Lai Ching-te, tvirtas Taivano suvereniteto gynėjas, neigiamai vertinamas Pekino, pasisakė apie būtinybę „pasirengti karui tam, kad būtų išvengta karo“ ir stiprinti salos ekonominį atsparumą.
Per inauguraciją žadėjęs pasipriešinti Kinijai ir ginti demokratiją, Lai Ching-te antradienį tvirtino, kad Taivanas yra pasiruošęs bendrauti su Pekinu, jei bus užtikrintas „paritetas ir orumas“.
Pekinas antradienį pareiškė, kad yra „pasirengęs pradėti dialogą“ su Taivanu, tačiau esant tam tikroms sąlygoms.
„Remdamiesi vienos Kinijos principu, esame pasirengę dalyvauti dialoge (...) dėl klausimų, susijusių su tėvynės suvienijimo skatinimu“, – pareiškė kinų Taivano reikalų biuro atstovas Chen Binhua. Jį citavo valstybinis transliuotojas CCTV.
Kinija atmetė ankstesnius Lai Ching-te siūlymus surengti pokalbius.
„Taika yra neįkainojama ir kare nėra nugalėtojų“, – sakė jis, tačiau pridūrė, kad „negalime turėti iliuzijų“, ir pažadėjo toliau „stiprinti savo nacionalinius gynybos pajėgumus“.
Taivanas „aktyviai bendradarbiaus su tarptautiniais sąjungininkais, petys į petį įgyvendindamas atgrasymo galią, kad pasirengtų karui tam, kad būtų išvengta karo, ir kad siektų taikos“, žurnalistams sakė Lai Ching-te.
Kinija, kuri teigia, kad Taivanas yra jos teritorijos dalis, ir grasina panaudoti jėgą, kad jį aneksuotų, nuo Lai Ching-te atėjimo į pareigas surengė keletą didelio masto karinių pratybų aplink salą.
Taivano pakrančių apsauga pirmadienį įspėjo, kad Kinija gali pasitelkti „kognityvinį karą“, siekdama „sutrikdyti visuomenės kovinę dvasią“ per Lai Ching-te prezidentavimo metines.
Netrukus prieš Lai Ching-te pareiškimą Taivano pakrančių apsaugos pareigūnai sulaikė du Kinijos piliečius, kurie bandė įsibrauti į Taivano administruojamą Dzinmeno salyną, nutolusį keletą kilometrų nuo Kinijos žemyninės dalies.
Taivanas patiria spaudimą iš Vašingtono perkelti daugiau gamyklų į JAV teritoriją ir sumažinti prekybos disbalansą, tačiau Lai Ching-te teigė, kad Taivanas „nesudės visų kiaušinių į vieną pintinę“.
Taivanas padidintų savo ekonomikos atsparumą diversifikuodamas rinkas ir didindamas vidaus paklausą.
Lai Ching-te taip pat paskelbė apie planus įsteigti nepriklausomą turto fondą, kad „padidintų Taivano ekonomikos pagreitį“, tačiau nepateikė išsamios informacijos apie jo dydį.
Pirmąją prezidento kadenciją aukščiausiame poste apėmė vidaus politiniai neramumai, parlamentą kontroliuojančioms opozicinėms partijoms siekiant sužlugdyti jo darbotvarkę.
Mažėjantis reitingas
Pagrindinė opozicinė partija Kuomintango (Gomindano, KMT) vadino Lai Ching-te „diktatoriumi“ ir kaltina jį stumiant Taivaną link karo su Kinija, o prezidento Demokratinė pažangos partija (DPP) teigia, kad KMT yra Pekino įrankis.
Antradienį Lai Ching-te sakė, kad vyriausybė nori „stiprinti partijų bendradarbiavimą“ ir kad jo nacionalinio saugumo komanda pradės rengti svarbius susitikimus su opozicija.
KMT teigė, kad salos problemų „negalima išspręsti surengus vieną susitikimą“, tačiau pripažino, kad Lai Ching-te „pagaliau pabandė žengti nedidelį žingsnį“ siekiant išspręsti trintį.
„Taip pat tikimės, kad prezidentas Lai turės daugiau drąsos ir žengs ryžtingą žingsnį, kad sustabdytų teisminį persekiojimą ir politinę neapykantą“, – sakoma KMT pareiškime.
Analitikai teigė, kad Lai Ching-te pastabos buvo santūresnės nei ankstesnėse kalbose, kurios sulaukdavo Pekino kritikos.
„Lai santūrina pranešimus ir Taivanas laikosi nuošaliau, kad dėl šio geopolitinio neapibrėžtumo nepakliūtų į kieno nors taikiklį“, – AFP sakė Wen-Ti Sungas, Jungtinių Valstijų (JAV) analitikos centro „Atlantic Council“ Pasaulinio Kinijos centro bendradarbis.
Taivano viešosios nuomonės fondo atliktos apklausos duomenimis, Lai Ching-te reitingas sumažėjo nuo 58 proc. beveik prieš metus iki 45,9 proc. balandį.
Nepasitikėjimo juo reitingas pakilo iki 45,7 proc. – aukščiausio lygio nuo tada, kai jis pradėjo eiti pareigas; tai apklausų grupė siejo su Lai Ching-te vyriausybės atsaku į JAV paskelbtus muitus Taivanui ir DPP beprecedente parlamento narių atšaukimo kampanija, nukreipta prieš opoziciją.
DPP šalininkai siekia atstatydinti apie 30 KMT įstatymų leidėjų per teisinį procesą, pagal kurį įstatymų leidėjus galima nušalinti nepasibaigus jų kadencijai.
Kad susigrąžintų parlamento kontrolę, DPP tereikia laimėti šešias vietas.
Varžovų kampanija, kuria buvo siekiama atstatydinti 15 DPP narių, tapo kontroversiška po to, kai KMT nariai buvo apkaltinti klastoję mirusių žmonių parašus.
Naujausi komentarai