30 gražiausių gyvenimo metų praleisti kalėjime už nusikaltimą, kurio nepadarei. Tokį košmarą išgyveno trys amerikiečiai, kurių vienas taip ir mirė neišgirdęs, kad jo byloje padaryta klaida.
Tragedijų rinkinys
Praėjusios savaitės ketvirtadienio rytą kalinio kombinezoną vilkintis Phillipas Bivensas stovėjo teismo kampe, kai teisėjas paskelbė, kad po trijų dešimtmečių už grotų jis yra nekaltas, rašo JAV dienraštis "The New York Times".
"Nusiramink, atsipalaiduok", – sau kalbėjo 59-erių vyras.
Ph.Bivensas ir 53 metų Bobby Ray Dixonas buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos už nužudymą, bet praėjusią savaitę abu buvo paleisti teismo salėje. Trečiasis už šią žmogžudystę nuteistas Larry Ruffinas jau miręs, bet netrukus jam taip pat bus grąžintas geras vardas.
Pasak Emily Maw, vyrus gynusios organizacijos "Innocence Project" Naujajame Orleane vadovės, visa ši byla yra didžiulių tragedijų rinkinys.
Nužudė vaiko akyse
Šiltą 1979-ųjų gegužės vakarą nežinomas vyras įsilaužė į Evos Gail Patterson namus Hatisberge, Misisipės valstijoje. Išprievartavo ir perrėžė jai gerklę matant keturmečiam jos sūnui. Kita dvejų metų E.G.Patterson atžala tuo metu miegojo kitame kambaryje, o vyras buvo darbe – naftos platformoje. Nors buvo sunkiai sužeista, moteris sugebėjo nubėgti pas kaimynus pagalbos, bet įėjusi į jų namus parkrito ir numirė.
Atvykus policijai keturmetis Luke'as pareigūnams papasakojo, kad "blogas berniukas" nužudė jo mamą.
Tuomet 19-metis L.Ruffinas buvo suimtas po kelių dienų. Prieš tai jis pavogė keletą butelių alaus iš parduotuvės. L.Ruffinas padarė kelis nerišlius prisipažinimo pareiškimus, kurių esmė: jis išprievartavo ir nužudė E.G.Patterson; nusikaltimą esą įvykdė vienas.
Privertė prisipažinti
Vėliau L.Ruffinas pareiškė, kad pareigūnai jį privertė melagingai prisipažinti panaudoję fizinį smurtą ir jis yra nekaltas.
Po metų, prieš pat teismą, byloje atsirado naujas personažas – policija apklausė B.R.Dixoną. Jis patvirtino, kad L.Ruffinas nužudė moterį, ir pareiškė, kad tą naktį buvo su juo. B.R.Dixonas taip pat prisipažino dėl žmogžudystės ir paliudijo, kad Ph.Bivensas buvo su jais. Tiesa, pirmoje apklausoje apie tai neužsiminė.
Po kelių mėnesių savo namuose Kalifornijoje buvo suimtas ir Ph.Bivensas.
"Aš niekada neskridau lėktuvu iki tol, – pasakojo jis po išteisinamojo nuosprendžio. – Maniau, kad jie mane nužudys: kad jie įsodins mane į lėktuvą ir išmes iš jo."
Ph.Bivensas buvo nuvežtas Hatisbergą, ten jam buvo pagrasinta, kad jei jis neprisipažins, bus nuteistas mirties bausme. Vyras pasakojo, kad policijos pareigūnai jam parodė nusikaltimo vietos nuotraukas ir klausė, ką jis prisimena. Ph.Bivensas tikino, kad niekada iki tol nebuvo matęs B.R.Dixono, bet bijodamas dėl savo gyvybės patvirtino jo parodymus.
"Visi tie prisiminimai... Sunku išmesti juos iš galvos, – kalbėjo jis pro automobilio langą įkvėpdamas laisvės oro. – Nemėgstu apie tai galvoti. Manau, kad turėjau būti stipresnis nei tada."
Iki gyvos galvos
1980-ųjų žiemą įvyko teismas, kuriame sunkiai skaityti mokantis B.R.Dixonas pradėjo prieštarauti duodamas parodymus. Galiausiai jis pareiškė, kad nebuvo su kitais dviem kaltinamaisiais nusikaltimo naktį ir net neįsivaizduoja, kaip atrodė E.G.Patterson.
Vyras pasakojo, kad vaikystėje jam į galvą spyrė arklys ir jis iki šiol jaučia tos traumos padarinius.
"Negaliu blaiviai galvoti, – kalbėjo B.R.Dixonas teisme. – Mano mintys ateina ir išeina. Nenoriu, kad kas nukentėtų dėl to, ko nėra padarę."
L.Ruffinas buvo pripažintas kaltu ir nuteistas kalėti iki gyvos galvos. 2002 m. jis kalėjime ir numirė. Jo tariami bendrai taip pat buvo įkalinti iki gyvos galvos.
Kalėjime B.R.Dixonui traukulių priepuoliai tapo tokie dažni, kad apsauga jam net davė beisbolininko šalmą. O praėjusiais metais vyrui nustatytas plaučių vėžys, jis pažeidė ir smegenis.
Išgelbėjo DNR tyrimai
Prieš kelerius metus "Innocence Project" advokatai gavo B.R.Dixono prašymą padėti. Remdamiesi tuo, kad dažnai policijos išgauti prisipažinimai yra melagingi, jie paprašė atlikti DNR tyrimą.
Šių metų liepą buvo gauti rezultatai ir išaiškėjo, kad tikrasis nusikaltėlis yra Andrew Harrisas, kuris gyveno E.G.Patterson kaimynystėje. Jis 1982 m. buvo nuteistas už kitą išprievartavimą ir dabar atlieka bausmę iki gyvos galvos.
Po DNR rezultatų ir dėl sveikatos būklės B.R.Dixonui buvo suteikta malonė. Kalėti liko tik Ph.Bivensas.
Džiaugsmo ir skausmo ašaros
Praėjusį ketvirtadienį teismas buvo pilnas žmonių, kurie kartu paskutinį kartą buvo prieš 30 metų. L.Ruffino šeimos nariai savo marškinėlius papuošė užrašu "Galiausiai laisvas", turėdami omeny, kad tik miręs jis tapo laisvas.
Teisme buvo ir Pattersonai. Aukos sūnus Lukas, kuriam dabar jau per 30 metų, sėdėjo pirmoje eilėje. Valstijai atstovavo tas pats prokuroras, kuris kaltino vyrus prieš trisdešimt metų.
Po proceso B.R.Dixoną brolis nuvežė į už kelių mylių nuo Hatisbergo esančias kapines, kuriose palaidotas L.Ruffinas. Pastarojo artimieji meldėsi, giedojo ir paleido į orą balionus, o B.R.Dixonas apsiverkė.
Ph.Bivensas išėjo iš teismo salės su maišu, surištu iš paklodės, rankose. Ten visas jo turtas: dvi Biblijos, pora šlepečių, šampūnas ir kojinės. "Innocence Project" advokatai pasikvietė jį pietų, o vėliau nuvežė į Naująjį Orleaną.
Ph.Bivensas planavo apsistoti buvusiems kaliniams skirtoje prieglaudoje. Galbūt jis vylėsi, kad pavyks rasti sodininko darbą. Vyras taip pat norėjo pamatyti savo buvusią merginą, su kuria žadėjo susituokti, bet buvo suimtas.
"Gerai, kai tave supa žmonės. Jie atgraso nuo sunkių minčių... ir būna tavo alibi, jei kas nutiktų", – patarimais dalijosi Ph.Bivensas.
1,5 mln. dolerių kompensacija
Dabar Misisipės valstijai gresia teisiniai nemalonumai. B.R.Dixonui, Ph.Bivensui ir L.Ruffino šeimai gali tekti išmokėti 1,5 mln. dolerių (4,05 mln. litų) kompensaciją. Advokatas Robas McDuffas, kuris atstovauja jų interesams, teigė, kad pagal 2009-aisiais priimtą valstijos įstatymą už kiekvienus metus, praleistus neteisingai nuteistiems kalėjime, galima gauti kompensaciją iki 50 tūkst. dolerių (135 tūkst. litų), bet bendra suma negali būti didesnė nei 500 tūkst. dolerių (1,35 mln. litų).
"Iki šiol siekėme tik juos išlaisvinti, bet dabar ieškosime kelių gauti kompensaciją", – kalbėjo R.McDuffas.
Nuo 2009-ųjų Misisipė 500 tūkst. dolerių sumokėjo keturiems buvusiems neteisingai įkalintiems asmenims. Kennedy Breweris praleido 15 metų kalėjime už esą buvusios merginos trejų metų dukros nužudymą. 2008 m. jis buvo išteisintas atlikus DNR tyrimus. Tokie tyrimai taip pat atvėrė kelią į laisvę Levonui Brooksui, kalėjusiam 18 metų už esą trimetės išprievartavimą ir nužudymą, Arthurui Johnsonui, už neva išprievartavimą kalėjime išbuvusiam 16 metų, ir Cedricui Willisui, kalėjusiam 12 metų už esą nužudymą ir plėšimą.
Naujausi komentarai