Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl žudynių Garisos universitete suimti 6 įtariamieji

2015-04-07 14:48
AFP-BNS inf.
AFP nuotr.

Nairobio teismas antradienį leido 30 dienų suimti penkis Kenijos piliečius ir vieną asmenį iš Tanzanijos, policijai ieškant galimų jų ryšių su praėjusios savaitės žudynėmis viename šalies universitete.

Teismas patenkino policijos teisininkų prašymą pratęsti sulaikymo terminą, kuris paprastai yra 24 valandos ir po kurio sulaikytajam teisme turi būti pateikti kaltinimai. Tanzanietis ir toliau yra laikomas šiaurės rytiniame Garisos mieste, kuriame islamistai nužudė 148 žmones.

Atsakomybę už visą dieną trukusią universiteto komplekso apsiaustį prisiėmė su „al Qaeda“ siejamas Somalio islamistų judėjimas „al Shebab“. Tai buvo kruviniausias išpuolis Kenijoje po 1998 metų sprogdinimo JAV ambasadoje Nairobyje.

Policijos teisininkai sako, kad penki Kenijos piliečiai yra įtariami ginklais aprūpinę ketvirtadienio išpuolį surengusius užpuolikus.

Vienas iš vyrų buvo suimtas tame pačiame universiteto komplekse, kuriame dirbo apsauginininku. Kiti buvo sulaikyti, kai bandė pereiti sieną į Somalį.

Taip pat nurodyta, kad tanzanietis mėgino pasislėpti universiteto komplekso „lubų ertmėje“ ir turėjo granatų, informavo vidaus reikalų ministerijos atstovas Mwenda Njoka (Mvenda Ndžoka).

Policija tikrina sulaikytųjų telefoninių pokalbių išklotines, tikėdamiesi rasti jų ryšių su keturiais išpuolį įvykdžiusiais užpuolikais, kuriuos nukovė Kenijos kariai, įrodymų.

Sekmadienį pareigūnai įvardino vieną iš keturių užpuolikų, kuris, kaip išsiaiškinta, buvo Kenijos pilietis, atkreipdami dėmesį į „al Shebab“ sugebėjimą verbuoti sau kovotojus šioje šalyje.

Iš Somalio kilęs Abdirahimas Abdullahi (Abdirahimas Abdulahis) buvo universiteto teisės studentas, kurį daugelis pažinojo kaip puikiai besimokantį „nuostabų būsimą teisininką“, sakė M.Njoka.

Netekę pozicijų Somalyje „Al Shebab“ kovotojai suintensyvino savo išpuolius Kenijoje ir jaunų musulmonų kovotojų verbavimą šalies šiaurės rytiniuose bei pakrantės regionuose.

Už įtariamą „al Shebab“ kovotojų vadą Mohamedą Mohamudą ir išpuolio Garisos universitete sumanytoją, buvusį mokytoją iš Kenijos, kuris dabar, kaip manoma yra Somalyje, siūlomas 215 tūkst. JAV dolerių atlygis.

Reikalaujama stiprinti nacionalinį saugumą

Kenijos sostinėje šimtai žmonių antradienį dalyvavo eitynėse, reikalaudami stiprinti nacionalinį saugumą po praėjusią savaitę Somalio islamistų judėjimo „al Shebab“ surengtų kruvinų žudynių, kurių aukomis tapo 148 žmonės.

Vėliau antradienį, trečiąją ir paskutinę nacionalinio gedulo dieną, numatyta aukų atminimo ceremonija su žvakučių uždegimu.

Demonstracija Nairobio centre, kurioje dalyvavo apie 200 studentų, nešusių plakatus, surengta saugumo pajėgoms tebeieškant asmenų, atsakingų už žudynes universitete netoli sienos su Somaliu.

Žygiuodami sostinės gatvėmis, studentai trankė delnais stovinčius automobilius ir skandavo „Jūs nesaugūs!“

21 metų Nairobio universiteto inžinerijos studentė Maureen Mucheri (Morin Mučeri) sakė neinanti į parduotuves ir bažnyčias, nes bijo, kad gali būti surengtas naujas išpuolis, o „vyriausybė nieko nedaro“.

Kai kurie eitynėse dalyvavę studentai nešė gėles, kiti sustoję uždegdavo žvakutes.

„Gedime draugų, netekome gyvybingo kraujo, kuris būtų kūręs rytojaus Keniją“, - pridūrė M.Mucheri.

Antradienio pavakare planuojama didesnė aukų atminimo ceremonija su žvakutėmis.

Garisos universitetą ketvirtadienį atakavę ekstremistai atsirinko ir sušaudė studentus nemusulmonus, daugiausiai krikščionis.

Šalies prezidentas Uhuru Kenyatta (Uhurus Kenjata) šią ataką, kuri yra daugiausiai aukų pareikalavęs išpuolis Kenijoje nuo 1998 metų sprogdinimo JAV ambasadoje Nairobyje, pavadino „barbariškomis viduramžių skerdynėmis“.

Antradienio eitynėse dalyvavę studentai nešė plakatus su užrašu „147 nėra tik skaičius“, turėdami galvoje žudynių aukų skaičių, kuris vėliau padidėjo iki 148.

Iš viso Garisos universiteto komplekse buvo nužudyti 142 studentai, trys policininkai ir trys kariai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų