Maltos parlamentas pažadėjo pardavinėti šalies pilietybę už 650 tūkst. eurų, suteikiant pirkėjams pasą, atveriantį vartus į 28 valstybių Europos Sąjungą (ES).
Planas, kuriam buvo pritarta trečiadienį, turėtų įsigalioti po kelių savaičių. Premjeras Josephas Muscatas (Džozefas Maskatas) prognozuoja, kad naujoji priemonė padės sumažinti šalies deficitą ir pritrauks „didelės vertės“ žmones, kurie čia investuos.
J.Muscatas apskaičiavo, kad maždaug 45 nauji piliečiai atneš maždaug 30 mln. eurų kasmet. Kompanija „Henley and Partners“, kuri tvarkys naujokų dokumentus, nurodo, jog tikisi gauti 200-300 paraiškų per metus.
Parlamentarai iš opozicinės Nacionalistų partijos nepritarė tokiam žingsniui ir žadėjo panaikinti naująjį įstatymą bei atšaukti visas parduotas pilietybes, jeigu grįš į valdžią.
Maltos, kaip ES narės, piliečiai gali laisvai įvažiuoti ir į bet kurią iš 27 kitų bloko narių, ir ten gyventi, ir, be kitų privilegijų, gali kelti savo kandidatūrą į Europos Parlamentą. Briuselyje ES atstovas Michele Cercone (Mikelė Čerkonė) pažymėjo, kad Malta ir kitos Bendrijos narės turi visišką suverenitetą spręsti, kaip ir kam suteikti pilietybę.
Maltos, kurioje gyvena 418 tūkst. gyventojų, piliečiu galės tapti bet koks žmogus, sulaukęs 18 metų. Be to, bus patikrinta pretendentų praeitis – ar jie nėra padarę nusikaltimų, tačiau nebus būtina nei investuoti šioje saloje, nei joje gyventi. Maltos pilietybę įsigiję asmenys šios šalies pasus po 25 tūkst. eurų galės nupirkti ir savo artimiausiems giminaičiams.
Premjeras sako, kad šis planas pritrauks turtingus žmones, „kurie gali padėti pakeisti Maltos ekonomiką“.
Konservatyvi Nacionalistų partija baiminasi, kad šis įstatymas gali išprovokuoti palyginimus su Karibų „mokesčių rojumi“, rašo savaitraštis „Malta Today“. Laikraščio atlikta apklausa rodo, kad dauguma respondentų nepritaria ES pilietybės pardavinėjimui.
Opozicijos lyderis Simonas Busuttilas (Saimonas Busutilas) šio plano priėmimą parlamente pavadino „juoda diena demokratijai“ ir užsiminė apie galimybę priversti surengti referendumą dėl šio įstatymo anuliavimo.
Kelios ES narės siūlo leidimus gyventi, apimančius ir teisę judėti Šengeno erdvėje, mainais į dideles rinkliavas. Pasinaudodamos tokiais pasiūlymais, kuriais apeinamos griežtos ES prieglobsčio suteikimo ir imigracijos taisyklės, Graikijos, Ispanijos ir Vengrijos vyriausybės siekia privilioti investuotojus iš viso pasaulio. Su pilietybės pasiūlymu Maltos vyriausybė žengia dar toliau.
Naujausi komentarai