Didžiausi per 20 metų etniniai neramumai Kinijoje sukrėtė visą šalį ir net emocijas bei problemas įpratusią slėpti komunistinio režimo viršunėlę.
Antradienis
Buvo neįprastai tylu. Tą karštą ir sausą antradienio popietę tyla tiesiog spengė ausyse. Tuomet pasirodė jie. Vieni apsivilkę marškinėliais trumpomis rankovėmis ir džinsais, kiti – sportiniais kostiumais. Rankose jie laikė metalinius strypus, mėsos peilius, pagalius ar golfo lazdas.
Minia išaugo akimirksniu. Per pusvalandį Kinijos šiaurės vakaruose esančios Sindziango provincijos sostinės Urumčio pagrindinėje gatvėje žygiavo tūkstančiai kinų hanų tautybės žmonių. Tarp jų – ir oriai atrodanti vidutinio amžiaus moteris, nešina lenta, ir vyras, laikantis sūnų vienoje rankoje, o kitoje – baslį. Visus juos vienijo žaižaruojanti neapykanta akyse.
Priėjusi uigūrų gyvenamą Urumčio rajoną minia pasileido bėgti: pakeliui viską daužė, veržėsi į gyventojų būstus. Policijos raginimai nusiraminti buvo bevaisiai.
"Tik norime įtvirtinti įstatymą. Prašome pasitraukti... pasitikėkite mumis", – kažkas iš minios aiškino gyvai riaušių policijos sienai.
"Mūsų broliai ir seserys kraujuoja", – per ašaras šaukė kitas.
"Kiek buvo nužudyta sekmadienį? Kiek žmonių žuvo?" – klausė trečias.
Tik po kelių ašarinių dujų atakų riaušių malšinimo policijai pavyko išvaikyti šią keršto ištroškusią minią.
Sekmadienis
Kinai hanai keršijo už sekmadienį. Tuomet tūkstančiai uigūrų puolė jų tautiečius Urumčyje. Kraujas tekėjo upeliais.
Tą sekmadienį, kai ginkluotų uigūrų minia pasileido gatvėmis, Zhang Aiying metė savo vaisių vežimą ir puolė namo. Ten buvo saugiau nei gatvėje, bet namie nebuvo sūnaus. Mobiliojo telefono jis nekėlė.
Po trijų valandų, kai viskas nurimo Zhang Aiying išėjo į gatvę. Tarp keliasdešimties kūnų gulėjo ir jos sūnus Lu Huakunas.
"Maniau, jei nerasiu kūno, tai jis kur nors slepiasi, – pasakojo ašarodama Zhang Aiying. – Bet greitai jį aptikau."
25-mečiui, kuris šiemet turėjo susituokti, buvo suskaldyta galva, o ranka buvo sukapota į tris dalis.
"Mes tik norėjome užsiimti verslu. Vyriausybė kvietė atvykti ir padėti vystytis vakarinei šalies daliai", – dienraščiui "The New York Times" pasakojo vaikino tėvas Lu Sifengas. Tai tipiška kinų atvykėlių šeima, kuri norėjo pabėgti iš skurdo gimtinėje, persikėlusi gyventi į Sindziango provinciją.
Birželis
Uigūrai sekmadienį taip pat keršijo. Praėjusį mėnesį netoli nuo Urumčio esančiame žaislų fabrike kinai hanai užpuolė kolegas uigūrus. Tuomet oficialiai žuvo du uigūrai ir dešimtys žmonių buvo sužeista.
Tačiau nei uigūrai, nei hunai nelinkę per daug pasikliauti Kinijos valdžios pateikiamais duomenimis. Tuo labiau kad internete pasirodė vaizdai, kuriuose užfiksuoti kruvini tautiečiai. Iš lūpų į lūpas ėjo gandai ne apie du, o apie šimtus žuvusių uigūrų ir kad kinai hanai kapoja uigūrų vaikus.
Žaislų fabrike irgi buvo kerštaujama. Kiek anksčiau nuvilnijo gandas apie uigūrų žiauriai išprievartautą kinę. Nors policija ir suėmė įtariamuosius, kinų hanų tai nenuramino. Jie patys panoro fabrike išsiaiškinti su kolegomis.
Didžiausi neramumai
Oficialiai teigiama, kad per šiuos susirėmimus žuvo per pusantro šimto žmonių. Kiti šaltiniai tvirtina, kad neramumai nusinešė daugiau nei 800 gyvybių. Net ir remiantis oficialia statistika tai yra didžiausios riaušės Kinijoje nuo Tiananmeno protestų 1989-aisiais.
Antradienį vakare Urumčyje buvo įvesta komendanto valanda, į daugiau nei 2,3 mln. gyventojų turintį miestą buvo įvestos ne tik papildomos dešimtys tūkstančių policininkų, bet ir armija. Apribotas mobilusis ir interneto ryšys.
Vietos valdžia net pagrasino riaušininkams taikyti mirties bausmę. O Kinijos prezidentas Hu Jintao nutraukė dalyvavimą Didžiojo aštuoneto susitikime Italijoje.
Kiniją įvykiai sukrėtė tiek, kad net leista užsienio korespondentams nevaržomai atvykti į Sindziango provinciją. Iki šiol komunistinis režimas griežtai ribodavo žiniasklaidos patekimą į konfliktiškas vietas.
Ieško atpirkimo ožių
Britų dienraščio "The Gurdian" žurnalistės teigimu, net tai negali sumažinti Urumčyje tvyrančios įtampos ir neapykantos tarp musulmonų uigūrų, kurie sudaro maždaug pusę Sindziango provicijos gyventojų, ir kinų hanų.
Oficialus Pekinas neramumų kurstymu apkaltino uigūrų separatistų grupuotes, kurios veikia užsienyje ir esą siekia įkurti nepriklausomą Rytų Turkestaną. Pagrindine neramumų organizatore įvardyta uigūrė verslininkė ir aktyvistė Rebiya Kadeer. Būtent jos mirties reikalaudami kinai hanai antradienį puolė uigūrų rajonus. Pati R.Kadeer kategoriškai paneigė šiuos kaltinimus.
Musulmonai uigūrai, kalbantys tiurkų kalba, ir anksčiau ne kartą kaltino Pekiną, kad jis vykdo asimiliacinę politiką, skatina provincijos kolonizavimą ir riboja jų kultūrines, religines teises.
Be to, policija pirmadienį suėmė daugiau nei 1400 uigūrų, įtariamų dalyvavimu sekmadienio susirėmimuose. Trečiadienį apie 300 moterų surengė protestą, reikalaudamos paleisti jų vyrus, sūnus ir brolius į laisvę. Šį kartą apsieita be kraujo.
Kinai hanai taip pat turi dėl ko nerimauti. Gandai apie siautėjančias uigūrų gaujas, puolusias kinus ir net ligoninėse pribaiginėjusius sužeistuosius per sekmadienio riaušes, klaidžioja po Urumčį.
Vis dėlto ne visus Urumčio gyventojus užvaldė aklas keršto troškimas. Kai kurie negali patikėti, kad jų miestas – augantis, modernus, kuriame yra prekybos centrų ir greitojo maisto restoranų, – pavirto neapykanta degančiu beprotnamiu.
"Tai ne mūsų miestas", – "The Guardian" žurnalistei apstulbęs kalbėjo vienas jų.
Penktame praėjusio amžiaus dešimtmetyje trumpai gyvavo nepriklausoma Rytų Turkestano respublika. 1949 m. jos gyvavimą nutraukė Kinija.
Dar 1949 m. kinų hanų Sindziange buvo tik 6 proc., o dabar – per 40 proc. Kinų atvykėlių gausa ir dominavimas kelia didžiulį uigūrų nepasitenkinimą.
Prieš ir per praėjusių metų Pekino olimpines žaidynes buvo surengti keli teroro aktai. Kinijos pareigūnai jų organizavimu apkaltino uigūrus kovotojus.
Maždaug 20 uigūrų buvo įkalinti Gvantanamo įtariamų teroristų sulaikymo centre. Jie buvo sulaikyti JAV karių Afganistane.
Žmogaus teisių gynėjai tvirtina, jog Kinija naudojasi JAV paskelbtu karu su terorizmu, kad pridengtų uigūrų priespaudą.
Sindziango provincijoje aptikta naftos išteklių. Regionas – vieta, kur išgaunama daugiausia gamtinių dujų Kinijoje.
Naujausi komentarai