Pereiti į pagrindinį turinį

1 000-oji karo Ukrainoje diena: Kyjivas žada kovą, Maskva žvangina branduoliniais ginklais

2024-11-19 13:30
BNS inf.

Minint tūkstantį dienų nuo Rusijos invazijos pradžios, Ukraina antradienį pareiškė, kad jos pajėgos niekada nepasiduos Rusijai, o Kremlius taip pat žada nugalėti ir suintensyvino savo žvanginimą branduoliniais ginklais.

Ukrainos kariuomenės nuotr.

Niūrios metinės prasidėjo naktį Rusijos įvykdytu smūgiu rytinėje Ukrainos Sumų srityje, per kurį buvo sugriautas sovietmečiu statytas gyvenamasis namas ir žuvo mažiausiai devyni žmonės, įskaitant vaiką.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kalboje Europos Parlamentui (EP) paragino Europą labiau spausti Maskvą siekti, jo žodžiais tariant, „teisingos taikos“.

„Putinas sutelkęs dėmesį į tai, kad laimėtų šį karą, pats nesustos“, – sakė V. Zelenskis EP vaizdo kreipimesi.

„Kuo daugiau laiko jis turi, tuo blogesnės sąlygos. Kiekviena diena yra geriausia akimirka vis labiau spausti Rusiją“, – pareiškė Ukrainos lyderis.

Užsienio reikalų ministerija panašiai kalbėjo metinių proga paskelbtame pareiškime ir paragino sąjungininkus padidinti savo karinę paramą, kad būtų pasiekta tvari karo pabaiga.

„Ukraina niekada nepasiduos okupantams, o Rusijos kariškiai bus nubausti už tarptautinės teisės pažeidimus“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

„Mums reikia taikos pasitelkiant stiprybę, o ne nuolaidžiavimą“, – pridūrė ministerija, turėdama omenyje vis dažniau pasigirstančius raginimus Ukrainai sėsti prie derybų stalo su Rusija, kad būtų nutrauktas karas.

Mirtingas smūgis į bendrabutį

Kremlius taip pat pažadėjo nugalėti Ukrainą.

„Karinė operacija prieš Kyjivą tęsiasi (...) ir bus įgyvendinta“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriuo Maskvai leidžiama panaudoti branduolinius ginklus prieš jų neturinčią valstybę, jei ją remia branduolinės galios.

Kremlius teigia, kad šiuo dekretu „buvo būtina priderinti mūsų principus prie dabartinės situacijos“.

Toks žingsnis žengtas po to, kai Jungtinės Valstijos suteikė Kyjivui leidimą naudoti tolimojo nuotolio raketas prieš karinius taikinius Rusijos teritorijoje.

Kadenciją baigiantis Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovas Josepas Borrellis antradienį paragino valstybes nares pasekti JAV pavyzdžiu ir leisti Ukrainai suduoti smūgius Rusijos teritorijoje naudojant jų atsiųstas ilgojo nuotolio raketas.

Tuo metu per Rusijos ataką Sumų mieste nukentėjo bendrabutis Hluchivo mieste, kuriame prieš karą gyveno apie 30 tūkst. žmonių ir kuris yra vos už 10 km nuo Kursko srities Rusijoje. Ten Ukrainos pajėgos, rugpjūtį pradėjusios plataus masto antžeminį puolimą, užėmė didelę teritorijos dalį.

Per drono ataką žuvo devyni žmonės, įskaitant vaiką, pranešė gelbėjimo tarnybos ir pridūrė, kad po griuvėsiais greičiausiai yra dar keturi žmonės.

Prezidentas V. Zelenskis paskelbė nuotraukas, kuriose matyti, kaip gelbėtojai traukia kūnus iš nuolaužų.

Kyjivas pranešė, kad iš viso Rusija naktį virš Ukrainos paleido 87 dronus, iš kurių 51 buvo numuštas.

Smūgis Sumų srityje buvo suduotas praėjus vos kelioms dienoms po to, kai per kitą Rusijos ataką pasienio regione žuvo 12 žmonių ir 84 buvo sužeisti.

Naudojamos uždraustos dujos

Pirmadienį per atskirą raketų smūgį UNESCO saugomoje Odesoje Pietų Ukrainoje žuvo 10 žmonių ir 55 buvo sužeisti.

Ukrainos pajėgos jau kurį laiką praranda pozicijas Kursko srityje ir perspėjo, kad Rusija sutelkė apie 50 tūkst. karių, įskaitant Šiaurės Korėjos pajėgas, kad susigrąžintų regiono kontrolę.

2022 metų vasario 24 dieną prasidėjusios Rusijos invazijos metinės žymi pavojingą metą Ukrainos pajėgoms visame fronte, ypač netoli karo nuniokotų Kupjansko ir Pokrovsko miestų.

Ukraina kaltina Rusijos pajėgas, kad jos naudoja uždraustas chemines medžiagas, siekdamos įgyti pranašumą: Kyjivas antradienį paragino savo sąjungininkus reaguoti į Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) ataskaitą, kurioje teigiama, kad Ukrainos dirvožemio mėginiuose, paimtuose iš fronto linijos, rasta uždraustų riaušių malšinimo dujų.

„Rusijos uždraustų cheminių medžiagų naudojimas mūšio lauke dar kartą įrodo, kad Rusija nuolat ignoruoja tarptautinę teisę“, – teigė ukrainiečių Užsienio reikalų ministerija.

Jungtinė Karalystė ir JAV kaltina Rusiją per 2022 metais pradėtą plataus masto invaziją į Ukrainą naudojant toksišką chloropikriną ir riaušių malšinimo medžiagas prieš Ukrainos karius.

Rusija ir Ukraina taip pat kaltina viena kitą cheminių ginklų naudojimu.

Daugiau naujienų