NATO Kryme turėtų įsikišti, kol neprasidėjo „žudynės“, sako totorių lyderis Pereiti į pagrindinį turinį

NATO Kryme turėtų įsikišti, kol neprasidėjo „žudynės“, sako totorių lyderis

2014-03-14 06:20
BNS inf.
NATO Kryme turėtų įsikišti, kol neprasidėjo „žudynės“, sako totorių lyderis
NATO Kryme turėtų įsikišti, kol neprasidėjo „žudynės“, sako totorių lyderis / Scanpix nuotr.

Krymo totorių, kurie yra musulmonai, mažumos vienas pagrindinių lyderių Mustafa Cemilevas (Mustafa Džemilevas) ketvirtadienį paragino NATO įsikišti Kryme, kad būtų užkirstas kelias „žudynėms“, o Krymo totorių bendruomenę ragino boikotuoti būsimą referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

„Jeigu kitos priemonės neveikia, tuomet NATO turėtų įsikišti kaip Kosove“, - sakė M.Cemilevas, telefonu duodamas interviu iš Briuselio, kur rengiasi penktadienį susitikti su NATO pareigūnais.

„(NATO intervencija) paprastai įvyksta, kai būna kokios nors žudynės, (o) mes norime, kad tai įvyktų prieš žudynes“, - sakė M.Cemilevas, kuris šiuo metu yra parlamento Kijeve narys ir kuris anksčiau šią savaitę telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Pasakiau jam, kad mes nekariausime su Rusija, bet turėtume grumtis dėl savo šalies teritorinio vientisumo. Vis dar turime nuspręsti, kokius metodus naudosime“, - sakė jis.

M.Cemilevas taip pat kritikavo neveiklumą Vakaruose: „Nematėme jokių rimtų žingsnių iš Vakarų. Jie įvedė vizų draudimas, bet kas iš to? Tie žmonės (kuriems taikomas draudimas) gyvena pakankamai patogų gyvenimą Rusijoje“.

Totoriai penktadienį, prieš sekmadienio referendumą, Kryme planuoja virtinę demonstracijų su šūkiu: „Ne neteisėtam referendumui!“.

„Raginame Krymo totorius boikotuoti referendumą, - sakė M.Chemilevas. - Šis referendumas neturi prasmės. Pasakiau Putinui, kad jis prieštarauja mūsų įstatymams. Niekas jo nepripažins, ypač todėl, kad jis rengiamas okupuotoje teritorijoje“.

Totoriai labai įtariai žvelgia į Maskvą, nes beveik visi jų bendruomenės nariai Antrojo pasaulinio karo pabaigoje Stalino buvo ištremti į Centrinę Aziją, o į savo tėvynę pradėjo grįžti tik 9-o dešimtmečio pabaigoje.
Dabar jie sudaro maždaug 12 proc. Krymo gyventojų, kurių iš viso yra 2 mln. ir kurių daugumą sudaro rusakalbiai.

Totoriai išlaikė turkų kalbą ir sunitų religiją, jiems savo pagalbą pažadėjo ir Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas).

„KOKIA GRĖSMĖ?“

Kalbėdamas apie Rusijos pajėgų dislokavimą visame Kryme, M.Cemilevas sakė: „Jie okupavo mūsų žemę ir planuoją aneksuoti ją viso pasaulio akivaizdoje. Tai nebuvo leidžiama 20-ajame amžiuje, bet dabar, atrodo, leidžiama“.

„Jie sakė, kad yra grėsmė rusams? Kokia grėsmė? Jie visi ten yra rusai! Ar jie vėl deportuos totorius?“ – klausė jis.

„Pasakiau Putinui, kad tai neteisinga, ir išreiškiau mūsų didelį susirūpinimą dėl to, kad gali būti susirėmimų“, - sakė jis, pasakodamas apie trečiadienio pokalbį su Rusijos lyderiu.

„Jis sakė, jog užtikrins, kad taip nebūtų, ir paprašė, kad Krymo totoriai nevykdytų jokių smurto aktų. Putinas sakė davęs įsakymą neliesti Krymo totorių“, - pridūrė M.Cemilevas.

Apibendrindamas savo pokalbį su V.Putinu, totorių lyderis nurodė: „Jis man pasakė savo nuomonę, aš jam pasakiau savo. Jis pasakė: „Palaukime referendumo“. Aš pasakiau: „Mes žinome, kas bus, ir nėra prasmės“. Jis pasakė: „Pasikalbėkime vėl po kovo 16-osios“.

Krymo gyventojai sekmadienį balsuos dėl to, ar prisijungti prie Rusijos, bet proeuropietiška valdžia Kijeve ir pasaulio galios šį referendumą vadina neteisėtu. Rusijos pajėgos tuo tarpu toliau yra užėmusios šį strateginės reikšmės Juodosios jūros pusiasalį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra