Pereiti į pagrindinį turinį

Analizė: tikėtina, kad Kinija nepuls Taivano, kol Trumpas bus JAV prezidentas

2024-12-16 15:18
Živilė Aleškaitienė, Jūras Barauskas (ELTA)

Donaldui Trumpui kitų metų pradžioje pradedant antrąją JAV prezidento kadenciją, Taivano ir kitų šalių mokslininkai teigia, kad Kinijos prezidentas Xi Jinpingas vargu ar bandys įsiveržti į Taivaną D. Trumpo prezidentavimo laikotarpiu.

Analizė: tikėtina, kad Kinija nepuls Taivano, kol Trumpas bus JAV prezidentas
Analizė: tikėtina, kad Kinija nepuls Taivano, kol Trumpas bus JAV prezidentas / Scanpix nuotr.

Xi siekis įtvirtinti Kiniją kaip „tikrąją pasaulio galią“ metams bėgant vis labiau sustiprėjo, sakė Tokijo moterų krikščioniškojo universiteto garbės vizituojantis profesorius ir šiuolaikinės Kinijos politikos ekspertas Akio Takahara.

Tačiau jis prognozavo, kad Xi nepradės invazijos į Taivaną „artimiausiu metu“, nes svarbiausias Kinijos lyderio prioritetas yra ne susivienijimas, o režimo ir savo valdžios išlaikymas.

A. Takahara kalbėjo Taipėjuje vykusiame simpoziume, kurį surengė Nacionalinio Čengči universiteto Tarptautinių santykių institutas ir kuriame buvo aptariamas galimas D. Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus 2025 m. sausį poveikis Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalims, įskaitant Taivaną.

Savo pagrindinėje kalboje A. Takahara pabrėžė Xi posūkį nuo pareiškimo buvusiam JAV prezidentui Barackui Obamai, kad Ramusis vandenynas yra pakankamai didelis ir JAV, ir Kinijai, iki žodžių, pernai pasakytų dabartiniam prezidentui Joe Bidenui, kad pasaulis gali sutalpinti abi šalis.

Žvelgdamas į Ramųjį vandenyną iš Kinijos perspektyvos, Xi mano, kad Taivano suvienijimas yra būtinas ne tik kaip „labai nacionalistinis tikslas“, bet ir kaip būdas pralaužti pirmąją salų grandinę ir užsitikrinti pranašumą strateginėje konkurencijoje su JAV, sakė japonų mokslininkas.

„Bet kai Xi Jinpingas nuspręs, kad geriau pulti Taivaną, kad išlaikytų valdžią, tada, manau, jis ir puls – bet tai bus ne rytoj, ne kitais metais, ne 2027-aisiais“, – sakė jis. pridurdamas, kad Xi tikriausiai tęs dabartinę „pergalės be kovos“ strategiją, kuri remiasi ekonomine ir kultūrine infiltracija į Taivaną.

Po simpoziumo A. Takahara sakė interviu CNA, kad jei D. Trumpas nepakeis JAV ir Taivano politikos „dideliu mastu“, tai greičiausiai Xi susilaikys nuo karinės jėgos panaudojimo prieš Taivaną per antrąją D. Trumpo kadenciją.

„Pulti Taivaną yra pernelyg rizikinga“, – sakė jis, aiškindamas, kad tokie veiksmai smarkiai pakenktų Kinijos ekonomikai ir „neabejotinai pakenktų jo (Xi) valdymo legitimumo pagrindams“.

A. Takahara pridūrė, kad Kinijos „neišprovokuotos invazijos“ atveju JAV greičiausiai įsikištų su Japonijos parama, su sąlyga, kad dabartinė Taivano politika nesikeis.

Tačiau, jei Taivanas staiga paskelbtų nepriklausomybę „be Vašingtono ar Tokijo pritarimo“, JAV ir Japonija greičiausiai susilaikytų nuo įsikišimo į tokiomis aplinkybėmis sukeltą Kinijos invaziją.

Pritardamas A. Takaharai, Samo Houstono valstybinio universiteto Politikos mokslų katedros docentas Dennisas Wengas prognozavo, kad, valdant D. Trumpui, karo ar karinių konfliktų tarp Taivano ir Kinijos nebus, nes D. Trumpas griežtai pasisako prieš karinę konfrontaciją.

„Jis panaudos visas įmanomas derybų rūšis, kad užkirstų kelią Taivano ir Kinijos karui“, – sakė D. Wengas.

Nors mažai tikėtina, kad Kinija per ateinančius ketverius metus surengtų invaziją į Taivaną, D. Wengas sakė, kad Pekinas panaudos „kai kurias kitas priemones“, pavyzdžiui, nutrauks prekybos sandorius su Taivanu ir dar labiau izoliuos jį, „atimdamas“ iš jo dar likusius diplomatinius sąjungininkus.

Nauji pajėgumai

Taivano arsenalą papildę JAV gamybos tankai „Abrams M1A2T“ sustiprins salos kariuomenės galimybes veiksmingiau kovoti su priešų desantu, į šalį atvykus pirmajai šių pažangių šarvuočių partijai sekmadienį pasakė grupė Taivano gynybos ekspertų, kurių žodžius citavo naujienų agentūra CNA.

38 modelio „M1A2T“ tankai „Abrams“ į Taipėjaus uostą Naujojo Taipėjaus Balio rajone buvo pristatyti sekmadienį. Prieš tai JAV Taivanui nuo 1994 m. tiekė modelio „M60A3“ tankus.

Tai pirmoji iš 108 modelio „M1A2T“ tankų ir su jais susijusios įrangos partija, kurią JAV vyriausybė 2019 m. sutiko parduoti Taivanui.

Pirmadienį tankai buvo nugabenti į Sindžu mieste esančią kariuomenės šarvuotosios technikos pratybų vadavietę.

Taivano kariuomenė pirmiau pranešė, kad 10 iš šių tankų liks kariuomenės šarvuotosios technikos pratybų vadavietėje, o likę bus perduoti dviem šarvuotosioms brigadoms, dislokuotoms Naujojo Taipėjaus Linkou rajone ir Sindžu apskrities Hukou mieste, kad padėtų ginti šiaurinę Taivano dalį.

Keturi gynybos ekspertai naujienų agentūrai CNA sakė, kad didelio masto Kinijos invazijos atveju šios pažangios kovos mašinos padės sustiprinti Taivano pakrančių gynybą.

Strateginių įžvalgų asociacijos mokslo darbuotojo Chieh Chungo teigimu, Taivano kariuomenė šiuo metu naudoja pasenusius JAV gamybos modelio „M60A3“ tankus ir vietoje konstruojamus tankus „CM11“. Tačiau jie neprilygsta pažangioms Liaudies išsivadavimo armijos (LIA) desantinėms kovos mašinoms „Type 05“.

Neturėdama naujos kartos pažangių tankų, Taivano gynyba būtų nepalankioje padėtyje, paaiškino Chieh Chungas.

Tamkango universiteto absolventų tarptautinių reikalų ir strateginių mokslų instituto docentas Lin Ying-yu pasakė, kad Taivano turimi tankai – „M60A3“ ir „CM11“ – buvo pradėti eksploatuoti prieš tris dešimtis metų ir greičiausiai neatsilaikytų prieš LIA prieštankines pajėgas.

Todėl, jo teigimu, šalies arsenalą papildę „M1A2T“ sustiprins Taivano gynybinius pajėgumus.

Pasak kariuomenės finansuojamo Nacionalinės gynybos ir saugumo tyrimų instituto (NDSR) mokslo darbuotojo Su Tzu-yuno, LIA desantinės operacijos atveju pirmoji Taivano gynybos linija būtų priešlaivinės raketos, po to – vietos ir JAV gamybos mobiliosios artilerinės raketų sistemos, tokios, kaip „Thunderbolt-2000 RT/LT-2000“, savaeigės haubicos „M109“ ir HIMARS.

Trečiąją gynybos liniją sudaro koviniai sraigtasparniai, tokie, kaip „AH-64E“, o ketvirtąją – pakrantės gynybos raketų sistemos.

Jis pridūrė, kad penktoji ir paskutinė gynybos linija – tai tankai, įskaitant „M1A2T“, ir sausumos pajėgos.

Dar vienas NDSR mokslo darbuotojas Huang An-hao pasakė, kad „M1A2T“ ir kitų rūšių tankai vaidina svarbų vaidmenį jungtinėse Taivano oro ir sausumos operacijose. Jo teigimu, jie bus dislokuojami kartu su mechanizuotais pėstininkais, aviacija ir specialiosiomis pajėgomis.

Huang An-hao paaiškino, kad sausumoje veikiantys „M1A2T“ ir ore dislokuoti „AH-64E“ gali padvigubinti Taivano galimybes savo paplūdimiuose ir pakrantėse naikinti įsibrovėlių pajėgas.

Tankuose „M1A2T“ yra sumontuotos 120 milimetrų lygiavamzdės patrankos, galinčios pramušti 850 mm storio šarvus, be to, šių tankų neįveikia daugumos kitų tankų sviediniai.

Vidutinis jų greitis taip pat yra didesnis nei Taivano turimų tankų. Šiose kovos mašinose yra įdiegta taikinio paieškos ir sunaikinimo (angl. hunter-killer) technologija, suteikianti joms galimybę vienu metu pulti vieną taikinį ir sekti kitą.

Taivano nacionalinės gynybos ministerijos paskelbtame pristatymo grafike numatyta, kad 2025 m. šalies ginkluotosios pajėgos gaus dar 42 tankus „M1A2T“, o 2026 m. jų gretas papildys dar 28 šio modelio kovos mašinos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra