Pereiti į pagrindinį turinį

Du Turkijos žurnalistai pripažinti kaltais dėl valstybės paslapčių atskleidimo

2016-05-07 07:29
BNS inf.

Stambulo teismas penktadienį pripažino du opozicijos žurnalistus kaltais dėl valstybės paslapčių atskleidimo byloje, smarkiai padidinusioje susirūpinimą dėl blogėjančios žiniasklaidos laisvės padėties Turkijoje.

Can Dündar
Can Dündar / Scanpix nuotr.

Canas Dundaras (Džanas Diundaras), pagrindinio opozicijos dienraščio „Cumhuriyet“ vyriausiasis redaktorius, buvo nuteistas kalėti penkerius metus ir 10 mėnesių byloje, nagrinėtoje už uždarų durų. Tuo tarpu šio laikraščio biuro Ankaroje vadovui Erdemui Gului (Erdemui Giului) skirta penkeri metai kalėjimo, paskelbė televizijos.

Šie nuosprendžiai buvo paskelbti praėjus kelioms valandoms po to, kai ginkluotas užpuolikas pasikėsino nužudyti C.Dundarą per incidentą prie teismo rūmų, bet žurnalistas nenukentėjo.

Abu žurnalistai buvo išteisinti dėl šnipinėjimo, bet pripažinti kaltais dėl valstybės paslapčių atskleidimo viename straipsnyje, kuriame vyriausybė kaltinama mėginanti neteisėtai tiekti ginklus į karo krečiamą Siriją.

C.Dundaras ir E.Gulas nebus suimti, kol sprendimą priims apeliacinis teismas.

„Toliau dirbsime savo žurnalistinį darbą, nepaisydami visų šių mėginimų mus nutildyti, – C.Dundaras sakė reporteriams po to, kai buvo paskelbta nutartis. – Turime išsaugoti drąsą savo šalyje.“

„Tu sumokėsi!“

Žiniasklaida nurodė, kad užpuolikas, šovęs C.Dundarą prie teismo rūmų, yra 40 metų Muratas Sahinas (Muratas Šachinas).

Jis užpuolė redaktorių, kai šis stovėjo prie teismo rūmų per posėdžio pertrauką, teisėjams ruošiantis paskelbti nutartį.

C.Dundaras nenukentėjo, o užpuolikas, kuris paleido 2–3 šūvius priešais televizijos operatorius, susirinkusius nušviesti šios bylos, buvo sulaikytas policijos. Televizija NTV nurodė, kad jos reporteris Yagizas Senkalas (Jahizas Šenkalas) buvo lengvai sužeistas atšokusių kulkos skeveldrų.

„Tu išdavikas! Tu brangiai sumokėsi!“ – užpuolikas šūktelėjo C.Dundarui, pasak televizijos „CNN-Turk“.

Televizijos reportaže matėsi, kaip C.Dundaro žmona Dilek sučiupo užpuoliką už apykaklės ir perdavė jį policijai, o tinklaraštininkai socialiniuose tinkluose gyrė jos drąsą.

Kaip pranešama, M.Sahinas yra seniai darbo netekęs buvęs fabriko darbininkas, anksčiau patekęs į teisėsaugos akiratį. Šis vyras esą gyveno Stambule, bet yra kilęs iš Sivaso miesto Anatolijos vidurio regione.

„CNN-Turk“ nurodė, kad užpuolikas norėjo tik „pamokyti“ C.Dundarą ir kad jis veikė vienas.

„Nenorėjau jo nužudyti – nebūčiau galėjęs to padaryti“, – televizija citavo įtariamojo žodžius.

Civilius drabužius vilkėję specialieji policijos agentai nukreipė savo ginklus į užpuoliką ir pareikalavo, kad jis atsigultų ant žemės, o tada vyrą areštavo.

„Labai gerai žinome, kas parodė, kad aš esu taikinys“, – C.Dundaras sakė po šio išpuolio, kaltindamas prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą (Redžepą Tajipą Erdohaną) ir vyriausybę palaikančią žiniasklaidą kursčius prieš jį nukreiptą neapykantą.

Nuogąstavimai dėl žiniasklaidos laisvės

Susirūpinimas dėl žiniasklaidos laisvės Turkijoje nuolat didėjo po to, kai R.T.Erdoganas tapo prezidentu 2014 metų rugpjūtį. Maždaug 2 000 žmonių, tarp jų daugeliui žurnalistų, yra iškelti kaltinimai dėl prezidento įžeidimo.

„Žurnalistika Turkijoje laikoma nusikaltimu“, – sakė organizacijos „Žurnalistai be sienų“ (RSF) generalinis sekretorius Christophe'as Deloire'as (Kristofas Deluaras).

„Ši piktinamas nutartis siunčia itin aiškų bauginimo signalą visai profesijai, kuri kovoja dėl išlikimo“, – pridūrė jis.

RSF paskelbtame naujausiame Žiniasklaidos laisvės indekse Turkija užima 149-ąją vietą tarp 180 tirtų šalių.

Sekuliarios pakraipos „Cumhuriyet“ yra griežtai nusistatęs prieš R.T.Erdogano vyriausybę.

Šio laikraščio pernai gegužę paskelbtas straipsnis apie ginklų siuntą, sulaikytą prie sienos su Sirija 2014-ųjų sausį, sukėlė pasipiktinimo bangą, suteikdamas peno spėlionėms apie Turkijos vaidmenį Sirijos konflikte ir numanomus Ankaros ryšius su toje šalyje veikiančiomis islamistų grupuotėmis.

R.T.Erdoganas piktai reagavo į tuos kaltinimus, asmeniškai perspėjęs C.Dundarą, kad jam teks „brangiai sumokėti“.

C.Dundaras ir E.Gulas tris mėnesius praleido Silivrio kalėjime Stambulo priemiestyje, bet buvo paleisti vasario 26 dieną konstitucinio teismo sprendimu, kurį viešai pasmerkė R.T.Erdoganas.

Valstybė taip pat kaltino, kad šiais žurnalistai manipuliuoja Jungtinėse Valstijose gyvenantis musulmonų pamokslininkas Fethullah Gulenas (Fetchula Giulenas), įnirtingas R.T.Erdogano priešininkas, bet teismas šių kaltinimų dar nenagrinėjo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų