Pereiti į pagrindinį turinį

G. Thunberg kaltina Davoso forumo dalyvius „skatinant planetos naikinimą“

2023-01-19 13:54

Švedų klimato aktyvistė Greta Thunberg (Greta Tunberg) ketvirtadienį apkaltino Pasaulio ekonomikos forumo Davose dalyvius „skatinant planetos naikinimą“.

Greta Thunberg
Greta Thunberg / Scanpix nuotr.

„Šiuo metu esame Davose, kur iš esmės yra žmonės, kurie labiausiai skatina planetos naikinimą“, – sakė ji.

„Žmonės, kurie yra klimato krizės pagrindas, žmonės, investuojantys į iškastinį kurą ir t. t., ir vis dėlto kažkodėl būtent šiais žmonėmis, atrodo, pasikliaujame spręsdami savo problemas“, – kalbėjo aktyvistė.

Dvi dienos po to, kai policija ją buvo trumpam sulaikiusi per protestą prieš vieną anglių kasyklą Vokietijoje, G. Thunberg ir kiti jauni aktyvistai dalyvauja diskusijoje apie klimato krizę Pasaulio ekonomikos forumo kuluaruose.

20-metė švedė, 2020-ųjų sausį dar būdama paauglė Davoso forume atkreipė visų dėmesį įspėjimu, kad „mūsų namai vis dar dega“, ir skundu, kad jos reikalavimai „visiškai ignoruojami“.

Tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sakydamas kalbą tame pačiame forume, kurios klausėsi ir G. Thunberg, sukritikavo „amžinus pražūties pranašus“.

Šią savaitę G. Thunberg ir kitos aktyvistės – Helena Gualinga (Helena Gvalinga) iš Ekvadoro, Vanessa Nakate (Vanesa Nakatė) iš Ugandos ir Luisa Neubauer (Luiza Noibauer) iš Vokietijos – internete inicijavo peticiją su reikalavimu, kad energijos firmos sustabdytų bet kokius naujus naftos, dujų ar anglių gavybos projektus. Priešingu atveju grasinama teisiniais veiksmais.

Iki trečiadienio vakaro peticiją pasirašė daugiau kaip 870 tūkst. žmonių.

„Gana“ reiškia „gana“, – šią savaitę naujienų agentūrai AFP sakė H. Gualinga. – Turime palikti naftą po žeme.“

Keturios aktyvistės yra tarp dalyvių, ketvirtadienį su Tarptautinės energetikos agentūros (TAE) vykdomuoju direktoriumi Fatihu Biroliu aptarinėjančių raginimus nutraukti naujas investicijas į iškastinį kurą, sakė organizatoriai. Taip pat kalbama apie tai, ką reiktų padaryti siekiant apriboti pasaulinį atšilimą 1,5 Celsijaus laipsnio.

G. Thunberg teigė, kad pokyčiai turės vykti „iš esmės“.

„Be didžiulio visuomenės spaudimo iš išorės šie žmonės žengs taip toli, kaip tik galės, kol galės išsisukti nuo atsakomybės“, – sakė ji.

„Jie ir toliau investuos į iškastinį kurą. Jie ir toliau mėtys žmones po autobusu siekdami sau naudos“, – pridūrė aktyvistė.

F. Birolis teigė, kad energetikos sektorius turi būti pertvarkytas, nes priešingu atveju „neturime jokių galimybių pasiekti savo su klimatu susijusių tikslų“.

Jis pabrėžė, kad tarptautinėje darbotvarkėje, taip pat ir Davose, dėmesys klimato kaitai slūgsta.

„Dabar atėjo laikas skambinti pavojaus varpais, į tarptautinės politikos darbotvarkę įtraukti klimato krizę kartu su kitomis krizėmis, energetikos krize, maisto krize“, – sakė jis.

Vyriausybėms patarinėjanti TEA spalio mėnesį paskelbtoje ataskaitoje nurodė, kad Rusijos invazijos į Ukrainą sukelta energijos krizė provokuoja pokyčius, galinčius paspartinti pereigą prie „tvaresnės ir saugesnės energijos sistemos“.

G. Thunberg ir grupę kitų žmonių per antradienio protestą netoli Vokietijos Liucerato kaimo išvesdino policija, bet oficialiai jie nebuvo areštuoti. Liuceratas yra griaunamas, kad būtų galima išplėsti anglių kasyklą.

Merginos veiksmus Davose gyrė buvęs JAV viceprezidentas Alas Gore'as (Alas Goras), kuris yra pelnęs Nobelio taikos premiją už savo darbą dėl klimato.

„Sutinku su jos pastangomis sustabdyti tą anglių kasyklą“, – sakė A. Gore'as per vienos grupės diskusijas apie pasaulinį atšilimą. Jis pridūrė, kad jaunimas visame pasaulyje nusivylė lyderių pastangomis spręsti klimato krizę.

Mes nelaimime kovos su pasauliniu atšilimu, sakė  A. Gore'as.

Klimato kaita yra svarbi Pasaulio ekonomikos forumo tema. Verslas ir vyriausybės yra spaudžiami labiau stengtis, kad pasaulis pasiektų tolstantį tikslą atšilimą apriboti 1,5 Celsijaus laipsnio.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų