Nuo tada, kai prieš dvejus metus Y.Shinawatra buvo pašalinta iš vyriausybės vadovės posto, smarkiai susiskaldžiusią karalystę valdo karinė chunta, teigianti, esą tik ji viena gali užtikrinti stabilumą ir padaryti galą politinei suirutei.
Sekmadienio balsavimas dėl konstitucijos, kuriai pritarė didesnė dauguma rinkėjų, buvo pirmasis viešosios nuomonės patikrinimas nuo 2014 m. perversmo, nors prieš balsavimą buvo varžoma galimybė rengti nepriklausomus mitingus ir atvirus debatus.
Balsavimas taip pat buvo triuškinamas smūgis Tailando demokratiniam judėjimui, kuris nuo 2006 m. taip dar ir nėra atsigavęs nuo dviejų perversmų ir kruvino susidorojimo karinėmis priemonėmis.
Rinkimų komisijos pateikti rezultatai parodė, kad naujajam pagrindiniam šalies įstatymui pritarė 61,4 proc. Tailando gyventojų, o 38,6 proc. atmetė jį. Rinkimuose dalyvavo mažiau nei 55 proc. rinkėjų – šį mažą skaičių iš dalies lėmė draudimas rengti kampanijos mitingus.
"Aš priimu žmonių sprendimą", – sakė Y.Shinawatra, bet čia pat pridūrė, jog yra "nuliūdinta, kad šalis žengia atgal prie nedemokratiškos santvarkos".
Chuntos pergalė – pirmasis Shinawatra šeimos pralaimėjimas per rinkimus nuo referendumo dėl konstitucijos, kuris buvo surengtas po 2006 m. perversmo, nušalinusio nuo valdžios Thaksiną Shinawatrą, vyresnįjį Yingluck brolį milijardierių, lemtingai prisidėjusį prie Tailandą ištikusio politinio susiskaldymo.
Shinawatrų klanas, kuris neturtingiesiems, ypač šalies šiaurėje ir šiaurės rytuose, dalydavo dosnius pažadus dėl didesnės gerovės ir geresnių galimybių užtikrinimo, yra laimėjęs visus visuotinius rinkimus nuo 2001 m. Manyta, kad Y.Shinawatros demokratinė "Peau Thai" partija vis dar gali mobilizuoti savo rinkėjus ir sulaukti masinės paramos.
Anot ekspertų, viena vertus, tokius nepalankius Shinawatrų klanui rezultatus iš dalies lėmė chuntos suvaržymai dėl galimybių rengti rinkimų kampanijos mitingus. Kita vertus, tai buvo ženklas, kad Tailando gyventojus išvargino nesibaigiantys politiniai konfliktai ir kad jie jau priprato prie kariuomenės valdymo.
Kariškiai, savo ruožtu, teigia, kad naujoji konstitucija leis pažaboti politinę korupciją ir atvers kelią ateinančiais metais surengti visuotinius rinkimus. Bet kritikų nuomone, šia konstitucija kėsinamasi suvaržyti politikus civilius ir įdiegti griežtai kontroliuojamą demokratiją, kurią prižiūrėtų kariuomenė ir jos sąjungininkai rojalistai.
Įtampą šalyje, be to, didina ir silpna 88 metų karaliaus Bhumibolo Adulyadejo sveikata, kadangi elitas prieš numatomą sosto perdavimą yra įsitraukęs į vidines kovas.
Naujausi komentarai