Pereiti į pagrindinį turinį

Valstybių rūpestis - nėščios paauglės

Valstybių rūpestis - nėščios paauglės
Valstybių rūpestis - nėščios paauglės / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Nėščios paauglės tampa dar vienu galingiausios pasaulyje valstybės rūpesčiu. Holivudo žvaigždžių ir politikų atžalų pavyzdžio užkrėsti amerikiečiai skuba tapti tėveliais.

Priežastis: dėl išaugusio nėščių paauglių skaičiaus vieni skuba kaltinti jaunas Holivudo žvaigždes, tokias kaip J.L.Spears, kuri mama tapo nesulaukusi 18-os.

Tarsi virusas

Jungtinėse Valstijose iki šiol netyla kalbos apie masinį vienos šalies vidurinių mokyklų moksleivių sprendimą susilaukti kūdikių.

Istorija prasidėjo praeitų metų pavasarį, posėdžiaujant Glosterio vidurinės mokyklos, esančios Masačusetso valstijoje ir turinčios apie 1200 mokinių, tarybai. Svarstant einamuosius reikalus, tokius kaip mokinių mityba, mokymosi rezultatai ir pan., kažkas iškėlė klausimą apie anksti pastojusias kai kurias besimokančias mergaites ir būtinybę steigti dienos centrą jaunosioms mamoms.

Tarybos reakcija buvo audringa. Paprastai JAV nieko keista, jei vidurinėse mokyklose yra trys keturios besilaukiančios paauglės, tačiau vien kovo mėnesį Glosterio mokykloje buvo užfiksuota 10 nėščių dešimtokių. Balandį tokių jau buvo 15. Baigiantis mokslo metams, birželį, šis skaičius išaugo iki 18-os.

Istorijos atomazga

Mokyklos direktorius Josephas Sullivanas prasitarė įtariantis, kad čia veikia "slapta klika, sudariusi sandėrį". Šis jo leptelėjimas nepraslydo žiniasklaidai pro ausis – istoriją sužinojo visas pasaulis.

J.Sullivanas greitai pasitraukė į pogrindį ir atsisakė bendrauti su žiniasklaidos atstovais, kurių eilės nutįso prie mokyklos durų.

Keletas besilaukiančių merginų vis dėlto davė interviu. Tiesa, nė viena jų neprisipažino, kad esama kokio nors sąmokslo. Tačiau Ray Lamontas, vietos laikraščio "Gloucester Times" redaktorius, mano kitaip: "Nesvarbu, kaip tai apibūdinsite: buvo aiškiai matyti, kad keletas artimai bendraujančių merginų buvo nusprendusios pastoti vienu metu. Iš kur jos pasigavo šią idėją, lieka neaišku, bet nuojauta sako, kad jos įsitikinusios, jog tapti mamomis būnant penkiolikos yra "kieta"."

Istorijos atomazga: iki šios dienos žinoma tai, kad nors buvo patvirtinta, jog laukiasi 18 paauglių, išgyveno tik 10 kūdikių – įvyko du persileidimai, penkios merginos pasidarė abortus, o praėjusį spalį vienas kūdikis mirė būdamas vos mėnesio.

Dešimt merginų tebeeina į mokyklą, o savo vaikus, kol būna pamokose, palieka vietos socialinio dienos centro darbuotojų priežiūrai. Direktorius J.Sullivanas, visada buvęs kontraceptikų platinimo mokyklose priešininkas, atsistatydino ir tapo katalikiškos pradžios mokyklos, esančios netoliese, direktoriumi.

Spalį, atėjus naujam direktoriui, Glosterio vidurinės mokyklos komitetas sutartinai nubalsavo už tai, kad tėvams sutinkant mokyklos mokiniams būtų dalijamos apsaugos priemonės.

Aibė priežasčių

Glosteris yra vidurinio sluoksnio atstovų miestas ir jo gyventojai tikrai neskursta. Vietiniai iki šiol laužo galvas, bandydami suvokti, kodėl paauglės nusprendė, kad teigiamas nėštumo testas – priežastis džiūgauti. Aiškinimų yra įvairių: vieni nurodo miesto socialinę ir geografinę izoliaciją, kiti – religinius dalykus, esą miestas yra katalikiškas anklavas, ir čia sunku gauti kontraceptinių priemonių.

Treti kaltina pernelyg seksualizuotą kultūrą ir didesnę toleranciją nėščioms netekėjusioms moterims, lytinį švietimą paliekant šešėlyje.

Nacionalinės prevencijos kampanijos prieš neplanuotą paauglių nėštumą aktyvistas Billas Albertas dėl neplanuoto nėščių paauglių skaičiaus augimo kaltina Holivudą.

Praeitais metais JAV televizijos žvaigždutė Jamie Lynn Spears, garsios dainininkės Britney Spears sesuo, paskelbė esanti nėščia, jai buvo 16 metų. Kiek vėliau pasirodė JAV labai išpopuliarėjęs Holivudo filmas "Džuno", aukštinantis vienišą paauglę mamą.

B.Alberto nuomone, neįmanoma pamatuoti tokių dalykų įtakos, bet reikia būti labai naiviam, kad neigtum, jog įžymybių gyvenimo pavyzdžiai neatsispindi paauglių socialinės realybės sampratoje.

B.Albertui pritarė ir kita šios organizacijos atstovė Sarah Brown. Ji mano, kad didžiausią įtaką ir įspūdį paaugliams daro besilaukiančių jaunų Holivudo įžymybių reiškinys, filmai ir netgi politika: "Per porą pastarųjų metų mes turėjome J.L.Spears, "Džuno" ir Bristol Palin (kandidatės į JAV viceprezidento postą Sarah'os Palin dukra – red. past.). Šie atvejai iš dalies gali paaiškinti nėščių paauglių fenomeną."

Paradoksalios priemonės

Vis dėlto amerikiečiai nebūtų amerikiečiai, jei nebūtų ėmėsi spręsti problemos naudodamiesi tomis pačiomis įžymiomis paauglėmis, neplanuotai per anksti pastojusiomis. Antai B.Palin per trumpą laiką pasirodė keliose JAV televizijos šou laidose ir reklamavo Nacionalinės nepilnamečių neplanuoto nėštumo prevencijos dieną bei kvietė paauglius susilaikyti nuo sekso jauno amžiaus.

Laidose dalyvavęs jos tėvas taip pat išreiškė viltį, kad kiti paaugliai pasimokys iš jo dukros klaidų. Galbūt tėvo žodžiai skamba griežtokai, bet žinia, siunčiama JAV paaugliams, gana aiški: tapimas mama kardinaliai keičia paauglės gyvenimą.

Paradoksas, bet glaudžiai su B.Palin bendradarbiaujanti ir jos įvaizdžiu besinaudojanti Nacionalinė prevencijos kampanijos prieš neplanuotą paauglių nėštumą organizacija nuolat propaguoja lytinį švietimą mokyklose, t. y. tai, kam nuolat oponavo S.Palin per savo rinkimų kampaniją.

Tačiau paradoksų amerikiečių visuomenėje apstu – pernelyg daug skirtingų nuomonių. Netgi kai visuotinai sutinkama, jog reikia kovoti, kad būtų mažiau neplanuotai pastojančių paauglių, ir imamasi konkrečių priemonių, atsiranda tam prieštaraujančių. Prieš keletą mėnesių, vykdydama JAV federalinio teisėjo nutartį, JAV maisto ir farmacijos agentūra leido septyniolikametėms populiarių kontraceptinių vaistų (kitaip dar vadinamų planu B) įsigyti be recepto, tačiau religingieji konservatoriai įnirtingai tam priešinosi teigdami, kad šios piliulės tolygu abortui, nes verčia jaunas merginas nevaisingomis ir kartu skatina seksą iki vedybų.

Ką gi, tai – Amerika, ir kiekvienas turi teisę išreikšti savo nuomonę... Vis dėlto esama ir daugiau vilties ženklų, kad su šia problema amerikiečiai susidoros. Naujausios apklausos rodo, kad daugiau nei pusė 15–17 metų JAV paauglių stengiasi susilaikyti nuo lytinių santykių.

Svarbiausios priežastys: lytiniu keliu plintančios ligos, tėvų požiūris, seksualinis švietimas, religija, moralinės vertybės ir rūpestis dėl asmeninės reputacijos. Tačiau svarbiausia priežastis – nepageidaujamas nėštumas. Taigi nereikia nuvertinti ir pačių paauglių – jie veikiausiai nuovokesni, nei mes manome.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra