Pereiti į pagrindinį turinį

URM vadovas: Graikijos pavyzdys parodo, kaip svarbu atsakingai rengti referendumus

2015-07-09 06:50
BNS inf.
Reuters nuotr.

Graikijos pavyzdys parodo, kaip svarbu yra atsakingai rengti referendumus, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Kaip pavyzdį jis pateikė Lietuvoje rengtą referendumą dėl atominės elektrinės statybos, kuriame, pasak ministro, žmonės nebuvo pakankamai informuoti.

„Čia mūsų žmonėms geras pamąstymas, kaip reikia atsakingai organizuoti referendumus. Mes turime savo patirčių – dėl atominės elektrinės, kai žmonės tikrai nebuvo pakankamai informuoti ir buvo paklausta nuomonės, kur intuityviai buvo galima tą nuomonę nuspėti. Po to sudėtinga kažkaip toliau vystyti tuos projektus. Žinoma, mūsų ta patirtis ne tokio masto ir lygio, bet negalima vadovautis emocijomis rengiant referendumus. Jeigu surengtume mūsų šalyje referendumą, ar verta remti šalis, kurios yra turtingesnės, spėkime, koks būtų atsakymas“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė ministras.

„Spręsti reikia gerbiant ne tik tautos valią, bet ir žmones – jie turi būti informuoti prieš priimdami sprendimus ir išreikšdami tą valią“, – pridūrė L.Linkevičius.

Per sekmadienį vykusį referendumą 61 proc. balsavusių graikų atmetė tarptautinių skolintojų reikalavimus susiveržti diržus ir vykdyti reformas, kad Atėnai galėtų gauti daugiau lėšų, galinčių išgelbėti Graikijos ekonomiką nuo žlugimo.

2012 metais vykusiame patariamajame referendume dėl atominės elektrinės statybos Lietuvoje tam nepritarė 62 procentai balsavusiųjų.

Nuolaidžiavimas ˜– pavojingesnis ES nei pasitraukimas

Nuolaidžiavimas Graikijai gali būti pavojingesnis ir žalingesnis Europos Sąjungai (ES) nei šalies pasitraukimas, mano Lietuvos užsienio reikalų ministras.

„Nesakyčiau, kad išėjimas, sakyčiau, kad gali supurtyti (Europos Sąjungą), jeigu nebus adekvačiai sureaguota iš Europos pusės. Pasakyta labai aiškiai buvo ir ne kartą ir kreditorių, ir sąjungininkų ES, kad reikia imtis labai konkrečių priemonių ir atsakomybės. Čia pykti už tai nereikia, nes bandoma pykti, kad kažkas priekaištauja, kažkas nori kažko nerealaus. Bet man atrodo, kad nerealiame pasaulyje gyvena Graikijos Vyriausybė. (...) Jeigu dabar nebus adekvačiai sureaguota, bus nuolaidžiaujama, tai bus signalas kitiems panašiai elgtis – tai gali supurtyti euro zoną“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė L.Linkevičius.

Jo teigimu, nepaisant visų Graikijos vadovų pažadų, šalies pasitraukimas iš euro zonos yra realus.

Graikijos premjeras trečiadienį Strasbūre pareiškė esantis užtikrintas, kad su euro zonos lyderiais pavyks suderinti naują sutartį dėl finansinės pagalbos skolų prislėgtiems Atėnams iki galutinio termino šios savaitės pabaigoje.

Euro zonos lyderiai per antradienį surengtą nepaprastąjį viršūnių susitikimą susitarė leisti Graikijai iki ketvirtadienio pateikti naują reformų planą graikams referendume pasisakius prieš diržų veržimo politiką. Tuo tarpu sekmadienį vyksiantis visos ES viršūnių susitikimas buvo įvardytas kaip paskutinė galimybė sudaryti susitarimą dėl finansinės pagalbos Atėnams, kuris leistų Graikijai išlikti euro zonoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų