Vašingtonas yra įpratęs prie svarbių, didelės rizikos įvykių, tačiau retai kada jų būna tiek daug ir taip greitai vienas po kito.
Pirmadienį vyksianti prezidento inauguracija bus trečias aukščiausio lygio ypatingas nacionalinis saugumo įvykis vos per dvi savaites: po rinkimų rezultatų patvirtinimo sausio 6 dieną ir buvusio prezidento Jimmy Carterio (Džimio Karterio) laidotuvių sausio 9-ąją.
Sausio 20 dieną sostinė tikisi sulaukti mažiau lankytojų nei per pirmąją D. Trumpo inauguracijos ceremoniją prieš aštuonerius metus, kai valdžios institucijos tikėjosi iki milijono svečių.
Nepaisant to, įrengiant saugumo perimetrą statoma rekordinė 48 kilometrų ilgio apsauginė tvora.
Baltuosius rūmus, Kapitolijų ir dalį parado Pensilvanijos prospektu maršruto jau juosia 2,4 metrų metalinės užtvaros.
Pasak JAV slaptosios tarnybos specialiojo agento Matto McCoolo (Mato Makulo), Vašingtone susirinko apie 25 tūkst. teisėsaugos ir karinių pajėgų pareigūnų.
„Turime šiek tiek griežtesnį saugumo planą“ nei ankstesniais metais, sakė jis pirmadienį surengtoje trumpoje spaudos konferencijoje. M. McCoolas pridūrė, kad dalyviai bus nuodugniai tikrinami, matys snaiperius ant stogų, taktines grupes ant žemės ir danguje patruliuojančius dronus.
„Skirtumas tas, kad esame didesnės grėsmės aplinkoje“, – sakė jis.
Pernai vykusias prezidento rinkimų lenktynes aptemdė smurtas. D. Trumpui vos pavyko išgyventi liepą vykusį pasikėsinimą į jo gyvybę per mitingą Pensilvanijoje. Žuvo vienas mitingo dalyvis.
Dviem mėnesiais vėliau golfo klube Floridoje buvo pastebėtas įtariamas šaulys. Tuo metu D. Trumpas buvo tame golfo aikštyne. Abu šie incidentai buvo vertinami kaip didelės Slaptosios tarnybos operatyvinės nesėkmės.
Sausio 1 dieną amerikiečius privertė sunerimti dar du mirtini epizodai – žmonių taranavimas sunkvežimiu Naujajame Orleane ir įmonės „Tesla“ pikapo „Cybertruck“ sprogimas Las Vegase.
M. McCoolas sakė, kad D. Trumpo inauguracijos dieną Vašingtone bus taikomos „visos matomos ir nematomos saugumo priemonės“.
Pasak JAV Kapitolijaus policijos vadovo Johno Thomas Mangerio (Džono Tomo Mangerio), į inauguraciją susirinks apie 250 tūkst. svečių, turinčių renginio bilietus.
Valdžios institucijos teigė, kad šiuo metu nėra žinoma jokių konkrečių grėsmių ceremonijai.
„Manau, kad didžiausia grėsmė mums visiems išlieka pavieniai veikėjai“, – sakė J. T. Mangeris.
Taikus perdavimas
D. Trumpo santykiai su Vašingtono mere demokrate Muriel Bowser (Miuriel Bauzer) buvo sudėtingi, tačiau šią savaitę ji pažadėjo negailėti pastangų.
„Kas ketverius metus mūsų miestas remia taikų valdžios perdavimą. Didžiuojamės šia atsakomybe“, – sakė ji žurnalistams.
Tačiau laukiama ir tūkstančių demonstrantų. Šeštadienį vyks „Tautos eitynės“ prie Lincolno (Linkolno) memorialo.
Prieš aštuonerius metus šimtai tūkstančių žmonių dalyvavo panašioje demonstracijoje, tačiau naujausia D. Trumpo pergalė, regis, išblaškė solidarumo prieš D. Trumpą judėjimą „#Resistance“, o valdžios institucijos teigė, kad šeštadienį tikimasi iki 25 tūkst. dalyvių.
Sekmadienį tūkstančiai ištikimų judėjimo „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (angl. Make America Great Again, MAGA) rėmėjų susirinks miesto centre esančioje arenoje į mitingą, kuriame dalyvaus pats D. Trumpas.
Pačią inauguracijos dieną numatyta daugybė mažesnių protestų.
Policija užtikrins, kad žmonės galėtų „taikiai protestuoti ir susirinkti“, – sakė M. Bowser. Tačiau ji pabrėžė, kad smurtas, niokojimas ir neteisėtas elgesys nebus toleruojami.
Tiems, kas išeis į lauką stebėti D. Trumpo priesaikos, bus šalta: prognozuojama, kad visą inauguracijos dieną temperatūra bus gerokai žemiau nulio.
D. Trumpo šalininkai užpildys miesto viešbučių kambarius, nors ir ne tokiu mastu kaip per jo ar Baracko Obamos (Barako Obamos) pirmąją inauguraciją.
Praėjusią savaitę Vašingtono centro viešbučių užimtumas inauguracijos išvakarėse buvo 70 proc. – kol kas mažesnis nei D. Trumpo 2017-ųjų inauguracijos metu, kai užimtumas siekė 92 proc., teigia duomenų įmonė STR.
Keli viešbučiai pristatė elitinius inauguracijos paketus, Pavyzdžiui, garsiojo „Watergate“ „Valstybės vadovo“ paketo kaina prasideda nuo 73,5 tūkst. dolerių (71,4 tūkst. eurų).
Į jį įeina sraigtasparnio paslauga, šarvuotas automobilis „Maybach“ su vairuotoju, apgyvendinimas „Watergate“ prezidentiniuose apartamentuose ir ekskursija po „Skandalinguosius apartamentus“, garsėjančius Votergeito skandalą sukėlusiais 1972 metų įvykiais. Tas skandalas lėmė tuometinio JAV prezidento Richardo Nixono (Ričardo Niksono) atsistatydinimą.
(be temos)