Pereiti į pagrindinį turinį

Tikslas – sukelti chaoso rinkimuose

2024-09-20 12:27
„Kauno dienos“, ELTA inf.

JAV, galingiausia pasaulio valstybė, turi išskirtinių galimybių daryti poveikį geopolitiniams įvykiams. Tačiau ši aplinkybė neatgraso jos oponentų nuo noro bandyti paveikti šios šalies prezidento rinkimų baigtį. Rusija intensyvina dezinformacijos operacijas prieš demokratus, kuriems savo ruožtu Iranas pasiūlė iš oponentų respublikonų pavogtos informacijos.

Spaudimas: K. Harris stovyklai tenka atlaikyti ne tik politinio oponento konkurenciją, bet ir užsienio valstybių neoficialias operacijas.
Spaudimas: K. Harris stovyklai tenka atlaikyti ne tik politinio oponento konkurenciją, bet ir užsienio valstybių neoficialias operacijas. / EPA-ELTA nuotr.

Siūlo vogtą informaciją

JAV žvalgybos agentūros pranešė, kad Iranas siūlė JAV prezidento Joe Bideno rinkimų štabui iš jo konkurento Donaldo Trumpo pavogtos informacijos.

Bendrame Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuro, JAV kibernetinio ir infrastruktūros saugumo agentūros ir FTB pranešime teigiama, kad birželio pabaigoje ir liepos pradžioje „piktybiniai kibernetiniai veikėjai“ iš Irano išsiuntė tuomet dar kandidatuoti į prezidentus ketinusio J. Bideno rinkimų štabui nepageidaujamų e. laiškų, kuriuose buvo ištrauka iš pavogtos, viešai neskelbiamos D. Trumpo rinkimų štabo medžiagos.

Kaip į šiuos laiškus sureagavo juos gavę asmenys, nenurodoma.

Be to, anot pranešimo, „piktybiniai kibernetiniai veikėjai iš Irano“ nuo birželio toliau siųsdavo pavogtą, viešai neskelbiamą su D. Trumpo rinkimų kampanija susijusią medžiagą JAV žiniasklaidos organizacijoms.

„Tokia piktybinė kibernetinė veikla – naujausias daugialypių Irano metodų [...] kurstyti nesantaiką ir menkinti pasitikėjimą mūsų rinkimų procesu pavyzdys“, – skelbiama pranešime.

Rugpjūtį šios agentūros pareiškė, kad Iranas yra atsakingas už įsilaužimą į D. Trumpo rinkimų štabo informacines sistemas.

FTB pranešė, kad toliau „tirs ir rinks informaciją, siekdama susekti už grėsmę atsakingus veikėjus ir sutrikdyti jų veiksmus“.

Suinteresuotos šalys

Artėjant lapkričio 5 d. JAV prezidento rinkimams, FTB teigimu, veikėjai iš užsienio šalių ima plėsti savo veiksmus, kuriais siekiama daryti poveikį rinkimams.

„Savo naudai didinti JAV visuomenės susiskaldymą ypač stengiasi Rusija, Iranas ir Kinija – šalys, manančios, kad rinkimų laikotarpiu esame pažeidžiamesni, – teigė agentūros. – Šių ir kitų užsienio veikėjų pastangos pakenkti mūsų demokratinėms institucijoms kelia tiesioginę grėsmę JAV ir nebus toleruojamos.“

Savo naudai didinti JAV visuomenės susiskaldymą ypač stengiasi Rusija, Iranas ir Kinija – šalys, manančios, kad rinkimų laikotarpiu esame pažeidžiamesni.

Apie tai, kad rusų operatyvininkai vis aktyviau vykdo dezinformacijos operacijas prieš JAV viceprezidentės Kamalos Harris  rinkimų kampaniją ir skleidžia vaizdo įrašus su sąmokslo teorijomis, paskelbė informacijos technologijų kompanija „Microsoft“.

JAV Vyriausybė anksčiau šį mėnesį apkaltino Rusijos valstybinį naujienų kanalą RT siekiant paveikti rinkimus ir įvedė sankcijas šios televizijos pagrindiniams redaktoriams.

Kaip teigiama „Microsoft“ ataskaitoje, nuo rugpjūčio pabaigos su Kremliumi susijusi įtakos grupė „Storm-1516“ sukūrė du suklastotus vaizdo įrašus, kad diskredituotų K. Harris ir jos pasirinkto kandidato į viceprezidentus Timo Walzo kampaniją. Abu įrašai buvo peržiūrėti milijonus kartų.

Viename jų rodoma, kaip esą K. Harris šalininkų grupė užpuola žmogų, neva dalyvavusį D. Trumpo mitinge, o kitame išsakomas melagingas teiginys, kad K. Harris automobiliu partrenkė mergaitę ir pabėgo iš įvykio vietos, o ta mergaitė liko paralyžiuota. Antrasis įrašas buvo platinamas per interneto svetainę, apsimetančią vietine San Fransisko žiniasklaidos priemone, nurodė „Microsoft“.

Kita rusų grupė, „Storm-1679“, savo dėmesį nuo 2024 m. Paryžiaus olimpiados nukreipė į suklastotų vaizdo įrašų, kuriais siekiama diskredituoti K. Harris, platinimą.

„Dėmesio nukreipimas į K. Harris ir T. Walzo kampaniją atspindi strateginį Rusijos veikėjų žingsnį, siekiant išnaudoti bet kokias įsivaizduojamas silpnąsias kandidatų vietas“, – sakė „Microsoft“ grėsmių analizės centro generalinis direktorius Clintas Wattsas.

Troliai socialiniuose tinkluose

Pirmadienį technologijų milžinė „Meta“ paskelbė, kad dėl kišimosi iš užsienio uždraudžia savo programėlėse visame pasaulyje per valstybines Rusijos žiniasklaidos priemones.

Prieš tai JAV apkaltino Rusijos valstybinį naujienų kanalą RT ir jos darbuotojus per fiktyvius subjektus skyrus 10 mln. dolerių ir taip slapta finansavus nuomonės formavimo kampanijas tokiose socialinių tinklų platformose kaip „TikTok“, „Instagram“, X ir „YouTube“.

Anksčiau šiais metais JAV Teisingumo departamentas paskelbė, kad amerikiečiai sužlugdė vieną rusų dezinformacijos kampaniją, susijusią su DI naudojančia socialinio tinklo X „botų ferma“.

Teisingumo departamento teigimu, šią kampaniją, kuria siekta sėti nesantaiką Jungtinėse Valstijose, finansuojant Kremliui plėtojo RT redaktorius, kuriam padėjo Rusijos saugumo tarnybos FSB karininkas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra