Virš Vokietijos vėl pakibo CŽV kalėjimų šešėlis Pereiti į pagrindinį turinį

Virš Vokietijos vėl pakibo CŽV kalėjimų šešėlis

2009-08-29 20:33
Virš Vokietijos vėl pakibo CŽV kalėjimų šešėlis
Virš Vokietijos vėl pakibo CŽV kalėjimų šešėlis / AFP nuotr.

Gandai apie slaptus CŽV kalėjimus drebina tai vieną, tai kitą Europos šalį. Vokietijoje vos užgesęs skandalas atsinaujino su nauja jėga, rašo televizijos „Deutsche Welle“ naujienų portalas.

Koordinavimo centras - Vokietijoje

Įtariamų teroristų pervežimą į slaptus Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimus Europoje amerikiečių žvalgyba koordinavo iš Frankfurto prie Maino, rašo JAV žiniasklaida. Šią informaciją laikraščiui „The New York Times“ atskleidė buvęs aukštas CŽV pareigūnas Kyle‘as Foggo, šiuo metu atliekantis kalėjimo bausmę už finansinius nusikaltimus. Iki tol jis vadovavo CŽV padaliniui Frankfurte prie Maino, koordinavo trijų slaptų kalėjimų darbą ir kalinių gabenimą.

Pasak K.Foggo, tokie kalėjimai buvo įsteigti Rumunijos sostinėje Bukarešte, dar viename Rytų Europos mieste ir Maroke. Jie talpino nuo penkių iki septynių žmonių ir buvo labai panašūs, kad kaliniai nesuprastų, kad yra vežami iš vienos šalies į kitą.

Rinkiminės kovos ginklas

„The New York Times“ straipsnis Vokietijoje nesukėlė sensacijos, nes vokiečiai jau seniai žinojo apie slaptą CŽV darbą jų šalyje, „oro bendrovės CŽV“ specialius skrydžius, neįprastus keleivius ir jų persėdimus Vokietijos oro uostuose.

Praėjusių metų vasarą speciali Bundestago komisija pradėjo tirti Vokietijos valdžios vaidmenį JAV antiteroristinėje kampanijoje. Apklausai buvo iškviestas net užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris. Tačiau nei jis, nei kiti vyriausybės nariai nepatenkino parlamentarų smalsumo, pareiškę, kad negali atskleisti žvalgybinės informacijos.

Skandalas pamažu nutilo, bet po „The New York Times“ straipsnio įsižiebė su nauja jėga. Vokietijos Konstitucinis teismas visai neseniai priekaištavo vyriausybei, kad ši nepateikia informacijos parlamentui. Be to, artėja parlamento rinkimai, ir opozicija nepraleis galimybės surengti ataką prieš valdančiuosius.

CŽV Vokietijoje elgėsi kaip namie

„Federalinės vyriausybės reakcija į naujus priekaištus yra nepriimtina“, - tvirtino užsienio politikos ekspertas Normanas Paechas, piktindamasis Berlyno tylėjimu.

Laisvosios demokratų partijos atstovas Maxas Stadleris reikalauja, kad parlamentinei komisijai būtų perduoti visi dokumentai, susiję su Vokietijos valstybinių įstaigų dalyvavimu CŽV operacijose.

„Jeigu užsienio specialiosios tarnybos dirba mūsų teritorijoje be mūsų leidimo, jų veiklą reikia uždrausti, - tvirtino politikas. - Tuo turėtų pasirūpinti Federalinė konstitucijos apsaugos tarnyba, tačiau jokių veiksmų nebuvo imtasi. Todėl negalime atmesti galimybės, kad specialių reisų koordinavimas toliau vykdomas Vokietijoje. Turime tam pasipriešinti.“

Žaliųjų partijos pirmininko pavaduotojas Hansas Kristianas Ströbele pasakojo, kad CŽV ir Federalinis tyrimų biuras Vokietijoje darė, ką norėjo.

„Federalinė vyriausybė nesikišo. Norėtume žinoti, ar ji bent jau ketina ateityje užkirsti kelią šioms neteisėtoms ir netgi nusikalstamoms operacijoms. Vokietijoje tokios operacijos yra neleistinos“, - pareiškė politikas. Jis priminė, kad Miuncheno teismas išdavė kelių CŽV agentų, dalyvavusių neteisėtose operacijose Vokietijos teritorijoje, arešto orderius, tačiau jie iki šiol ramiai gyvena ir dirba Jungtinėse Valstijose, o Vokietijos vyriausybė net nebando siekti jų ekstradicijos.

O jeigu tai būtų KGB?

H.K.Ströbele kaltina šalies vadovus, kad šie bijo sugadinti santykius su Vašingtonu. „Jeigu Vokietija yra suvereni valstybė, ji privalo nurodyti amerikiečiams, ką galima daryti, o ko negalima“, - teigė politikas.

Gindamas savo poziciją jis pateikė tokį pavyzdį: „Įsivaizduokite, paaiškėja, kad Rusijos specialiosios tarnybos daro ką nors panašaus Vokietijos teritorijoje. Prasidėtų tikra isterija! Vyriausybė pradėtų rašyti protesto notas, prašyti tarptautinės bendruomenės pagalbos, tikrinti lėktuvus, uždraustų jiems kilti ir leistis. Kai kalbama apie CŽV ir, galbūt, kitas Vakarų specialiąsias tarnybas, į tokius veiksmus žiūrima pro pirštus.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra