Minėdama konstitucijos 20-metį Rusija ruošia amnestiją, bet apžvalgininkai ir žmogaus teisių gynėjai ją vertina gana skeptiškai.
Malonė – tik dalinė
"Aišku, bet koks dovanojimas yra gerai. Vladimiras Putinas norėjo pademonstruoti malonę, bet jam nepakako drąsos parodyti visiškos malonės, parodė tik dalinę", – prezidento pateiktą ir Valstybės Dūmos šią savaitę pradėtą svarstyti įstatymo projektą komentavo Rusijos politologas Igoris Buninas.
"Atsižvelgiant į tai, kad aš laukiau tik labai formalios amnestijos, ji pranoko mano lūkesčius. Bet ji nėra tokia, kokią buvo sumaniusi Žmogaus teisių taryba, parengusi pirminį projektą, – sakė Žmogaus teisių tarybos prie Rusijos Federacijos prezidento narys, žmogaus teisių organizacijos "Agora" vadovas Pavelas Čikovas. – Ji palies keturis ar penkis kartus mažiau žmonių, o jos turinys ne visai logiškai suformuluotas, vietomis labai politizuotas."
M.Chodorkovskio nepaleis
Anot paaiškinimo, pridėto prie įstatymo projekto, amnestija nebus taikoma nuteistiems kalėti daugiau nei penkerius metus, taip pat nuteistiems už smurtinius nusikaltimus ir piktybiniams kalėjimo taisyklių pažeidėjams.
Pirmoji išlyga automatiškai atmeta "Jukos" bylos nuteistuosius Michailą Chodorkovskį ir Platoną Lebedevą, antroji – 16 iš 24 teisiamųjų už neramumų kurstymą Maskvos Bolotnajos aikštėje pernai gegužę.
Punktas apie piktybinius pežeidėjus gali paversti amnestiją visiška fikcija. Rusijos bausmių vykdymo kodekso 116 straipsnis nurodo ilgą sąrašą pažeidimų, priskiriamų prie šios kategorijos, įskaitant atsisakymą dirbti ir ginčus su prižiūrėtojais. Be to, piktybiniu pažeidėju pripažįstamas kiekvienas, per metus gavęs daugiau nei vieną nuobaudą.
Žmonės, žinantys padėtį kalinimo įstaigose, sako, kad rasti pretekstą nuobaudai labai lengva, o užginčyti ją teisme – labai problemiška. Todėl kiekvienas, dėl vienos ar kitos priežasties neįtinkantis kalėjimo administracijai, nuobaudų turi visą puokštę.
Dėl šios priežasties amnestijos gali nesulaukti ir pankroko grupės "Pussy Riot" narės, nuteistos už protesto akciją pagrindinėje Maskvos katedroje. Bet jų bausmė baigiasi kovą, todėl, pasak politologo I.Bunino, tai neturi didelės reikšmės.
Viltis sužibo ekologams
Taigi iš nuteistųjų ir teisiamųjų, kurių bylas visuomenė vertina kaip politiškai motyvuotas, realių galimybių sulaukti amnestijos turi tik aplinkosaugos organizacijos "Greenpeace" ekologai, suimti už bandymą išsilaipinti naftos gavybos platformoje Arktyje.
27 iš 30 kaltinamųjų yra kitų šalių piliečiai. Pasak apžvalgininkų, politinis sprendimas juos paleisti buvo priimtas dar anksčiau, tik jam buvo ieškoma teisinio pagrindo.
"Juos paleis pagal susitarimą su Nyderlandų karaliumi", – įsitikinęs politologas I.Buninas. Karalius Vilemas Aleksanderis lapkritį lankėsi Maskvoje ir susitiko su prezidentu V.Putinu.
Paleis policininkus kankintojus?
Žmogaus teisių organizacijos "Agora" vadovas P.Čikovas teigia, kad amnestija iš esmės palies tik dviejų kategorijų pažeidėjus: chuliganus ir avarijų, sukėlusių sunkių padarinių, kaltininkus.
"Be to, amnestija bus pritaikyta policininkams, gavusiems trumpas arba lygtines bausmes už įgaliojimų viršijimą, o paprasčiau tariant – už kankinimus", – teigė P.Čikovas.
"Amnestija neliečia nuteistų už smurtinius nusikaltimus, bet įstatymo projektas daro išimtį asmenims, ypač nusipelniusiems valstybei, o tarp tų nuopelnų yra ir tarnyba Šiaurės Kaukaze. Vidaus reikalų ministerijoje tokių nusipelniusių yra dauguma. Beje, būtent šios kategorijos policininkai dažniausiai ir taiko kankinimus suimtiesiems. Taigi įstatymo projektas išėjo labai kompromisinis", – reziumavo žmogaus teisių gynėjas.
Naujausi komentarai