Užsienio reikalų kanclerė Pereiti į pagrindinį turinį

Užsienio reikalų kanclerė

2009-10-03 23:59

Prieš ketverius metus pirmą kartą tapusi Vokietijos kanclere Angela Merkel ant darbo stalo iš karto pasistatė gaublį. Dabar jis jai nebereikalingas, bet tai nereiškia, jog ji skirs mažiau dėmesio užsienio politikai, rašo "Deutsche Welle".

Gaublys pravertė

Kai 2005 m. A.Merkel prisiekė kaip pirmoji moteris kanclerė, ji negalėjo pasigirti didele patirtimi užsienio politikoje. O šioje sferoje, kaip ir daugelyje kitų, pagrindines gaires nustato būtent kancleris.

Tačiau net ir būdama naujoke tarptautinėje arenoje, užsienio politikai A.Merkel skirdavo nemažai dėmesio. Per ketverius kadencijos metus ji dalyvavo daugelyje tarptautinių renginių. Jos žodžio laukė daugelio valstybių vadovai.

Gana dažnai jai teko priimti svečius iš kitų šalių. "Gaublys buvo labai naudingas, – prisipažino A.Merkel. – Kartais pasižiūrėdavau, kur yra viena ar kita šalis, su kuo ribojasi, kokio dydžio ji yra."

Įtakingiausia moteris

Prieš savaitę vykusių rinkimų rezultatai lėmė, kad A.Merkel eis kanclerio pareigas dar vieną kadenciją. Tai gera žinia jos vadovaujamai Krikščionių demokratų partijai, jos komandai ir netgi daugeliui ES ir pasaulio lyderių.

Kolegos A.Merkel laiko protinga, konstruktyvia ir pragmatiška vadove. "Ji nebando sukelti ažiotažo dėl savo personalijos, – apie ją sakė Liuksemburgo premjeras Jeanas Claude'as Junckeris. – Tai nebūdinga didžiųjų šalių lyderiams."

Šią vasarą JAV žurnalas "Forbes" A.Merkel jau ketvirtus metus iš eilės pripažino įtakingiausia pasauli moterimi. Vokietijos kanclerė visuomet laukiama Baltuosiuose rūmuose. Vystyti santykius su Vašingtonu A.Merkel yra labai svarbu, o dar svarbiau, kad ji sugebėjo kalbėtis ir su demokratais, ir su respublikonais.

Kritikos strėlės

Tačiau ne visi Vokietijoje patenkinti užsienio reikalų kanclere, kaip ją praminė šalies žiniasklaida. Jos aktyvi veikla tarptautinėje arenoje nepatiko iki šiol koalicinėje vyriausybėje buvusiems socialdemokratams. Galbūt dėl to, kad jų atstovo, A.Merkel pirmtako kanclerio poste, Gerhardo Schröderio užsienio politikos orientyrai smarkiai skyrėsi nuo dabartinės vyriausybės vadovės vykdytos politikos.

Oficialiai savo nepasitenkinimą socialdemokratai paaiškino tuo, kad A.Merkel per dažnai "žiba" tarptautinėje arenoje. Vyriausybę koalicijos partneriai palygino su laivu, kuriame visą juodą paprastų jūreivių darbą atlieka socialdemokratai, o A.Merkel tuo metu ant denio mėgaujasi saulės spinduliais.

Panašiai kanclerę kritikavo ir Guido Westerwelle – Vokietijos Laisvųjų demokratų partijos vadovas. "Gerai, kad turime Mis pasaulį, bet mums reikia ir Mis Vokietijos, kuri gerai atliktų namų darbus", – sakė jis. Dabar, kai kalbama apie naują dešiniųjų koaliciją, G.Westerwelle greičiausiai taps užsienio reikalų ministru. Ar jiems pavyks pasidalyti šią kanclerės pamėgtą sferą, paaiškės jau netrukus.

Orientacija ta pati

Politologai mano, kad trinties tarp A.Merkel ir G.Westerwelle neturėtų būti. Bendrą darbą su ja pozityviai įvertino netgi praeitą kadenciją socialdemokratų deleguotas užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris. "Mes neblogai padirbėjome ir daug ko pasiekėme", – sakė jis dar per rinkimų debatus.

Rimčiausiu politikų nesutarimu, ko gero, tapo A.Merkel sprendimas priimti Tibeto dvasinį lyderį Dalai Lamą. F.W.Steinmeieris tai įvertino kaip provokaciją prieš oficialųjį Pekiną. Visą likusį darbą kanclerė ir ministras paprasčiausiai pasidalijo. A.Merkel taisė G.Schröderio sugadintus santykius su JAV, o ministras bandė padėti stabilizuoti padėtį Artimuosiuose Rytuose.

Kurie pažįsta kanclerę artimiau, sako, kad jai kartais reikia nemažai laiko priimti vieną ar kitą sprendimą. Tačiau jeigu jau ji nutarė, savo nuomonę gins iki pergalės. Taip buvo, kai Vokietija sprendė, ar verta jos kariams dalyvauti misijoje Afganistane.

Kiti nurodo, jog A.Merkel parodė save kaip realios politikos šalininkę. Ji yra partnerė, kuria galima pasitikėti, ji pasisako už konstruktyvų dialogą ir neprisiima įsipareigojimų, kurių negali įgyvendinti. Tą patį galima pasakyti ir apie Vokietijos užsienio politiką, kuri tikriausiai nesikeis dar bent ketverius metus, kol postą užims kitas kancleris.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų