Tyla – gera byla? Vokietija susilaikė Jungtinėse Tautose (JT) balsuojant dėl naujojo Palestinos statuso. Bet toks Berlyno sprendimas sukėlė Izraelio nepasitenkinimą.
Nusivylė A.Merkel
Žydų valstybės premjeras Benjaminas Netanyahu į vatą žodžių nevyniojo. Jis pareiškė, kad "yra nusivylęs kanclerės Angelos Merkel pozicija".
Vokietija susilaikė JT Generalinės asamblėjos balsavime dėl aukštesnio statuso suteikimo palestiniečiams, kurį palaikė dauguma pasaulio šalių. Izraelis buvo prašęs Vokietijos balsuoti prieš neprisijungusios narės statuso suteikimą Palestinai.
Vieša Izraelio premjero kritika sukėlė nuogąstavimų, kad ypatingiems Berlyno ir Tel Avivo santykiams gresia atšalimas.
Duodamas interviu Vokietijos dienraščiui "Die Welt" Izraelio vyriausybės vadovas kalbėjo: "Žmonės įsitikinę, kad Vokietiją ir Izraelį sieja ypatingi santykiai. Manau, kanclerė A.Merkel laikėsi nuomonės, kad šis balsavimas gali kaip nors paskatinti taiką. Tačiau iš tiesų viskas atvirkščiai – po balsavimo prezidento Mahmoudo Abbaso vadovaujama Palestina ruošia planus susivienyti su "Hamas" teroristais."
Visgi vėliau Izraelio premjeras sušvelnino toną: "Nepaisydamas gerų ketinimų nulemto Vokietijos susilaikymo, aš manau, kad buvo pasiektas priešingas rezultatas. Tai sugrąžino taikos procesą atgal."
Nausėdijų klausimas
Net tik B.Netanyahu kritikos strėlės Vokietijos atžvilgiu Europoje sukėlė pasipiktinimo bangą.
Tel Avivui pareiškus, kad Izraelis toliau plės žydų naujakurių statybas Vakarų Krante, kelios Europos šalys, iš jų – ir Vokietija, pareiškė, kad tokiu atveju vadinamosios taikos derybos su Palestina pakibs ant plauko.
Izraelis siekia palaikyti beveik 3 tūkst. namų statybas rytinėje Jeruzalės dalyje. Be to, žydai pareiškė, kad taikys Palestinai finansines sankcijas – neskirs apie 100 mln. dolerių kasmečių išmokų.
Tačiau Palestinos vyriausiasis derybininkas Saebas Erakatas perspėjo, kad jei Izraelis imsis statyti namus ginčijamame Vakarų Kranto rajone netoli Jeruzalės, tai reikš taikos proceso galą.
"Jeigu Izraelis nuspręs pradėti statybas (rajone) E1 ir patvirtins visas nausėdijas jame, tokiu sprendimu, mūsų nuomone, Izraelis nutrauks taikos procesą ir dviejų valstybių kūrimą, taip pat ir bet kokią galimybę kalbėtis apie taiką ateityje", – tvirtino Palestinos atstovas.
Politinis išskaičiavimas
Nors nausėdijų klausimas ne sykį kartino Berlyno ir Tel Avivo santykius, abejotina, kad jie smarkiai pablogės vien jau dėl istorinių priežasčių.
Berlyno pozicija JT veikiau gali būti susijusi su Socialdemokratų partijos įtakos augimu Vokietijoje, kur kitų metų rudenį vyks parlamento rinkimai.
Kairiųjų ir centro Europos partijų atstovai tradiciškai yra linkę atsargiau reikšti paramą Izraeliui, o akivaizdų palaikymą rodo dažniausiai kraštutinėmis dešiniosiomis vadinamos Europos partijos.
Tiesa, per pastarąjį balsavimą Europoje tik Čekija balsavo prieš naujo statuso Palestinai suteikimą.
Svarbu ir tai, kad Vokietijos krikščionims demokratams, kuriems vadovauja A.Merkel, paranku būtų gauti paramą iš gausios Vokietijos turkų tautinės bendruomenės. Turkija palaiko Palestinos siekius.
Naujausi komentarai