Didžiosios Britanijos teismas pripažino tris vyrus kaltais dėl sąmokslo, kurio tikslas buvo susprogdinti lėktuvus, skrendančius į Ameriką. Nuo to laiko, kai 5tariamieji buvo suimti, ribojamas įnešamo į lėktuvų salonus skysčio kiekis.
Ilgiausias tyrimas
28-rių metų Abdullah Ahmedas Ali teismo buvo pripažintas sąmokslo organizatoriumi. Kartu su juo nuteisti 28-rių Tanviras Hussainas bei 29-rių Assadas Sarwaras. Jie buvo suplanavę įnešti į lėktuvus skystas bombas, užmaskuotas kaip gėrimus, ir jomis susprogdinti orlaivius. Sprogimai turėjo nugriaudėti, kai lėktuvai skristų per Atlanto vandenyną.
Teismo verdiktas užbaigė patį ilgiausią Didžiojoje Britanijoje tyrimą, vykdyto dėl terorizmo. Dar keturi žmonės, kurie taip pat buvo įtariami, pripažinti nekaltais dėl sąmokslo susprogdinti lėktuvus. Vis dėlto vieną jų - 31-rių Umar Islamą, prisiekusieji pripažino kaltu dėl ketinimo nužudyti.
Nuteisė tik iš antro karto
Nuosprendį šioje byloje paskelbė tik antrasis prisiekusiųjų teismas. Pirmasis nesutarė dėl 2006 m. sulaikytų įtariamųjų veiksmų kvalifikacijos. Vieni manė, kad teroristai planavo susprogdinti lėktuvus, kiti - kad jie tik norėjo žudyti žmones.
Antrasis prisiekusiųjų teismas buvo vieningas. Nuosprendyje sakoma, jog jie tikrai planavo susprogdinti lėktuvus. Jeigu jiems tai būtų pavykę, žūtų tūkstančiai žmonių. Šių teroro aktų pasekmes būtų galima lyginti su 2001m. rugsėjo 11d. teroro aktais Jungtinėse Valstijose.
Buvęs britų prokuratūros vadovas Kenas Macdonaldas su tuo sutinka. "Jei šį sąmokslą payktų įgyvendinti, būtų ne tik įbauginti žmonės, bet kurį laiką būtų paralyžiuoti skrydžiai tarp Jungtinės Karalystės ir JAV“.
Įbauginimo akcijos
Kaip buvo pranešta teisme, teroristų sąmokslą atskleidė britų kontržvalgybos MI-5 pareigūnai. Sąmokslininkus jie identifikavo tirdami Londono ekstremistų kuopelių veiklą.
Teismui buvo pateikti duomenys, kurie rodo, jog sulaikymo momentui 2006 m. A.A.Ali jau buvo nutaręs kokiais reisais turėjo skristi teroristai. Tuo pat metu A.Sarwaras, kurį vadina teroristų tiekėju, buvo sukaupęs visas reikalingas medžiagas bombų gaminimui. Medžiagas jis laikė savo namuose Londone. Į lėktuvo saloną bombas teroristai planavo įnešti gaiviųjų gėrimų buteliuose kartu su rankiniu bagažu.
Kaltinamieji teisme pareiškė, jog jie siekė politinių tikslų ir planavo tik įbauginimo akcijas. Bombas jie esą planavo susprogdinti dar oro uostuose.
Laukti laiko nebebuvo
Saugumo darbuotojai ir policininkai, kaip teigiama, konkuravo su laiku, kai sužinojo apie šį sąmokslą. „Svarbiausiai buvo suspėti juos sustabdyti“, - sakė Londono policijos antiteroristinio skyriaus šefas Johnas McDowallas. Jo teigimu, laukti ir stebėti kuopelę, kad demaskuotų daugiau su ja susijusių asmenų, jau buvo pavojinga. Teroro aktai galėjo būti įvykdyti bet kuriuo momentu. Kuo greičiau surengti operaciją, ragino ir Jungtinės Valstijos.
Savo ruožtu Didžiosios Britanijos žvalgai įsitikinę, jog sąmokslą susprogdinti lėktuvus trijulei padiktavo „Al Qaeda“. MI-5 atstovų teigimu, sąmokslininkai turėjo ryšių su „Al Qaedos“ žmogumi šalyje - Rashidu Raufu, kuris 2006 m. buvo areštuotas Pakistane.
"Mes tapome saugesni"
Britų žvalgybos pastangas atskleidžiant šį sąmokslą įvertino tuomet dar Didžiosios Britanijos premjero pareigas ėjęs Tony Blairas. „Dėl jų darbo mes visi tapome saugesni“, - sakė jis.
Buvęs saugumo ministras Tony McNulty savo ruožtu sakė, kad daug kas paaiškėjo po šių areštų: „Niekas nebegali pasakyti, jog tai vėl eilinis bandymas spausti musulmonų bendruomenę“. Tie areštai, anot jo, vainikavo ilgą daugelio žmonių darbą.
Dviejų teismo procesų ir sulaikymo operacija Didžiosios Britanijos mokesčių mokėtojams kainavo maždaug 35 mln. svarų sterlingų (apie 133mn.litų), tačiau teisėsaugos institucijų įsitikinimu, padėjo išgelbėti tūkstančių žmonių gyvybes.
Naujausi komentarai