Pereiti į pagrindinį turinį

Turkijoje per vestuves pusšimtį žmonių pražudė 12-14 metų mirtininkas

2016-08-21 13:50
BNS inf.

Turkijos Gaziantepo mieste vėlai šeštadienį per išpuolį prieš vestuvių šventę, kurį veikiausiai įvykdė sprogdintojas mirtininkas, susijęs su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS), mažiausiai 51 žmogus žuvo, o dar dešimtys buvo sužeisti, sekmadienį pranešė pareigūnai.

12-14 metų mirtininkas

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) sekmadienį pareiškė, kad kruvino išpuolio „tikėtinas kaltininkas“ veikiausiai yra ekstremistinė IS.

„Sprogimą sukėlė sprogdintojas mirtininkas, kurio amžius – nuo 12 iki 14 metų ... Arba (jis) susprogdino (bombą), arba ją susprogdino kiti“, – spaudos konferencijoje Stambule sakė R.T.Erdoganas.

R.T.Erdoganas žurnalistams sakė, kad žuvusiųjų skaičius dabar yra 51 – vienu didesnis nei anksčiau sekmadienį Gaziantepo gubernatoriaus pateiktas oficialus skaičius.

Pasak R.T.Erdogano, buvo sužeisti 69 žmonės, kurių 17-os būklė yra kritinė.

Dar buvo sužeisti 94 žmonės, tarp jų – nuotaka ir jaunikis.

Jis pakartojo, jog pradinė informacija rodo, kad ataką surengė „Islamo valstybė“ (IS).

„Buvo aišku, kad „Daesh“ (IS) pastaruoju metu turėjo tokią organizaciją Gaziantepe arba bandė pasidaryti erdvės sau, – sakė R.T.Erdoganas. – Buvo įvykdyta, vykdoma daug intensyvių operacijų. Žinoma, mūsų saugumo pajėgos vykdys šias operacijas dar intensyviau.“

„Kad ir iš kur ateina šis teroras, mums tai nieko nekeičia. Kaip valstybė mes panaudosime savo visą jėgą, vieningi, petys į petį, kad kovotume su teroru kaip darėme liepos 15-ąją“, – sakė prezidentas, turėdamas omenyje tai, kaip piliečiai sustabdė bandymą nušalinti jį nuo valdžios.

„Žiaurumo ir barbariškumo skerdynės“

Kaip ir ankstesnių atakų atvejais, Turkijos transliacijų priežiūros institucija RTUK uždraudė rodyti filmuotus reportažus iš atakos Gaziantepe vietos.

Šiurpios atakos, kuri yra daugiausiai aukų pareikalavęs išpuolis 2016 metais ir kurios taikinys buvo šventė su dideliu dalyvių kurdų skaičiumi, vietoje buvo rastos mirtininko liemenės liekanos, sakoma sekmadienį paskelbtame prokuratūros pranešime, kurį citavo šalies žiniasklaida.

Gaziantepe vicepremjeras Mehmetas Simsekas (Mechmetas Šimšekas) ir šalies sveikatos apsaugos ministras aplankė sužeistuosius ir apžiūrėjo atakos vietą.

„Tai precedento neturinčio žiaurumo ir barbariškumo skerdynės, – sakė jis žurnalistams. – Mes ... susivieniję prieš visas teroro organizacijas. Jie nenusileis

„Pareigūnai su policija nuvyko tirti įvykio vietos ir rado sprogdintojo mirtininko liemenės liekanas“, – sakoma Gaziantepo prokuratūros pranešime.

Sprogimas šiame netoli sienos su Sirija esančiame mieste yra dar viena ataka prieš strateginę NATO narę, kurią šiais metais sukrėtė virtinė kurdų sukilėlių ir džihadistų surengtų sprogimų, taip pat – kruvinas mėginimas liepos 15-ąją įvykdyti valstybės perversmą.

„Nėra skirtumo“

R.T.Erdoganas anskčiau dieną išplatintame pranešime pažymėjo, kad „nėra skirtumo“ tarp JAV įsikūrusio pamokslininko Fethullah Guleno (Fetchula Giuleno) judėjimo, kurį jis kaltina dėl nepavykusio liepos 15-osios perversmo, uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) ir „Daesh (IS), tikėtinos atakos Gaziantepe kaltininkės.

„Mūsų šalis ir mūsų tauta ir vėl turi vieną žinią tiems, kas rengia prieš mus atakas, – jums nepasiseks!“ – sakė jis.

Ataką greit pasmerkė pasaulio lyderiai, tarp jų – Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as (Fransua Holandas), kuris incidentą pavadino „niekšišku“.

„Prancūzija stovi su visais, kas kovoja su terorizmo rykšte“, – sakoma prezidentūros pareiškime.

JAV ambasadorius Turkijoje Johnas Bassas (Džonas Basas) pareiškime oficialioje ambasados „Twitter“ paskyroje pasmerkė šią „barbarišką ataką prieš nekaltus civilius“ gyventojus ir pridūrė, jog Vašingtonas „toliau glaudžiai bendradarbiaus, kad nugalėtų bendrą terorizmo grėsmę“.

Taikytasi į kurdus

Sprogimas įvyko Gaziantepo Šachinbėjaus rajone, kuriame, kaip pranešama, gyvena daug kurdų. Tas faktas pakurstė spėliones dėl džihadistų. Pranešimuose sakoma, kad minimose vestuvėse dalyvavo daug kurdų.

Naujienų agentūra „Dogan“ pranešė, kad nuotaka ir jaunikis yra iš toliau į rytus esančio Sirto regiono, kuriame gyvena daugiausia kurdai ir iš kurio jie turėjo išvykti dėl smurto su kurdų kovotojais suintensyvėjimo.

Prokurdiška Liaudies demokratų partija (HDP) paskelbė, kad vestuvėse buvo daug jos narių, taip pat – moterų ir vaikų.

Dienraštis „Hurriyet“ pranešė, kad nuotaka ir jaunikis – Besna ir Nurettinas Akdoganai (Besna ir Nuretinas Akdohanai) – guli ligoninėje, bet pavojus jų gyvybei negresia.

R.T.Erdoganas sakė, kad atakų, tokių kaip įvykdytoji Gaziantepe, tikslas yra pademonstruoti skilimus tarp įvairių Turkijoje gyvenančių grupių, tokių kaip arabai, kurdai, turkmėnai, ir „skleisti kurstymus etniniu ir religiniu“ pagrindu.

Daugelis džihadistų kurdus laiko vienais pagrindinių savo priešų, nes kurdų ginkluotos grupės vaidina reikšmingą vaidmenį kovoje su IS Sirijoje.

Premjeras Binali Yildirimas (Binalis Jildirimas) sakė, kad Gaziantepas pademonstruos tokią pačią dvasią, kaip 1921 metais, kai per Turkijos nepriklausomybės karą nugalėjo prancūzų pajėgas ir prie originalaus savo pavadinimo „Antepas“ gavo priedėlį „Gazi“, kuris reiškia „karo didvyrį“.

„Mūsų sielvartas didelis, bet neabejokite (tuo, kad) mūsų vienybė ir ėjimas išvien nugalės visas šias šėtoniškas atakas“, – sakė jis.

„Laimingiausia diena apnuodyta“

Mehmetas Erdoganas (Mechmetas Erdohanas), valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) įstatymų leidėjas iš Gaziantepo, sakė, jog kol kas nėra aišku, kas atsakingas už šį kruviną sprogimą, tačiau pridūrė, kad esama didelės tikimybės, jog tai buvusi mirtininko ataka.

Įstatymų leidėjas pridūrė, kad tokio pobūdžio atakas paprastai rengia arba džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), arba Kurdistano darbininkų partija (PKK).

„Dogan“ pranešė, kad sprogdintojas mirtininkas įsimaišė tarp svečių ir susprogdino turėtą bombą. Saugumo pajėgos dabar ieško dviejų asmenų, kurie buvo atėję į šventę su įtariamu sprogdintoju, o paskui pabėgo.

Gulser Ates (Giulser Ateš), kuri per sprogimą buvo sužeista, laikraščiui „Hurriyet“ sakė, kad ataka buvo įvykdyta šventei baigiantis.

„Mes sėdėjome ant kėdžių, šnekučiavomės su viena savo kaimyne. Per sprogimą ta kaimynė mirė (gulėdamas) ant manęs. Prisimenu, kad buvau apačioje. Jei mano kaimynė nebūtų ant manęs nukritusi, bučiau žuvusi, – pasakojo ji. – Laimingiausia nuotakos ir jaunikio diena buvo apnuodyta.“

Kitas Gaziantepo gyventojas „Dogan“ pasakojo, kad atvykęs pamatė daug lavonų ir ant žemės išsimėčiusių kūnų dalių, tarp jų – „galvą, ranką, plaštaką“.

Tuo tarpu televizija „CNN-Turk“ parodė baltomis paklodėmis uždengtų karstų eiles.

Melstis susirinko minios gedėtojų, girdėjosi skandavimas „Allahu Akbar“ („Dievas (visų) didesnis“).

Autobuso vairuotojas, kuris vežiojo kai kuriuos svečius iš Sirto į Gaziantepą, sakė negalintis patikėti, kad tos vestuvės buvo atakuotos.

„Tai buvo vestuvių šventė. Tiesiog įprastos vestuvės, – Anatolijos naujienų agentūrai pasakojo Hamdullah Ceyhanas (Chamdula Džeichanas. – Ši ataka buvo bjauri. Kaip jie (galėjo) padaryti tokį dalyką?“

Centras sirams

Gaziantepas, didelis miestas vos 60 km į šiaurę nuo Sirijos sienos, tapo centru nuo pilietinio karo bėgantiems sirams.

Tačiau jau seniai nuogąstaujama, kad jame, be pabėgėlių ir opozicijos aktyvistų, yra ir daug džihadistų.

IS sprogdintojai mirtininkai šiemet jau du kartus surengė mirtinas atakas Stambulo centre, o kurdų kovotojai kelis kartus kruvinomis atakomis smogė Ankarai.

Ketvirtadienį 12 žmonių žuvo per virtinę bombų sprogimų, kurių taikinys buvo turkų saugumo pajėgos ir dėl kurių yra kaltinama PKK, po nesėkmingo pučo, regis, suintensyvinusi savo atakų kampaniją.

„Aktyvesnė Turkija“

Sprogimas Gaziantepe nugriaudėjo tą pačią dieną, kai B.Yildirimas pažadėjo, kad Ankara ateinantį pusmetį vaidins „aktyvesnį“ vaidmenį sprendžiant jau daugiau kaip penkerius metus trunkančio Sirijos pilietinio karo problemą.

Parodydamas ženklą, kad Turkijos pozicija palaipsniui tampa artimesnė Rusijos ir Irano pozicijai, jis pridūrė, kad Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) laikinai, pereinamuoju laikotarpiu, galėtų likti.

Iranas ir Rusija yra pagrindiniai B.al Assado sąjungininkai, o Turkija visuomet tvirtino, kad jo pasitraukimas yra išankstinė sąlyga konfliktui užbaigti.

Turkija ilgai buvo kaltinama žiūrėjimu pro pirštus į IS kilimą Sirijoje ar net jo skatinimu, bet pati šiuos kaltinimus kategoriškai neigia.

Tačiau Vakarų valstybės sako, kad Turkija po šiemetinių atakų jos teritorijoje, dėl kurių kaltinama IS, pradėjo imtis griežtų veiksmų prieš šią grupuotę ir ėmėsi blokuoti džihadistų judėjimą per sienas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų