anot J. V. Pergolizzi, kaptagono siekia ir karo nuniokotų teritorijų civiliai, taip bandantys susidoroti su maisto trūkumu, išlaikyti drąsą pavojingose situacijose.

Kita kaptagono populiarumo Viduržemio jūros rytinės pakrantės priežastis – ekonominiai imigrantai. Atvykę iš kitų valstybių, kad užsidirbtų pinigų, jie dažnai dirba daugybę valandų per parą. Nuo darbininkų fabrikuose iki taksistų ar vilkikų vairuotojų, –  kaptagonas vartojamas siekiant padidinti ištvermę, produktyvumą, numalšinti miego ar alkio jausmą.

Kaip teigiama J. V. Pergolizzi straipsnyje, kadangi kaptagonas kadaise buvo legalus produktas ir netgi nurodytas vartoti vaikams, jo vartojimas kartais mažiau stigmatizuojamas nei marihuanos, kokaino ar opioidų vartojimas.

„Kaptagoną taip pat vartojo Europos sportininkai; nors jis nepadidina sportinių rezultatų, tačiau padidina fizinę ištvermę, todėl jo vartojimas laikomas viena iš dopingo formų“, – rašo JAV mokslininkai.

Pamėgtas teroristų

Dar viena išskirtinė vartotojų kategorija – teroristai: „Hamas“, „Hezbollah“, Islamo valstybės ISIS smogikai. „Kareiviams ar kitiems konflikte dalyvaujantiems asmenims kaptagonas gali sustiprinti jų nenugalimumo jausmą, įskaitant bendrą geros savijautos ir bebaimiškumo jausmą. Gali būti, kad šis beveik nenugalimumo jausmas sumažina arba blokuoja skausmo suvokimą“, – rašo JAV mokslininkai.

Anot šios studijos au kontorių, narkotikų vartojimas kare nėra naujiena. „Kyla klausimas, ar kaptagonas vartojamas, kad apmokyti kariai galėtų vykdyti karines operacijas, ar šie narkotikai gali skatinti smurtą tarp civilių gyventojų ir sukarintų būrių. Pagal šariato teisę, kurios laikomasi daugumoje musulmoniškų valstybių, musulmonai negali vartoti jokių narkotikų, kuriais piktnaudžiaujama, taip pat negali vartoti alkoholio. Išimtis daroma konkretiems medicininės paskirties vaistams. Nors „Al-Qaeda“ laikosi šio apribojimo ir todėl draudžia vartoti kaptagoną net kariuomenei karo metu, ISIS leidžia vartoti kaptagoną karo metu", – akcentuoja J. V. Pergolizzi su kolegomis.

Tyrėjai pabrėžia, kad kaptagonas kartu su kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis buvo plačiai vartojamas per 2015 m. riaušes Paryžiuje. Ši medžiaga paverčia demonstracijas gatvės mūšiais – toks farmakoterorizmas kelia potencialią grėsmę, ypač miestų aplinkoje, kurioje vyksta politinės ir socialinės demonstracijos.

Kaptagono tablečių taip pat buvo rasta pas „Hamas“ teroristus, nukautus jau po spalio 7-osios žudynių Izraelyje.

Šantažo priemonė

Ekspertai pabrėžia: B. al-Assado režimas kaptagoną buvo pavertęs savo užsienio politikos priemone. Jis sąmoningai siekė sukelti priklausomybės epidemiją įvairiose šalyse, ypač turtingose Persijos įlankos valstybėse ir Saudo Arabijoje, kad destabilizuotų tenykštes visuomenes ir galiausiai galėtų daryti spaudimą vyriausybėms.

Esama duomenų, kad 40 proc. Saudo Arabijos narkotikų vartotojų griebiasi būtent kaptagono. Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro duomenimis, 2012–2021 m. didžiausi konfiskuoti kaptagono kiekiai – apie 67 proc. – buvo konfiskuoti Saudo Arabijoje. Kaptagonas į šią šalį keliavo pačiais įvairiausiais keliais – grūdų ir vaisių siuntose, grietinėlės pakuotėse, automobilių padangose.

2023 m. gegužę vidaus reikalų ministras princas Abdul-Azizas bin Saudas pažadėjo „susidoroti su narkotikų prekeiviais, kontrabandininkais ir visais, kurie siekia pakenkti karalystei ar jos žmonėms“, Generalinis narkotikų kontrolės direktoratas paskelbė apie areštus už kaptagono pardavimą. Karalystė sustiprino savo saugumo tarnybų veiklos koordinavimą ir padidino jų biudžetus kovai su prekyba narkotikais, skyrė daug dėmesio švietimui ir jaunimo įtraukimui į kultūros gyvenimą.

Ši medžiaga paverčia demonstracijas gatvės mūšiais – toks farmakoterorizmas kelia potencialią grėsmę, ypač miestų aplinkoje, kurioje vyksta politinės ir socialinės demonstracijos.

„Nepaisant griežtų įstatymų, draudžiančių neteisėtų narkotikų importą, gamybą, laikymą ir vartojimą, atrodo, šis metodas nebuvo sėkmingas“, – šiemet liepą rašė „Carnegie Center“ analitikas H. Alghannamas.

2023 m. gegužę Arabų Lyga reabilitavo B. al-Assado režimą – mainais už pažadą nutraukti kaptagono gamybą ir kontrabandą.

„Sirijos režimas naudojo kaptagoną kaip derybų taktiką ir svertą, kad iš esmės galėtų daryti spaudimą ir priversti savo regiono kaimynus daryti nuolaidų, – interviu „Atlantic Council“ portalui sakė C. Rose. – Matėme daug tokių pavyzdžių, ypač su Jordanijos piliečiais, kurie kartu su Iraku ir Sirija sukūrė darbo grupę, kad suderintų veiksmus dėl kaptagono ir kovos su narkotikais. Taip pat matėme, kaip Saudo Arabija flirtavo su idėja, kad karalystė ir Sirija bendradarbiautų kovos su narkotikais srityje. Nepaisant to, kaptagono srautai nesustojo. Nors Sirijos režimas bandė parodyti geros valios gestų ir pažadėjo, kad sumažins prekybą kaptagonu ir pažabos prekeivius, to nepamatėme.“ H. Alghannamas abejojo, ar net pats režimas yra pajėgus kontroliuoti kaptagono gamybą ir prekybą.

Kita vertus, Damasko pažadas nutraukti kaptagono kontrabandą arabų šalims, kėlė JAV ir Europos pareigūnų nerimą.

Dr. Packer, Icahn medicinos mokyklos Mount Sinai psichiatrijos ir elgesio mokslų profesoriaus asistentė dalijosi nuogąstavimais, kuriais 2023 m. rugsėjį pasidalijo JAV narkotikų kontrolės administracijos buvęs vadovo pavaduotojas Jimas Crotty.

JAV, sakė pareigūnas, rengiasi naujai narkotikų epidemijos bangai – šį kartą stimuliuojančių narkotikų, tokių kaip kaptagonas. Pasak J. Crotty, priklausomybių tendencijos juda ciklais. Po didelio depresantų (kaip opioidai) vartojimo laikotarpių beveik visada būna aukšto stimuliantų (kaip metamfetaminas ir kokainas) vartojimo laikotarpiai, ir atvirkščiai. Po 1960–1970 m. heroino krizės buvo 1980–1990 m. kreko epidemija, po kurios – dabartinė opioidų epidemija. Ekspertai spėjo, kad, užsivėrus arabų rinkoms, prekyba kaptagonu gali persikelti į Vakarų šalis.

Verslas pergyvens režimą?

Ekspertai pabrėžia neturintys iliuzijų, kad, žlugus B. al-Assado režimui, bus išspręsta ir kaptagono gamybos problema. Paruošti milteliai tablečių gamybai Europą pasiekia ne tik iš Sirijos ar Libano, bet ir iš laboratorijų Nyderlanduose. Taip karteliai bando tapti nepriklausomi nuo Vidurio Rytų.

Kai tyrėjai pradėjo vis labiau stebėti kaptagono tiekimą į Saudo Arabiją įprastais maršrutais iš Sirijos per Jordaniją ir Iraką, kontrabandininkai pradėjo ieškoti naujų kelių: per Europą. Siekiant nuslėpti kilmės vietas Sirijoje ar Libane, kaptagonas nukreipiamas per jau egzistuojančius narkotikų kartelius ir mažesnes ląsteles.

Televizijos ARD kalbintas Islamo ir teisės tyrimų centro organizuoto nusikalstamumo ekspertas Mahmoudas Jaraba mano, kad, žlugus B. al-Assado režimui, gali būti atskleista naujų žinių apie sudėtingą kaptagono gamybos ir prekybos tinklą. Tačiau kiek tarptautinės institucijos bendradarbiaus su naująja Sirijos Vyriausybe, dar neaišku. Jis nerimauja, kad iš Sirijos į kitas šalis ar Europą gali ištrūkti asmenys, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvavo gamyboje ir prekyboje, tad B. al-Assado režimo žlugimas greičiausiai nereiškia kaptagono prekybos pabaigos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra