Pereiti į pagrindinį turinį

V. Putinas ir Sh. Abe susitiko spręsti teritorinio ginčo

2016-12-15 20:58
BNS inf.

Japonija ir Rusija ketvirtadienį toliau bandė spręsti Antrojo pasaulinio karo užsitęsusį teritorinį ginčą dėl salyno, kuris neleidžia pasirašyti taikos sutarties, formaliai užbaigsiančios karą.

Vladimiras Putinas ir Shinzo Abe (viduryje)
Vladimiras Putinas ir Shinzo Abe (viduryje) / Scanpix nuotr.

Japonijos premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė) priėmė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną Nagato mieste tikėdamasis pasiekti proveržį, sprendžiant ginčą dėl teritorijos šalia šiaurinių Japonijos krantų, – ją užėmė sovietų pajėgos iškart po Tokijo kapituliacijos 1945 metais.

Dėl keturių salų, kurias rusai vadina Pietų Kurilais, o japonai – Šiaurinėmis Teritorijomis, šalių ginčas nesibaigia jau daugiau kaip septynis dešimtmečius.

Sh.Abe norėtų pasirašyti susitarimą kaip galima greičiau, nes salų buvę gyventojai japonai sensta, ir jų mažėja.

Pasak japonų premjero, jis su prezidentu V.Putinu per tris valandas aptarė virtinę klausimų, iš kurių maždaug pusė buvo susiję su taikos sutartimi.

„Manau, kad mums pavyko surengti nuoširdžias ir labai atviras diskusijas“, – Sh.Abe sakė žurnalistams, pridurdamas, kad susitikimo „atmosfera buvo gera“.

V.Putinas derybų pradžioje išreiškė viltį, kad jos padės pagerinti šalių santykius.

„Manau, kad šios dienos ir rytdienos viršūnių susitikimas daug prisidės prie ryšių (tarp šalių) plėtros“, – sakė jis.

V.Putinas, japonų kovų meno dziudo entuziastas, į Japoniją su vizitu atvyko pirmą kartą per 11 metų, sakė norįs užbaigti „anachronizmą“, kad dvi šalys vis dar neturi Antrojo pasaulinio karo taikos sutarties.

„Bet kaip tai padaryti – sudėtingas reikalas“, – sakė jis japonų žiniasklaidai prieš derybas, leisdamas suprasti, kad didelės pažangos tikėtis nederėtų.

Didelį visuomenės susidomėjimą šiuo susitikimu rodo tai, kad tris valandas vėluojantį V.Putino atvykimą į Ube oro uostą tiesiogiai transliavo televizija.

„Negalima gaišti laiko“

Vakarų Japonijoje rengiamas lyderių susitikimas yra naujausias bandymas formaliai užbaigti Antrąjį pasaulinį karą po 1956 metų, kai Tokijas ir Maskva pradėjo derybas.

Deryboms su Maskva dėl teritorinio ginčo vadovavo dar Sh.Abe velionis tėvas buvęs Japonijos užsienio reikalų ministras Shintaro (Šintaras), kuris sirgo vėžiu ir mirė 1991 metais.

Siekdama išspręsti įsisenėjusį teritorinį ginčą Japonija vengia kritikuoti Rusiją, ypač dėl jos Sirijos konflikto vaidmens, kurį pasmerkė Vakarų šalys.

Tačiau vis tik Sh.Abe išdrįso švelniai papriekaištauti savo svečiui ir pabrėžti „Rusijos konstruktyvaus vaidmens (sprendžiant) tarptautines problemas svarbą“.

Sh.Abe, iš pažiūros, siekiaužsitikrinti tam tikrų nuolaidų, bandydamas suvilioti ekonominės krizės apimtą Maskvą didelių Japonijos investicijų galimybe.

Pasak jo, susitikime buvo ir kalbama apie bendrą ekonominę salų plėtrą, ir galimybę supaprastinti buvusių salų gyventojų japonų, kurių vidutinis amžiaus yra 81 metai, keliones į jas.

„Aš surengiau derybas, turėdamas galvoje, kad buvę salų gyventojai negali gaišti laiko“, – sakė Sh.Abe ir pridūrė, kad perdavė V.Putinui jų laiškus.

Kremliaus patarėjas užsienio politikos klausimais Jurijus Ušakovas žurnalistams sakė, kad abiejų šalių lyderiai paprašė ekspertų ieškoti būdų, kaip galima būtų bendrai eksploatuoti šias teritorijas „žvejybos, turizmo, kultūros ir medicinos“ tikslais.

Tačiau tik nedaugelis tiki, kad V.Putinas nusileis Japonijos reikalavimams perleisti nors dalį salų kontrolės, ypač po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pergalės JAV prezidento rinkimuose praėjusį mėnesį.

Niujorko nekilnojamojo turto magnatas pažadėjo gerinti santykius su Rusija, kurios ekonomika gerokai pašlijo kritus naftos kainoms bei JAV paskelbus sankcijas Maskvai dėl veiksmų Ukrainoje.

Penktadienį Sh.Abe ir V.Putinas išvyks į Tokiją, kur pratęs derybas bei surengs bendrą spaudos konferenciją, o vėliau dalyvaus viename ekonomikos forume.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų