Nepaisydamas giliai įsišaknijusių kaimyninių NATO narių nesutarimų, R. T. Erdoganas pažadėjo vadovautis tuo, kas būtų naudinga abiem šalims ir galėtų sudaryti sąlygas platesniam bendradarbiavimui.
Ketvirtadienį ryte į Atėnus atvykęs R. T. Erdoganas susitinka su graikų ministru pirmininku Kiriaku Micotakiu (Kyriakos Mitsotakis) ir prezidente Katerina Sakelaropulu (Katerina Sakellaropoulou).
R.T. Erdoganas, pradėdamas savo pirmąjį oficialų vizitą Atėnuose nuo 2017 metų, pažadėjo pradėti „naują erą“ santykiuose su Graikija.
„Tikiu, kad Turkijos ir Graikijos strateginio bendradarbiavimo susitikimas pradės naują santykių erą“, – sakė R. T. Erdoganas Graikijos prezidentei ir pridūrė, kad „turime būti optimistai, ir šis optimizmas bus vaisingas ateityje“.
Turkijos ir Graikijos santykių gerinimas reikšmingas ne vien dvišalių santykių srityje ir galėtų padėti Turkijai pataisyti pašlijusius ryšius su Europos Sąjunga bei kitais sąjungininkais Vakaruose.
Tikiu, kad Turkijos ir Graikijos strateginio bendradarbiavimo susitikimas pradės naują santykių erą.
Abi šalys turi pasirašyti bendradarbiavimo susitarimų. Vienas sudaromas svarbus susitarimas yra susijęs su migracija, komunikacijos kanalų tarp abiejų šalių pakrančių apsaugos tarnybų atvėrimu.
Graikija taip pat turi pasiūlyti atostogų vizas turkams, norintiems lankytis Graikijos salose, ir remia Ankaros prašymą sušvelninti kelionių suvaržymus Turkijos piliečiams Europos Sąjungoje.
Seni Graikijos ir Turkijos ginčai per pastaruosius penkis dešimtmečius tris kartus buvo nustūmę kaimynes prie karo slenksčio. Vėliausią kartą taip nutiko 2020-aisiais, dėl jūrų sienos ir teisių žvalgyti išteklius Egėjo jūroje ir rytinėje Viduržemio jūros dalyje. Tuomet abiejų šalių kariniai laivai sekiojo vieni kitus Viduržemio jūros rytuose.
Tačiau dvišaliai santykiai pagerėjo nuo vasario, kai Graikija pasiuntė gelbėtojus ir pagalbą Turkijai po galingo žemės drebėjimo, per kurį žuvo mažiausiai 50 tūkst. žmonių.
Naujausi komentarai