Pereiti į pagrindinį turinį

Baltarusijos Raudonasis Kryžius sukėlė pasipiktinimą atsivežęs ukrainiečių vaikų

2023-07-20 08:04
BNS inf.

Baltarusijos Raudonasis Kryžius sukėlė tarptautinį pasipiktinimą, jo vadovui per baltarusių valstybinę televiziją pareiškus, kad organizacija aktyviai dalyvauja vežant į Baltarusiją ukrainiečių vaikus iš Rusijos okupuotų Ukrainos rajonų.

Scanpix nuotr.

Ir Ukraina, ir Baltarusijos opozicija tokius perkėlimus vadina neteisėtomis deportacijomis. Girdisi raginimų apkaltinti autoritarinį Baltarusijos lyderį Aliaksandrą Lukašenką karo nusikaltimais, panašiai kaip Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

Baltarusijos Raudonojo Kryžiaus veiksmus griežtai kritikavo Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacija.

Nuo 2022 metų vasario, kai Rusija pradėjo didelio masto invaziją į Ukrainą, Baltarusija yra artimiausia Maskvos sąjungininkė, jos lyderis A. Lukašenka leido Kremliui naudotis Baltarusijos teritorija siunčiant karius į Ukrainą. A. Lukašenka taip pat sutiko su Rusijos karių ir taktinių branduolinių ginklų dislokavimu jo šalyje.

Baltarusių opozicijos veikėjai kaltina A. Lukašenką padedant prievarta perkelti ukrainiečių vaikus į Baltarusiją, bet Minskas tokius kaltinimus piktai atmeta.

Trečiadienį parodytame valstybinės televizijos „Belarus 1“ reportaže buvo parodyta, kaip Baltarusijos Raudonojo Kryžiaus vadovas Dzmitryjus Šaucovas lankosi Lysyčanske Rusijos okupuotoje Ukrainos Luhansko srities dalyje.

Vaizdo įraše jis sako, kad jo organizacija aktyviai dalyvauja vežant ukrainiečių vaikus į Baltarusiją, esą gerinti sveikatos. „Baltarusijos Raudonasis Kryžius aktyviai dalyvavo, dalyvauja ir dalyvaus“, – sakė Dz. Šaucovas.

Kaltinimai ir kritika

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba paragino Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą (TBT) išduoti Dz. Šaucovo arešto orderį ir sakė, kad jis „viešai prisipažino dėl neteisėtos vaikų deportacijos iš okupuotų Ukrainos rajonų nusikaltimo“.

Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacija, vienijanti 191 nacionalinę organizaciją, paskelbė susisiekusi su Baltarusijos Raudonuoju Kryžiumi, išreiškusi didelį susirūpinimą ir patarusi ateityje nevykdyti jokios panašios veiklos.

Praėjusį mėnesį baltarusių opozicijos aktyvistas Pavelas Latuška sakė pateikęs TBT medžiagos apie priverstinį 2 100 ukrainiečių vaikų perkėlimą iš mažiausiai 15 rusų okupuotų Ukrainos miestų į Baltarusiją, pritarus A. Lukašenkai.

Gegužę Ukrainos Generalinė prokuratūra paskelbė apie tyrimą dėl tokio prievartinio perkėlimo.

Baltarusijos valdžia patvirtino priėmusi daugiau kaip tūkstantį 6–15 metų vaikų iš Rusijos okupuotų Ukrainos dalių. Pirmoji 350 vaikų grupė, pasak pareigūnų, atvyko balandį.

Dz. Šaucovas sakė dirbantis su vienu valstybės remiamu labdaros fondu, kad „šie vaikai pamirštų karo siaubą ir tiesiog pailsėtų, pajustų esant laimės salą“.

Baltarusijos Raudonasis Kryžius, didžiausia humanitarinės pagalbos organizacija Baltarusijoje, priklauso tarptautiniam Raudonojo Kryžiaus judėjimui.

„Ne federacijos vardu“

Ženevoje įsikūrusi Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacija nurodė apie Dz. Šaucovo vizitą Donbase sužinojusi iš žiniasklaidos. Federacija sakė, kad perdavė šį klausimą savo komitetui, tiriančiam pažeidimus.

„Šie kaltinimai gali pakirsti pasitikėjimą mūsų darbu remiant bendruomenes, kurioms reikalinga pagalba, kad ir kokios jos būtų, kad ir kurioje fronto linijų pusėje“, – sakoma naujienų agentūrai AP atsiųstame Federacijos pareiškime.

Jame pabrėžiama, kad Baltarusijos Raudonojo Kryžiaus vadovas nekalba Federacijos vardu ir kad jo pareiškimai neatspindi Federacijos požiūrio.

P. Latuška, kuris kažkada buvo aukšto rango pareigūnas A. Lukašenkos vyriausybėje, tvirtina, kad yra neteisėta vežti ukrainiečių vaikus į Baltarusiją, kad tuo pažeidžiamos tarptautinės normos. Jis paragino TBT pradėti tyrimą, nes kai kurių vaikų globos teisės priklauso Ukrainos valstybei. Pasak jo, tarp šių vaikų yra našlaičių, neįgaliųjų, taip pat vaikų, iš kurių tėvų atimtos tėvystės teisės.

„Turime įrodymų, kad kai kurie ukrainiečių vaikai po to, kai buvo nuvežti į Baltarusiją, atsidūrė Rusijoje, ir tai turi tapti tarptautinio tyrimo klausimu“, – telefonu AP sakė P. Latuška.

Kovo mėnesį TBT išdavė arešto orderius V. Putinui ir jo vaiko teisių komisarei Marijai Lvovai-Belovai. Teisėjai Hagoje sakė turintys pagrindo manyti, kad šie du asmenys yra atsakingi už karo nusikaltimus – neteisėtą vaikų deportavimą ir neteisėtą vaikų perkėlimą iš okupuotų Ukrainos rajonų į Rusiją. Maskva piktai į tai sureagavo.

Europos Parlamento nariai antradienį paragino TBT pagalvoti dėl panašaus arešto orderio A. Lukašenkai.

Daugiau naujienų