JAV ir kitų šalių vyriausybės gali džiūgauti: „WikiLeaks“ jau stovi viena koja karste. Bet šio tinklalapio vietą gali užimti dar pavojingesnė organizacija.
Laikas suskaičiuotas
Po paskutinio stambaus „WikiLeaks“ informacijos nutekinimo praėjo jau keli mėnesiai. Smarkiai praretėjusi tinklalapio komanda nepajėgia apdoroti milžiniško kiekio informacijos apie turtingus ir įtakingus pasaulio asmenis, vykdančius finansinius nusikaltimus.
„WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange‘as neseniai pareiškė, kad tinklalapis kiekvieną savaitę praranda po 600 tūkst. JAV dolerių. Socialinių tinklų portale „Facebook“ jis prašo žmonių finansinės pagalbos. Visi prijaučiantys raginami pirkti marškinėlius naujoje „WikiLeaks“ interneto parduotuvėje.
„WikiLeaks“ gali būti trumpalaikis projektas. Tai nėra tinklalapis, turintis aiškų verslo planą ir pastovią įkūrėjų grupę, – teigė Harvardo universiteto interneto teisės ir kompiuterinių mokslų profesorius Jonathanas Zittrainas. – Bet idėja viešinti slaptą informaciją, gautą iš darbuotojo persimetėlio arba pavogtą programišių įsilaužėlių, yra gyvybingesnė.“
Įpėdinių netrūksta
Taigi kas tęs „WikiLeaks“ misiją, jeigu šis tinklalapis žlugs? Į jo vietą jau pretenduoja keli projektai. „GreenLeaks“ ketina viešumu kovoti prieš gamtos niokotojus. Buvęs „WikiLeaks“ atstovas spaudai ir J.Assange‘o dešinioji ranka Danielis Domscheitas Bergas įsteigė savo tinklalapį „OpenLeaks“.
Šį mėnesį išleistoje memuarų knygoje D.Domscheitas Bergas pasakoja, kaip prisijungęs prie „WikiLeaks“ komandos džiaugėsi ir didžiavosi, bet greitai nusivylė. Anot jo, tinklapis prarado savo pirminį tikslą viešinti mažas, bet svarbias paslaptis, ir pradėjo tekinti informaciją stambiais kiekiais – pavyzdžiui, Irako ir Afganistano karų dosjė.
„OpenLeaks“ žada būti skaidresnis ir užuot plačiai viešindamas slaptą informaciją siuntinės ją žiniasklaidai ir žmogaus teisių organizacijoms.
Paslaptingi ir klastingi
Bet didžiausią nerimą turintiems, ką slėpti, kelia paslaptinga programišių grupė, pasivadinusi „Anonymous“. Ji išgarsėjo praėjusių metų gruodį, kai sutrikdė mokėjimų sistemų „MasterCard“, „Visa“ ir „PayPal“ darbą. Programišiai tuomet pareiškė, kad tai buvo kerštas šioms kompanijoms už tai, kad jos nutraukė bendradarbiavimą su „WikiLeaks“.
Ekspertai būgštauja, kad šie programišiai pridarys naujų ir dar didesnių nemalonumų. Jie nelaukia, kol kas nors suteiks jiems slaptos informacijos, o patys įsilaužia į svetimus kompiuterius ir ją pasiima. Jų taikiniu gali tapti ir verslo korporacijos, ir saugumo struktūros.
Šį mėnesį „Anonymous“ įsteigė tinklalapį anonleaks.ru ir jame paviešino tūkstančius Jungtinių Valstijų saugumo bendrovės „HBGary Federal“ vidaus elektroninių laiškų.
„HBGary Federal“ direktorius pranešė žiniasklaidai, kad kažkas įsilaužė į jo „Twitter“ puslapį ir jame paskelbė vyro namų adresą ir socialinio draudimo numerį.
Atsakomasis smūgis
Įsilaužę į „HBGary Federal“ tinklalapį, programišiai paliko žinutę: „Pamokysime jus taip, kad niekada to nepamiršite: neprasidėkite su „Anonymous“.
Tinklalapyje anonleaks.ru paskelbti laiškai rodo, kad „HBGary Federal“ specialistai ruošėsi kompiuterinei atakai prieš JAV pramonės ir prekybos rūmų bei banko „Bank of America“ priešininkus, taip pat skleidė melagingą informaciją apie „Anonymous“.
J.Assange‘as neseniai pareiškė, kad „WikiLeaks“ ruošiasi nutekinti daug informacijos apie vieną stambų banką. Pasklido gandų, kad tai bus būtent „Bank of America“.
Grasina susidoroti
„HBGary Federal“ giminingos bendrovės „HBGary Inc.“ tinklalapis irgi patyrė programišių įsilaužimą. Pavogti duomenys taip pat pasirodė tinklalapyje anonleaks.ru.
„Tai, kas čia įvyko, yra tikras nusikaltimas, – sakė „HBGary Inc.“ viceprezidentas Jimas Butterworthas. – Maža to, mūsų darbuotojai sulaukia skambučių su fizinio susidorojimo grasinimais. Žmonės pradėjo bijoti dėl savo saugumo.“
Prieš kompiuterinę ataką bendrovės fakso aparatus buvo užplūdusios faksimilės: „Mes esame „Anonymous“. Mes esame Legionas. Mes neatleidžiame. Mes nepamirštame.“
Naujausi komentarai