Pereiti į pagrindinį turinį

Susivienijimo Bažnyčios įkūrėjas Sun Myung Moonas mirė būdamas 92 metų

2012-09-03 13:49
Susivienijimo Bažnyčios įkūrėjas Sun Myung Moonas mirė būdamas 92 metų
Susivienijimo Bažnyčios įkūrėjas Sun Myung Moonas mirė būdamas 92 metų / REUTERS/Scanpix nuotr.

Sun Myung Moonas, kuris dėl plaučių uždegimo komplikacijų prieš daugiau kaip dvi savaites buvo paguldytas į ligoninę, mirė maždaug 2 val. ryto vietos (sekmadienį 20 val. Lietuvos) laiku, ligoninėje Bažnyčios valdose Gapjonge į rytus nuo Seulo.

Sekėjų labai gerbiamas, o kritikų sektą sukūrusiu šarlatanu vadinamas Sun Myung Moonas buvo itin prieštaringai vertinama figūra, kuri Jungtinėse Valstijose buvo kalinama dėl neaiškaus verslo ir finansinių sandėrių.

„Jis buvo mūsų tėvas ir Dievo mesijas. Jo kūną Dievas sukūrė specialiai, tad mes tikėjome, kad jis gyvens iki 100 metų“, - Gapjonge žurnalistams sakė artimas Sun Myung Moono padėjėjas Bo Hi Pakas.

„Dabar, kai jis nuėjo į dangų, visi mes be galo liūdime. Išgyvename didžiausią sielvartą“, - ašarodamas sakė jis.

Bažnyčia praėjusį penktadienį pranešė, kad prasidėjo jos įkūrėjo „negrįžtama būklės stadija“, o Tikrojo Tėvo, kaip jį vadina munistai, gyvybę palaiko tik aparatai. Kaip tada sakė gydytojai, Sun Myung Moono „inkstai liovėsi funkcionavę, o jo kepenų funkcionavimas sparčiai blogėja“.

Bažnyčios pareiškime sakoma, kad Sun Myung Moono palaikai 13 dienų bus pašarvoti - iki laidotuvių rugsėjo 15 dieną, bet atstovas vėliau sakė, jog dar nenuspręsta, ar visuomenei bus leidžiama atsisveikinti su velioniu.

Sun Myung Moonas gimė 1920 metais ūkininkų šeimoje dabartinėje Šiaurės Korėjoje. Jis sako, kad jo gyvenimo misijai jį įkvėpė Jėzaus regėjimas, kurį jis patyrė būdamas 15 metų.

Atstumtas Korėjos protestantiškų Bažnyčių, jis 1954-aisiais - vieni metai po Korėjos karo - įkūrė Šventosios Dvasios Pasaulio Krikščionijos Suvienijimo Bažnyčią, kuri yra tarp prieštaringiausiai vertinamų pasaulio religinių organizacijų.

Kritikų išjuokiama kaip kultas, „plaunantis smegenis“ savo sekėjams, Bažnyčia garsėja masinėmis sekėjų tuoktuvėmis stadionuose, kuriose dalyvauja tūkstančiai, o kartais - ir dešimtys tūkstančių porų.

Tokioms tuoktuvėms vadovaudavo Sun Myung Moonas.

Porą sekėjams asmeniškai parinkdavo jis pats; sutuoktiniai iki ceremonijos dažniausiai būdavo nepažįstami. Bažnyčios lyderis dažnai į porą paskirdavo skirtingų tautybių, jokia bendra kalba nekalbančius žmones.

Bažnyčia skelbia, kad turi misionierių maždaug 200 valstybių ir kad jai priklauso maždaug 3 mln. žmonių visame pasaulyje.

Bažnyčia, 8-ajame ir 9-ajame dešimtmečiuose išgarsėjusi, sukūrė milžinišką verslo imperiją, kuri apima statybas, sunkiąją techniką, maisto gamybą, švietimą, žiniasklaidą ir net profesionalų amerikietiškojo futbolo klubą.

Jos žiniasklaidos holdingams priklauso laikraštis „The Washington Times“ ir naujienų agentūra „United Press International“, be to, Bažnyčia turi interesų žvejybos ir platinimo srityse - užtikrina tiekimą sušių prekybos vietoms Jungtinėse Valstijose.

Verslo imperijai taip pat priklauso Manhatano viešbutis „New Yorker“, akcijų paketai Šiaurės Korėjoje, kur 1999 metais su Bažnyčia susijusi firma „Pyeonghwa (“Taikos„) Motors“ įsteigė bendrą automobilių gamybos verslą.

„The Washington Times“ redaktoriaus skiltyje akcentuojamos Sun Myung Moono griežtos antikomunistinės pažiūros ir šeimos vertybių gynimas.

„Tikėjimas. Šeima. Laisvė. Tarnavimas. Konservatyviosios vertybės ... tarnauja kaip širdį graužiantis paminklas išminčiai žmogaus, kurio įžvalgumas ir drąsa suteikdavo užtaisą dienos mūšiams“, - rašė dienraštis.

Visą savo gyvenimą Sun Myung Moonas uoliai stengėsi įsiteikti politiniams lyderiams, ir kritikai sako, kad tai buvo strategija siekiant įtakos ir teisėtumo Bažnyčiai, kurią kai kurios krikščionių organizacijos vadina eretiška.

1974 metais Sun Myung Moonas Baltuosiuose rūmuose susitiko su prezidentu Richardu Nixonu ir paragino amerikiečius atleisti savo lyderiui už Votergeito" skandalą.

1991 metais Sun Myung Moonas nuvyko į Šiaurės Korėją susitikti su tuometiniu jos lyderiu Kim Il-Sungu (Kim Ir Senu), su kuriuo kalbėjosi apie abiejų Korėjų ekonominio bendradarbiavimo projektus ir išskirtų šeimų susijungimą.

Suvienijimo Bažnyčios mokymas yra pagrįstas Biblija, tačiau - su naujomis interpretacijomis.

Sun Myung Moonas savo vaidmeniu laikė nebaigtos Jėzaus misijos atkurti žmonijos tyrumo be nuodėmės būklę užbaigimą.

Oficialiojoje Bažnyčios literatūroje jis vadinamas „vienu ir vieninteliu mesijumi žmonijos istorijoje“.

Sun Myung Moono, kaip reikšmingo religinio lyderio, iškilimą temdė teisinės problemos.

1972-aisiais jis persikėlė į Jungtines Valstijas, o 1981-aisiais jose buvo apkaltintas vengimu mokėti mokesčius, bet jo sekėjai tvirtina, kad tai buvo sąmokslas siekiant išvaryti jį iš šalies.

Jis buvo nuteistas ir kalėjo 11 mėnesių, o 2006-aisiais grįžo gyventi į Pietų Korėją

Anksti pirmadienį tame didžiuliame, kalnų apsuptame komplekse, kuriame yra dešimtys modernių objektų, tarp jų - mokyklos, mokymo centrai ir ligoninė, nebuvo matyti jokio masinio gedulo ženklų. Tačiau oficialiame Bažnyčios tinklalapyje sekėjai paliko daugybę gedulo žinučių.

„Jaučiuosi taip, lyg griūtų dangus ir žlugo visas pasaulis“, - rašoma vienoje tų žinučių.

„Tu esi amžinasis karalių karalius, žmonijos mesijas. Tu visuomet gyvensi mano širdyje“, - parašė kitas sekėjas.

Nuo ketvirtadienio sekėjams Gapjonge bus leidžiama melstis prie altoriaus su Sun Myung Moono atvaizdu, o Bo Hi Pakas sakė, kad 30 tūkst. sekėjų pakviesta iš Japonijos.

Sun Myung Moonas su savo antrąja žmona Hak Ja Han turėjo 14 vaikų. Jauniausias iš septynių jo sūnų Hyung Jin Moonas 2008 metais, būdamas 28-erių, perėmė iš tėvo Bažnyčios aukščiausiojo lyderio pareigas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų