Pastarosiomis savaitėmis dėmesys yra nukrypęs į Rafachą, kur žmonių skaičius išaugo iki maždaug 1,5 mln., šimtams tūkstančių palestiniečių dėl kovų pabėgus iš kitų Gazos Ruožo vietų.
Izraelio kariuomenė šeštadienį išplėtė evakuacijos nurodymą rytinei Rafacho daliai, anksčiau pranešęs, kad 300 tūkst. žmonių pasitraukė iš šio miesto po pirmadienį paskelbto pradinio paraginimo evakuotis.
„Naujausi nurodymai evakuotis paveikia beveik milijoną žmonių Rafache. Tad kur jie dabar turėtų eiti? Gazos [Ruože] nėra saugios vietos!“ – sakoma V. Turko pareiškime.
Jame teigiama, kad visapusiškas puolimas gali turėti „katastrofiškų padarinių, įskaitant tolesnių žiaurumų tikimybę“.
„Nematau būdo, kaip naujausius nurodymus evakuotis, jau nekalbant apie visapusišką puolimą rajone, kur itin daug civilių, galima suderinti su įpareigojamais tarptautinės humanitarinės teisės reikalavimais ir dviem Tarptautinio teisingumo teismo įpareigojamų laikinų priemonių paketais“, – sakė V. Turkas.
Naujausi nurodymai evakuotis paveikia beveik milijoną žmonių Rafache. Tad kur jie dabar turėtų eiti? Gazos [Ruože] nėra saugios vietos!
Pasak jo, naujausi nurodymai evakuotis sukėlė „masinį ir taip nepaprastai traumuotų gyventojų perkėlimą“, o miestai, turintys priimti šiuos žmones iš Rafacho, jau „paversti griuvėsiais“.
V. Turkas taip pat išreiškė susirūpinimą pranešimais apie raketų leidimą iš Gazos Ruožo.
JT žmogaus teisių vadovas pabrėžė, kad visapusiškas Rafacho puolimas negali vykti, ir paragino visas įtaką turinčias valstybes labai pasistengti užkirsti tam kelią.
Izraelį ir ginkluotas palestiniečių grupuotes jis paragino susitarti dėl ugnies nutraukimo ir įkaitų paleidimo.
Izraelio ir „Hamas“ karas kilo po palestiniečių kovotojų spalio 7-osios išpuolio Izraelio pietuose, kai žuvo 1 170 žmonių, daugiausia civilių gyventojų, rodo oficialūs duomenys.
Per šią ataką „Hamas“ kovotojai pagrobė apie 250 įkaitų, iš kurių 128, Izraelio teigimu, tebėra Gazos Ruože, įskaitant 36 žuvusius įkaitus.
Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą. „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per karą šioje teritorijoje jau žuvo daugiau kaip 35 tūkst. žmonių, daugiausia moterys ir vaikai.
JT vadovas ragina tuojau pat nutraukti ugnį Gazos Ruože, paleisti įkaitus
Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) sekmadienį paragino tuojau pat sustabdyti Izraelio ir „Hamas“ karą Gazos Ruože mainais į įkaitų paleidimą ir didesnę humanitarinę pagalbą šiai apsiaustai palestiniečių teritorijai.
„Kartoju savo raginimą, pasaulio raginimą tuojau pat [dėl] humanitarinių [priežasčių] nutraukti ugnį, be sąlygų paleisti visus įkaitus ir tuojau pat smarkiai padidinti humanitarinę pagalbą. Tačiau ugnies nutraukimas bus tik pradžia. Laukia ilgas kelias sugrįžtant nuo šio karo nusiaubimo ir traumos“, – sakė A. Guterresas vaizdo kreipimesi į tarptautinių donorių konferenciją Kuveite.
Po naujo nurodymo evakuotis iš Rafacho Izraelis vėl smogė Gazos Ruožui
Izraelis, išplėtęs nurodymą evakuotis iš Rafacho, sekmadienį sudavė naujų smūgių Gazos Ruožui, o Jungtinės Tautos įspėjo, kad visapusiška invazija į šio palestiniečių anklavo pietuose esantį perpildytą miestą gali sukelti didžiulę katastrofą.
Gazos Ruožo civilinės gynybos agentūra pranešė, kad sekmadienį centriniame Deir al Balos mieste žuvo du gydytojai, o naujienų agentūros AFP korespondentai pranešė apie intensyvius susirėmimus ir šaudymą iš Izraelio sraigtasparnių netoli Gazos miesto.
„Paimti gydytojo Muhammado Nimro Qazaato (Muhamado Nimro Kazaato) ir jo sūnaus gydytojo Youssefo (Jusefo) palaikai; [jie žuvo] dėl izraeliečių reido prieš Deir al Balos miestą centrinėje Gazos Ruožo dalyje“, – sakoma civilinės gynybos agentūros pranešime.
Izraelio kariuomenė kol kas neatsakė į prašymą pakomentuoti.
Izraelio pajėgos šią savaitę, nepaisydamos tarptautinės opozicijos, įžengė į rytinius Rafacho rajonus, iš esmės uždarydamos svarbią pagalbos teikimui perėją ir sustabdydamos eismą kitoje perėjoje.
Izraelis šeštadienį išplėtė evakuacijos nurodymą rytinei Rafacho daliai, anksčiau pranešęs, kad 300 tūkst. žmonių pasitraukė iš šio miesto po pirmadienį paskelbto pradinio kariuomenės paraginimo evakuotis.
Gyventojams ir perkeltiesiems Gazos Ruožo gyventojams buvo liepta palikti dalį Rafacho Šaburos pabėgėlių stovyklos, Dženinos ir Chirbet al Adaso rajonus ir vykti į pakrantės „humanitarinę zoną“ al Mavasyje.
Izraelio kariuomenės atstovas spaudai kontradmirolas Danielis Hagari (Danielis Hagaris) sakė, kad kariai „eliminavo dešimtis teroristų Rafacho rytuose“. Pasak kariškių, taip pat rasta „daug požeminių tunelių šachtų“.
Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) penktadienį perspėjo, kad Izraelio sausumos puolimas Rafache sukeltų „didžiulę humanitarinę katastrofą“.
„Nesaugios zonos“
Dėl Izraelio operacijų Rafache auga tarptautinis pasipiktinimas.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) socialinėje žiniasklaidoje sakė, kad Rafacho civiliams liepiama trauktis į nesaugias zonas, ir pavadino tai nepriimtinu dalyku.
Pagalbos grupė „Gydytojai be sienų“ (MSF) pranešė, kad perkelia 22 pacientus iš lauko ligoninės Rafache, nes dėl Izraelio operacijų šiame mieste „neįmanoma teikti gyvybes gelbstinčią medicininę pagalbą“.
Izraelio ir „Hamas“ karas kilo po palestiniečių kovotojų spalio 7-osios išpuolio Izraelio pietuose, kai žuvo 1 170 žmonių, daugiausia civilių gyventojų, rodo oficialūs duomenys.
Per šią ataką „Hamas“ kovotojai pagrobė apie 250 įkaitų, iš kurių 128, Izraelio teigimu, tebėra Gazos Ruože, įskaitant 36 žuvusius įkaitus.
Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą. „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per karą šioje teritorijoje žuvo beveik 35 tūkst. žmonių, daugiausia moterys ir vaikai.
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) šeštadienį sakė, kad paliaubas būtų galima pasiekti jau rytoj, jei „Hamas“ paleistų įkaitus.
Naujausi komentarai