Pereiti į pagrindinį turinį

Airijoje viešintis popiežius pripažino skausmą ir gėdą dėl lytinio išnaudojimo

2018-08-25 10:13
BNS inf.

Popiežius Pranciškus šeštadienį atskrido į Airiją ir tapo pirmuoju per beveik keturis dešimtmečius šią šalį aplankiusiu Katalikų Bažnyčios vadovu.

Jaučiasi lygiai taip pat

Popiežius Pranciškus, šeštadienį pradėjęs dviejų dienų vizitą Airijoje, pareiškė jaučiąs „skausmą ir gėdą“ dėl Katalikų Bažnyčios nesugebėjimo susitvarkyti su jau daug metų ją krečiančiais lytinio išnaudojimo ir prievartos skandalais.

„Bažnyčios valdžios nesugebėjimas... imtis priemonių dėl šių atgrasių nusikaltimų pagrįstai sukėlė pasipiktinimą ir tebėra skausmo ir gėdos šaltinis katalikų bendruomenei. Aš pats jaučiuosi lygiai taip pat“, – pareiškė pontifikas, stovėdamas šalia Airijos premjero Leo Varadkaro (Lio Vradkaro).

Paragino užtikrinti teisingumą

L. Varadkaras popiežių Pranciškų paragino imtis veiksmų siekiant užtikrinti teisingumą lytinio išnaudojimo ir prievartos aukoms.

L. Varadkaras, kuris neslepia savo homoseksualumo ir yra tapęs Airijos visuomenės liberalėjimo simboliu, pareikalavo, kad „po kalbų sektų veiksmai“. 

Kalbėdamas Dublino pilyje susirinkusiai auditorijai, premjeras pavadino daugybę Airiją sukrėtusių skandalų „dėmėmis mūsų valstybės, mūsų visuomenės, o taip pat ir Bažnyčios istorijoje“. 

Daug reikia nuveikti siekiant teisingumo ir tiesos bei aukų ir ištvėrusiųjų išgijimo. Šventasis Tėve, prašau jūsų pasinaudoti savo pareigomis ir įtaka užtikrinanti, kad tai bus padaryta čia, Airijoje, ir visame pasaulyje.

„Daug reikia nuveikti siekiant teisingumo ir tiesos bei aukų ir ištvėrusiųjų išgijimo. Šventasis Tėve, prašau jūsų pasinaudoti savo pareigomis ir įtaka užtikrinanti, kad tai bus padaryta čia, Airijoje, ir visame pasaulyje,“ – sakė jis.  

Tikimasi, kad Pranciškų dviejų dienų vizito Dubline ir šalies vakaruose esančioje Mėjo grafystėje metu lydės tūkstančiai žmonių.

Vis dėlto naujoji karta atsisako tradicinių moralinių įpročių: airiai pirmą kartą išrinko premjeru homoseksualumo neslepiantį politiką ir balsavo už abortų bei tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimą.

Kalbėdamas Dublino pilyje, Pranciškus užsiminė apie balsavimą už abortą. „Ar gali būti, kad auganti materialistinė „vienkartinių daiktų kultūra“ iš tiesų mus daro vis labiau abejingais  neturtingiesiems ir labiausiai neapsaugotiems mūsų žmonijos šeimos nariams, tarp jų ir negimusiems kūdikiams?“ - klausė jis. 

Šios savaitės pradžioje popiežius paskelbė viso pasaulio katalikams skirtą laišką, kuriame pažadėjo siekti ateityje užkirsti kelią „žiaurumams“, tačiau pripažino, kad jokios pastangos „nebus pakankamos siekiant ištaisyti padarytą skriaudą“.

Pasitiko premjero pavaduotojas

Pontifiką ir jį lydinčius asmenis atskraidinęs lėktuvas nusileido Dublino tarptautiniame oro uoste po dviejų valandų skrydžio iš Romos.

Oro bendrovės "Alitalia" lėktuvas nutūpė giedrą dieną 10 val. 26 min. vietos 12 val. 26 min. Lietuvos laiku. Pontifikas iš jo išlipo praėjus maždaug 20 minučių ir buvo sutiktas plojimais.

Ant raudonojo kilimo jį pasitiko premjero pavaduotojas Simonas Coveney (Saimonas Kovnis) ir jo vaikai, įteikę pontifikui baltų ir geltonų rožių puokštę, papildytą airiškais žolynais.

Pranciškų pasitiks šimtai tūkstančių žmonių, bet taip pat ketinama surengti demonstracijų prieš dvasinininkų vykdytą lytinį išnaudojimą šalyje, kurioje požiūris į Katalikų Bažnyčią smarkiai keičiasi.

Airijos sveikatos apsaugos ministras Simonas Harrisas (Saimonas Harisas), pastaruoju metu atlikęs svarbų vaidmenį sėkmingoje kampanijoje už abortus griežtai varžančių įstatymų liberalizavimą, sakė, kad popiežiaus viešnagė žymės „mišrių emocijų“ savaitgalį.

„Daugeliui – jaudulio, kitiems – nuoskaudos jausmo... Kad ir koks būtų jūsų požiūris, tikėkimės savaitgalio, kai galės įvykti susitaikymas ir palengvėjimas“, – sakoma jo „Twitter“ žinutėje.

Susitiks su lytinės prievartos aukomis

Popiežius Pranciškus šeštadienį pradeda vizitą Airijoje, tapusioje su Katalikų Bažnyčia susijusios lytinės prievartos krizės epicentru, aktyvistams visame pasaulyje piktinantis dažnais atvejais, kai vaikų nesugebama apsaugoti nuo juos išnaudojančių kunigų, o jų nusikaltimus dangstantys vyskupai lieka nenubausti.

Planuojama, kad per 36 val. viešnagę Dubline pontifikas susitiks su lytinės prievartos aukomis ir turės „daug galimybių“ pasisakyti apie šią rykštę, nurodė vatikanas.

Tačiau nei Pranciskui, nei naujam susitikimui su nukentėjusiais tikriausiai nepavyks užgesinti Airijos ir kitų šalių paprastų katalikų pykčio dėl naujų pranešimų apie lytinius nusikaltimus bei jų dangstymą Jungtinėse Valstijose, tebesitęsiančią krizę Čilėje ir teisinius procesus prieš Bažnyčios hierarchus Australijoje bei Prancūzijoje.

Pagal dvasininkų lytinės prievartos mastą, padėtis Airijoje yra viena blogiausių pasaulyje. Per pastarąjį dešimtmetį vyriausybės įpareigojimu atlikti keli tyrimai atskleidė, kad šioje 4,8 mln. gyventojų turinčioje itin katalikiškoje šalyje tūkstančiai vaikų buvo išprievartauti arba tvirkinami kunigų, taip pat patirdavo fizinę prievartą Bažnyčios vadovaujamose mokyklose, o vyskupai dangstė šiuos nusikaltimus.

Airijos Bažnyčia reiškė atgailą dėl ankstesnių nusikaltimų ir įvedė naujas griežtas taisykles, turinčias užkirsti kelią naujiems piktnaudžiavimo atvejams. Tačiau vėliausio popiežiaus vizito jai teko laukti 40 metų, kad dabartiniam pontifikui galėtų pademonstruoti esanti pasikeitusi, labiau besirūpinanti ir suprantanti šiandieninių katalikų šeimų problemas.

Daugiau kaip 37 tūkst. žmonių, daugiausiai jaunų katalikų, užsiregistravo dalyvauti šią savaitę Dubline vyksiančiame Vatikano remiamame Pasaulio šeimų susitikime. Jų yra dukart daugiau negu per ankstesnį renginį, prieš trejus metus vykusį Filadelfijoje.

Daugelis tikinčiųjų yra nusiteikę viltingai.

„Manau didelį atsinaujinusį aktyvumą tarp jaunuolių, giliai pasišventusių tikėjimui, katalikiškam tikėjimui, – netoli Dublino esančiame Blesingtono mieste neseniai sakė tikintysis Seanas Ascogh (Šonas Askou). – Aišku, jie yra labai nusivylę tuo, kas kelerius pastaruosius metus dėjosi Bažnyčioje, ypač dėl visų tų išnaudojimo skandalų, bet manau, kad žmonės pajėgūs žvelgti plačiau.“

Tačiau patirtos skriaudos Airijoje paliko savo pėdsaką.

Šioje šalyje katalikų vyskupai anksčiau turėjo tokią didelę įtaką, kad praeito amžiaus 4-ame konsultavo rašant respublikos konstituciją, bet pastaraisiais metai rinkėjai nusigręžė nuo pagrindinių Bažnyčios mokymų. Jie panaikino konstitucijoje įrašytą abortų draudimą ir padėjo įteisinti skyrybas, homoseksualumą, kontracepciją bei tos pačios lyties asmenų santuokas.

Sekmadienį lytinės prievartos aukos ir jų šalininkai sekmadienį Dubline ketina surengti solidarumo eitynes. Tuo metu Pranciškus aukos paskutines mišias, užbaigsiančias katalikiškų šeimų suvažiavimą.

Sekmadienį kitą demonstraciją surengs liūdnai pagarsėjusių „motinos ir kūdikio“ namų, kur būdavo siunčiami nesusituokusių motinų vaikai, buvę auklėtiniai. Šis renginys vyks Tuame, kurio masinėje kapavietėje palaidota šimtai kūdikių ir mažamečių, mirusių per daugelį metų Bažnyčios vadovaujamoje prieglaudoje.

Pontifikas lankysis Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje netoliese esančiame Noko miestelyje, bet į šią kapavietę neplanuoja užsukti.

Pranciškaus atvykimo išvakarėse Bostono kardinolas Seanas O'Malley (Šonas O'Malis), pontifiko vyriausiasis patarėjas lytinės prievartos klausimais, sakė, kad apsaugoti vaikus ir pažeidžiamus suaugusiuosius dabar yra yra itin opus Bažnyčiai iškilęs uždavinys.

„Visos pastangos skleisti evangeliją ir atlikti kitus didžius darbus bus priklausomos nuo mūsų sugebėjimo prisiimti atsakomybę už savo nusikaltimus ir padaryti vaikų bei pažeidžiamų suaugusiųjų apsaugą pagrindiniu prioritetu“, – sakoma S. O'Malley pareiškime.

Per savo pirmąją kalbą Airijos vyriausybės pareigūnams ir pilietinės visuomenės atstovams Pranciškus šeštadienį paminės pastarąjį skandalą.

Vakare popiežius vadovaus maldos budėjimui, o sekmadienį, po pamaldų Noke, Pranciškus aukos paskutines mišias Dublino Finikso parke, po kurių grįš į Romą.

Per velionio popiežiaus Jono Pauliaus II pirmąjį vizitą Airijoje 1979 metais į mišias Finikso parke buvo susirinkę apie 1,25 mln. žmonių – trečdalis šalies gyventojų. Tai buvo didžiausias žmonių sambūris per Airijos istoriją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų