Trapus Gruzijos užnugaris Pereiti į pagrindinį turinį

Trapus Gruzijos užnugaris

Trapus Gruzijos užnugaris
Trapus Gruzijos užnugaris / "Reuters" nuotr.

Gruzijai, laukusiai, kad NATO duos griežtą signalą Rusijai, teko nusivilti. Aljanso užsienio reikalų ministrai nesiryžo bausti Maskvos už agresiją.

JAV entuziazmas nuslopintas

NATO užsienio reikalų ministrai vakar per specialų susitikimą Briuselyje parėmė Gruziją ir pareikalavo išvesti iš šios Kaukazo valstybės rusų pajėgas, tačiau perspėjo neįšaldyti diplomatijos Maskvos atžvilgiu.

26 Aljanso šalių atstovų susitikimą sušaukė JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice, į Belgijos sostinę atvykusi turėdama griežtą poziciją dėl Maskvos. "Neleisime Rusijai nubrėžti naujos linijos prie tų valstybių, kurios dar nėra integruotos į transatlantines struktūras, - tokių kaip Gruzija ir Ukraina. Neleisime, kad jie pasiektų savo strateginį tikslą", - prieš ministrų posėdį sakė ji.

Vašingtonas, pabrėžęs, kad po Rusijos veiksmų Gruzijoje su Maskva negali būti bendraujama įprastai, ragino nuodugniai persvarstyti NATO ryšius su rusais, taip pat ir dialogą dėl kovos su terorizmu ir priešraketinės gynybos.

Tačiau visuotinio palaikymo savo griežtai pozicijai nesulaukusiam Vašingtonui po posėdžio Briuselyje toną teko sušvelninti. C.Rice ir britų užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas vakar perspėjo, kad nereikia izoliuoti atsigaunančios Rusijos. Be to, ministrų posėdžio dalyviai paragino Maskvą išvesti savo pajėgas iš Gruzijos ir veiksmais pademonstruoti pagarbą principams, kuriais grindžiamas Aljanso ir Rusijos bendradarbiavimas. Ministrai nutarė steigti naują forumą, vadinamą NATO ir Gruzijos komisija, kuri stiprins Šiaurės Atlanto aljanso ryšius su Tbilisiu.

NATO skilo į stovyklas

Krizė dėl stipraus Rusijos atsako į Gruzijos bandymą atgauti Maskvos remiamo separatistinio Pietų Osetijos regiono kontrolę smarkiai pablogino Rytų ir Vakarų santykius. Tačiau NATO sunkiai sekasi duoti griežtą atsaką Maskvai.

Pasak analitikų, konfliktas Gruzijoje gali įvaryti naują pleištą į pagrindinį karinį Vakarų aljansą. Vieną stovyklą, siekiančią griežtos pozicijos dėl Rusijos veiksmų, sudaro Didžioji Britanija, Kanada, JAV ir dauguma Rytų Europos šalių. Kita, Prancūzijos ir Vokietijos vadovaujama stovykla, nenori toliau gadinti santykių su Maskva.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris vakar sakė, kad Rusija privalo išvesti savo karius bent iš Gruzijos širdies. Jis nesakė, ką vadina Gruzijos širdimi, bet, pasak apžvalgininkų, tai galėtų reikšti visą Gruzijos teritoriją, išskyrus du separatistinius regionus - Pietų Osetiją ir Abchaziją.

Maskva nesirenka žodžių

Rusija prieš NATO ministrų susitikimą leido suprasti, kad po karinio konflikto Gruzijoje įsižiebusioje diplomatinėje kovoje nežada nusileisti.

"Mes nenustebtume išgirdę tokią kritiką (dėl per didelio jėgos panaudojimo Gruzijoje - red. past.) iš filatelistų arba kriauklių kolekcininkų būrelio", - nekorektiškais palyginimais svaidėsi Rusijos nuolatinis atstovas prie NATO Dmitrijus Rogozinas ir priminė daug aukų pareikalavusias Aljanso karines operacijas.

Užgaulių žodžių Gruzijai ir jos sąjungininkams nepagailėjo ir Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas. Pirmadienį Vladikaukaze išdalijęs apdovanojimus rusų kariams jis pasakė: "Pasaulis įsitikino, kad ir mūsų dienomis yra politinių išgamų, kurie siekdami įgyvendinti konjunktūrinius interesus žudo žmones, o bukagalviškumą ir nesugebėjimą spręsti sunkumų kompensuoja žiauriausiu būdu - naikindami savo tautą."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų