Šis dramatiškas žingsnis yra pirmasis sudėtingame apkaltos procese, nors tikimybė, kad D. Trumpas dėl jo bus pašalintas iš posto – menka. Vis tik JAV politika žengia į naują neramų etapą, likus vos 14 mėnesių iki naujų rinkimų, per kuriuos demokratai ir respublikonai varžysis dėl Baltųjų rūmų ir Kongreso kontrolės.
Po šio sukrečiančio N. Pelosi pareiškimo D. Trumpas, Niujorke pasakęs kalbą Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje, savo dangoraižyje „Trump Tower“ pareiškė, kad toks tyrimas yra „raganų medžioklės šlamštas“, ir pridūrė, kad šis procesas tik padidins tikimybę, jog 2020 metais jis bus perrinktas.
„D.Trumpo prezidentavimo veiksmai atskleidė negarbingų faktų, kad prezidentas sulaužė savo priesaiką, išdavė mūsų nacionalinį saugumą ir išdavė mūsų rinkimų sąžiningumą“, – per nekantriai lauktą spaudos konferenciją JAV sostinėje sakė N. Pelosi.
„Taigi, šiandien skelbiu, kad Atstovų Rūmai žengia į priekį su oficialiu apkaltos tyrimu“, – pridūrė ji.
N. Pelosi ir kiti Demokratų partijos lyderiai ištisus mėnesius vengė imtis tokių veiksmų ir buvo linkę susitelkti į artėjančių rinkimų kovą.
Tačiau naujausi pranešimai, esą D. Trumpas siūlė pagalbą Ukrainai mainais į veiksmus, galinčius padėti pakenkti Baltuosius rūmus siekiančiam užimti demokratui J. Bidenui, taip pat daugelio partijos narių palaikymas apkaltai, regis, nusvėrė šio proceso naudai.
„Prezidentas privalo būti laikomas atskaitingu. Niekas nėra aukščiau įstatymo“, – pabrėžė N. Pelosi.
„PREZIDENTO PULDINĖJIMAS!“
Spaudimą dėl apkaltos pakurstė skandalas, kilęs pasirodžius pranešimams, kad D. Trumpas bandė spausti naująjį Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį pradėti korupcijos tyrimą dėl J. Bideno ir jo sūnaus Hunterio (Hanterio), kuris turėjo verslo reikalų šioje Rytų Europos valstybėje.
Konfrontaciją išprovokavo anoniminio pranešėjo skundas dėl, kaip skelbė žiniasklaida, D. Trumpo pokalbio telefonu su V. Zelenskiu, įvykusio liepos 25 dieną.
Siekdamas išvengti apkaltos grėsmės, D. Trumpas antradienį sakė, kad paskelbs to pokalbio stenogramą.
„Pamatysite, kad tai buvo labai draugiškas ir visiškai tinkamas skambutis. Jokio spaudimo ir, kitaip nei Joe Bideno ir jo sūnaus [atveju], JOKIOS paslaugos už paslaugą!“ – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.
Tiesioginė N. Pelosi kalbos transliacija buvo rodoma ir televizoriuje virš vestibiulio baro dangoraižyje „Trump Tower“, į kurį prezidentas atvyko antradienį popiet, po intensyvios JT diplomatijos dienos.
„PREZIDENTO PULDINĖJIMAS!“ – vėliau tviteryje piktinosi jis.
„Itin svarbi diena Jungtinėse Tautose, labai daug darbo ir didžiulė sėkmė, o demokratai tyčia turėjo tai sugriauti ir pažeminti tolesnėmis karščiausiomis raganų medžioklės šlamšto naujienomis“, – rašė jis.
D. Trumpas pripažino, kad su V. Zelenskiu kalbėjosi apie J. Bideną, bet neigia, kad susiejo šimtų milijonų dolerių pagalbą Kijevui su raginimu atlikti tyrimą dėl buvusio JAV viceprezidento.
Antradienį JAV lyderis sakė, kad įšaldė pagalbą Ukrainai, bet tik todėl, kad priverstų sąjungininkus Europoje didinti savo pačių pagalbą V. Zelenskio vyriausybei.
J. Bidenas už apkaltą
D. Trumpo sprendimas paskelbti pokalbio su V. Zelenskiu stenogramą nenuramino demokratų. Šie reikalauja, kad Baltieji rūmai perduotų Kongresui minėto paslapčių viešintojo iš žvalgybos bendruomenės skundą, kuriame, kaip manoma, esama daugiau įrodymų, jog buvo pažeisti įstatymai.
Šaltiniui atstovaujantys advokatai antradienį paskelbė pareiškimą, kad priimtas „sprendimas paskelbti pranešėjo skundą“, bet daugiau detalių nepateikė.
Demokratai taip pat nori daugiau dokumentų ir liudijimų dėl kitų D. Trumpo atžvilgiu atliekamų tyrimų, susijusių su įtarimais, kad jis trukdė vykdyti teisingumą, neteisėtai pelnėsi iš savo, kaip JAV lyderio padėties, slapta susimokė su Rusija ir įvykdė kitų pažeidimų.
Dramą Vašingtone padidino ir įtakingo demokrato Adamo Schiffo (Adamo Šifo) pareiškimas, kad vis dar neįvardytas pranešėjas, kaip manoma, dirbantis vienoje iš daugelio JAV vyriausybės žvalgybos agentūrų, artimiausiu laiku gali liudyti Atstovų Rūmų žvalgybos komitetui. A. Schiffas yra šio komiteto pirmininkas.
Laikraštis „The New York Times“ antradienį rašė, kad žvalgybos ir Baltųjų rūmų pareigūnai derina susitarimą dėl pranešėjo susitikimo su Kongreso tyrėjais.
Kelias savaites nekomentavęs šios temos J. Bidenas antradienį pareiškė remiantis apkaltos tyrimą.
Demokratai tyčia turėjo tai sugriauti ir pažeminti tolesnėmis karščiausiomis raganų medžioklės šlamšto naujienomis.
„Jei toliau trukdys Kongresui ir nepaisys įstatymų, Donaldas Trumpas, mano nuomone, nepaliks Kongresui kitos išeities, tik inicijuoti apkaltą, – spaudos konferencijoje sakė J. Bidenas. – Tai būtų tragedija, bet – jo paties sukelta tragedija.“
Rizikingas procesas
Apkaltos tyrimo inicijavimas yra politiškai rizikingas žingsnis, žengiamas abiem partijoms pradedant rengtis kitais metais įvyksiantiems rinkimams.
Oficialiai pradėjus tyrimą turėtų būti suformuotas komitetas, rinksiantis įrodymus prieš prezidentą.
Jei įrodymai bus pakankamai tvirti, komitetas parengs apkaltos straipsnių – oficialių kaltinimų prezidentui – projektą, o dėl šio dokumento balsuotų visi Atstovų Rūmai. Kaltinimai gali būti priimti paprasta dauguma.
Tuomet procesas persikeltų į Senatą, kur respublikonų dauguma galėtų blokuoti oficialų prezidento teismą. Jei teismas būtų surengtas, nuteisimui būtų reikalinga dviejų trečdalių senatorių parama. Tokiu atveju prezidentas būtų pašalintas iš pareigų.
Naujausi komentarai