Pereiti į pagrindinį turinį

Švedija prašo Kinijos bendradarbiauti tyrime dėl kabelių Baltijos jūroje pažeidimo

2024-11-28 16:03
BNS inf.

Švedija ketvirtadienį nusiuntė Kinijai oficialų prašymą bendradarbiauti atliekant tyrimą dėl dviejų kabelių Baltijos jūroje pažeidimo, sakė šalies ministras pirmininkas.

Ulfas Kristerssonas
Ulfas Kristerssonas / Scanpix nuotr.

„Švedija (...) nusiuntė Kinijai oficialų prašymą bendradarbiauti su Švedijos valdžios institucijomis, kad būtų aiškiau, kas įvyko. Tas oficialus prašymas Kinijai buvo išsiųstas anksčiau šiandien“, – spaudos konferencijoje sakė ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas.

Lapkričio 17 ir 18 dienomis Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai.

Teisėsauga pradėjo tyrimus, o Europos pareigūnai sakė įtariantys sabotažą, susijusį su Rusijos invazija į Ukrainą. Kremlius atmetė šiuos komentarus, pavadinęs juos absurdiškais ir juokingais.

Laivybos stebėjimo svetainių duomenimis, kinų krovininis laivas „Yi Peng 3“, vykęs iš Rusijos į Egiptą, lapkričio 17–18 dienomis plaukė netoliese kabelių, jungiančių Lietuvą ir Švediją bei Vokietiją ir Suomiją.

Vis dėlto nėra konkrečių įrodymų, kad tas laivas susijęs su šiais incidentais.

Kinijos užsienio reikalų ministerija atmetė bet kokią atsakomybę dėl šio įvykio.

Lapkričio 17 dienos rytą buvo pažeistas povandeninis kabelis „Arelion“, nutiestas tarp švedų Gotlando salos ir Lietuvos.

Kitą dieną, į pietus nuo Švedijos Olando salos, apie 700 km nuo Helsinkio buvo nukirstas povandeninis kabelis „C-Lion 1“, jungiantis Suomijos sostinę su vokiečių Rostoko uostu.

Baltijos jūroje įtampa smarkiai sukilo jau nuo pat plataus masto rusų invazijos į Ukrainą 2022 metais.

2022-ųjų rugsėjį po kelių povandeninių sprogimų pažeisti „Nord Stream“ vamzdynai, kuriais rusiškos dujos keliavo į Europą, tačiau įvykio kaltininkai vis dar nenustatyti.

2023-iųjų spalį povandeninis dujotiekis tarp Suomijos ir Estijos buvo uždarytas po to, kai jį, įtariama, pažeidė kinų krovininio laivo inkaras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra