„Nurodžius užsienio reikalų ministrui Israeliui Katzui Užsienio reikalų ministerija informavo JT apie Izraelio valstybės ir UNRWA (JT agentūros palestiniečiams remti) susitarimo anuliavimą“, – sakoma ministerijos pareiškime.
Prieš tai šiam prieštaringai vertinamam žingsniui pritarė šalies parlamentas.
„UNRWA, organizacija, kurios darbuotojai dalyvavo (2023 metų) spalio 7-osios žudynėse ir kurios daug darbuotojų yra „Hamas“ operatyvininkai, yra problemos Gazos Ruože dalis, o ne sprendimo dalis“, – sakė I. Katzas.
Izraelio parlamentas praėjusį mėnesį pritarė pasiūlymui nutraukti UNRWA veiklą Izraelyje ir okupuotoje Rytų Jeruzalėje, nepaisydamas tarptautinės bendrijos, įskaitant žydų valstybės sąjungininką Vašingtoną, pasmerkimo.
UNRWA, kuri daugiau kaip septynis dešimtmečius teikia labai svarbią pagalbą palestiniečių teritorijose ir palestiniečių pabėgėliams kitur, uždraudimas būtų smūgis humanitariniam darbui Gazos Ruože, sako ekspertai.
Tačiau I. Katzas atmetė šį argumentą ir sakė, kad UNRWA gabena tik dalį pagalbos Gazos Ruožui.
„Net dabar didžioji humanitarinės pagalbos Gazos (Ruožui) dalis gabenama per kitas organizacijas, (...) tik 13 proc. pristatoma per UNRWA“, – sakė ministras.
„Izraelio valstybė yra įsipareigojusi tarptautinei teisei ir toliau padės vežti humanitarinę pagalbą į Gazos Ruožą taip, kad nebūtų kenkiama Izraelio piliečių saugumui“, – sakė jis.
Sausį Izraelis apkaltino keliolika UNRWA darbuotojų Gazos Ruože dalyvavus palestiniečių islamistų organizacijos „Hamas“ 2023 metų spalio 7 dieną surengtame beprecedenčiame išpuolyje Izraelio teritorijoje. Ši ataka išprovokavo jau daugiau kaip metus trunkantį Izraelio ir „Hamas“ karą Gazos Ruože – daugiausiai aukų pareikalavusį konfliktą šiame palestiniečių anklave.
Keli tyrimai atskleidė tam tikrų „su neutralumu susijusių problemų“ minimoje JT agentūroje ir parodė, kad devyni jos darbuotojai „galėjo būti susiję“ su 2023-iųjų spalio 7-osios ataka, bet nerado įrodymų pagrindiniams Izraelio įtarimams.
Uždraudimas taip pat pakurstė nuogąstavimus, kad UNRWA darbuotojai okupuotame Vakarų Krante galėtų susidurti su judėjimo iš vienos vietos į kitą, taip pat patekimo į Rytų Jeruzalę ar Izraelį problemomis, nes prarastų galimybę koordinuoti su Izraelio pareigūnais savo planus dėl važiavimo per patikros postus.
Nuogąstavimų yra ir dėl Izraelio pareigūnų išduodamų vizų bei leidimų.
UNRWA ir kitos humanitarinės agentūros kaltina Izraelio valdžią varžant pagalbos vežimą į Gazos Ruožą, kur beveik visi gyventojai, kurių yra 2,4 mln., per šį karą bent kartą turėjo priverstinai keltis į kitą vietą.
(be temos)