Pereiti į pagrindinį turinį

„SpaceX“ nepavyko „pagauti“ savo raketos greitintuvo

2024-11-20 12:46
BNS inf.

„SpaceX“ antradienį surengė dar vieną savo raketos „Starship“ bandomąjį skrydį, o stebėti pakilimą prie Elono Musko prisijungė išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kas iliustruoja vis stiprėjantį jųdviejų bendradarbiavimą.

„SpaceX“ nepavyko „pagauti“ savo raketos greitintuvo
„SpaceX“ nepavyko „pagauti“ savo raketos greitintuvo / Scanpix nuotr.

Vis dėlto respublikonų lyderiui neteko išvysti, kaip pirmoji kelių pakopų raketos dalis nusileidžia iš oro ir ją sugauna paleidimo bokšto „rankos“, nors būtent šį inžinerinį stebuklą „SpaceX“ pavyko įgyvendinti praeitą mėnesį, o savo rinkiminės pergalės kalboje tai gyrė ir D. Trumpas.

Vietoje to, milžiniškas greitintuvas įvykdė mažiau įspūdingą nusileidimą vandenyne, Meksikos įlankoje.

Įmonės atstovai dėl nepasisekimo kaltina neįvykdytus techninius kriterijus, tad šio renginio, kurį stebėjo visa aibė D. Trumpo rato veikėjų, pakilumas buvo gerokai prislopęs.

„SpaceX“ vadovas nuo pat respublikono pergalės rinkimuose tapo nuolatiniu D. Trumpo palydovu – jie abu susitiko su Argentinos prezidentu Javieru Milei, taip pat kartu dalyvavo kovos menų turnyro UFC renginyje.

D. Trumpo sprendimas aplankyti E. Musko įmonę yra naujausias milijardierių dueto vis stiprėjančio ryšio ženklas. Dėl to kyla klausimų dėl galimo interesų konflikto, turint omenyje masyvius „SpaceX“ kontraktus su NASA bei Pentagonu.

Atskridęs iš savo rezidencijos „Mar-a-Lago“, prezidentas, dėvintis raudoną kepuraitę su užrašu „Make America Great Again“ („Padarykime Ameriką vėl didžią“), šiltai pasveikino E. Muską. Vyrai toliau pajudėjo link valdymo bokšto bendrovės bazėje Boka Čikos mieste Teksase. Iš ten jie stebėjo 16 val. vietos (trečiadienį 0 val. Lietuvos) laiku surengtą „Starship“ bandymą.

Antradienio raketos paleidimas žymi trumpiausią laiko tarpą tarp didžiausios pasaulio raketos bandomųjų skrydžių. Spindintis 121 metrų aukščio nerūdijančiojo plieno raketa atsidūrė E. Musko ambicijos kolonizuoti Marsą ir paversti žmoniją tarpplanetine rūšimi centre.

Pirmąsias misijas be įgulos į Raudonąją planetą milijardierius ketina pradėti jau 2026 metais, kas sutaptų su artimiausiu laikotarpiu, kai kelionė tarp Žemės ir Marso yra trumpiausia.

NASA taip pat tikisi, jog specializuota „Starship“ versija galės padėti astronautams vėl atsidurti ant Mėnulio paviršiaus ir tapti šio dešimtmečio „Artemis“ kosmoso tyrinėjimo programos dalimi.

Pliušinis bananas

Šeštasis „Starship“ skrydis buvo skirtas patikrinti, ar „SpaceX“ greitintuvo pagavimas priklauso nuo žiupsnelio sėkmės, ar yra neįtikėtino kruopštumo ir atidumo vaisius. Tai įvyko po to, kai E. Muskas – galbūt netyčia – atskleidė, kaip arti katastrofos buvo praeitas skrydis.

Klipe, įkeltame į socialinį tinklą „X“, kuriame milijardierius demonstruoja savo sugebėjimus vaizdo žaidime „Diablo IV“, aštrios klausos gerbėjai užfiksavo, kaip vienas jo darbuotojų E. Muskui pasakoja, kaip greitintuvas buvo „per vieną sekundę“ nuo sisteminio gedimo, kuris galėjo nulemti viso skrydžio katastrofą.

Tuo metu erdvėlaivio viršutinė pakopa dalinai apskrido Žemės orbitą, vėl grįžo į atmosferą ir nusileido Indijos vandenyne praėjus valandai ir penkioms minutėms nuo starto.

„SpaceX“ darbuotoai pratrūko džiaugsmo šūksniais, kai, tiesioginės transliacijos, kurią stebėjo beveik devyni milijonai žiūrovų, metu, viršutinė raketos pakopa įvykdė beveik vertikalų nusileidimą prie Australijos šiaurės vakarinės pakrantės ir į orą paleido didžiulį vandens garų pliūpsnį.

Tarp kitų svarbių pasiekimų – erdvėlaivio variklių „Raptor“ paleidimas kosmose bei naujos apsauginės karščiui atsparios medžiagos išbandymas. Raketa taip pat nešė pirmąjį krovinį – pliušinis bananas.

Galinti pasigirti dvigubai stipresne traukos jėga nei raketos „Saturn V“, kuriomis vykdytos „Apollo“ misijos, „Starship“ yra galingiausia kada nors pastatyta raketa.

E. Muskas jau prasitarė, jog raketos įpėdinis „Starship V3“ bus „tris kartus galingesnis“ ir kilti nuo Žemės galės maždaug už metų.

Šis skrydis įvyko tuo metu, kai E. Muskas mėgaujasi D. Trumpo lapkričio 5-osios pergale rinkimuose. Verslo magnatas suvaidino reikšmingą vaidmenį respublikono rinkiminėje kampanijoje, o taip pat ir rėmė D. Trumpą savo asmeninėmis lėšomis.

Ištikimybė atsipirko. E. Muskas buvo parinktas kartu su kitu verslininku vadovauti naujai sukurtam Valstybės efektyvumo departamentui, kurio pavadinimo sutrumpinimas anglų kalba skamba kaip DOGE – tai užuomina į kriptovaliutą, kurią E. Muskas mėgsta reklamuoti.

Visgi visa tai sukėlė nuogąstavimų dėl galimų interesų konfliktų, mat E. Muskas yra pasiruošęs vienu metu užimti reikšmingas pozicijas ir valdžios viduje, ir verslo pasaulyje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų