Pereiti į pagrindinį turinį

Kremlius pasimetė: skubiai kurpia „baisius atsakus“ į JAV leidimą raketomis smogti Rusijai

2024-11-18 11:54
BNS/ELTA inf.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį pareiškė, kad Maskvoje apie JAV sprendimą leisti Ukrainai naudoti tolimojo nuotolio raketas smūgiams Rusijos teritorijoje kol kas žinoma tik iš Vakarų žiniasklaidos.

Dmitrijus Peskovas
Dmitrijus Peskovas / Scanpix nuotr.

Taip jis kalbėjo valstybinės naujienų agentūros TASS paklaustas apie išvakarėse nuskambėjusią žinią. Jį cituoja ir nepriklausomas rusų portalas „Meduza“.

Anot D. Peskovo, Rusijos poziciją dėl smūgių amerikietiškais ginklais Rusijos teritorijos gilumoje Vladimiras Putinas „aiškiai ir nedviprasmiškai“ suformulavo anksčiau šiais metais.

Jis pridūrė, kad Maskva mano, jog sprendimas smogti į Rusijos gilumą ATACMS raketomis reiškia iš esmės naują įtampos raundą.

D. Peskovo teigimu, Kremlius pagrindinį šio sprendimo pavojų įžvelgia tame, kad tokius smūgius esą gali suduoti tik Vakarų šalys, o ne Ukraina.

JAV žiniasklaida, remdamasi šaltiniais, sekmadienį pranešė, kad JAV prezidentas Joe Bidenas pirmąkart leido Ukrainai panaudoti amerikiečių tiekiamas raketas ribotiems smūgiams Rusijos viduje.

Šis sprendimas yra didelis JAV politikos pokytis ir priimtas tuo metu, kai J. Bidenas ruošiasi palikti Baltuosius rūmus. Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas yra žadėjęs apriboti Amerikos paramą Ukrainai ir kuo greičiau užbaigti karą.

Su anonimiškumo sąlyga kalbėjusių šaltinių teigimu, taip reaguojama į Šiaurės Korėjos sprendimą pasiųsti tūkstančius karių talkinti Rusijai jos kare Ukrainoje.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis jau seniai prašė Vašingtono leidimo panaudoti galingą raketų sistemą ATACMS smogti taikiniams Rusijoje. Vėlų sekmadienį jis sakė, kad raketos kalbės už save.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra perspėjęs, kad tokia žalia šviesa reikš, kad NATO „kariauja“ su Rusija – tokių grasinimų jis yra pažėręs ir anksčiau, kai Ukrainos rėmėjai plėtė karinę pagalbą Kyjivui.

Tuo metu Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot pirmadienį teigė, jog Paryžius išlieka atviras galimybei leisti Ukrainai naudoti ilgo nuotolio prancūziškas raketas smogti kariniams taikiniams Rusijoje po to, kai Vašingtonas Kyjivui suteikė analogišką leidimą.

„Mes atvirai skelbėme, jog tai yra galimybė, kurią mes svarstytume, jei kirtis būtų duodamas vietoms, iš kurių rusų kariai puola Ukrainos teritoriją“, – Briuselyje reporteriams paskelbė jis, turėdamas omenyje poziciją, kurią gegužę išreiškė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock pareiškė teigiamai vertinanti pranešimus, kad JAV prezidentas Joe Bidenas leidžia Ukrainai naudoti tolimojo nuotolio raketas atakuoti tam tikrus taikinius Rusijoje.

Duodama interviu Vokietijos transliuotojui „rbb Inforadio“, A. Baerbock pabrėžė, kaip svarbu suteikti Ukrainai galimybę neutralizuoti grėsmes ten, kur jos atsiranda.

„Ukrainiečiai neturėtų laukti, kol raketos kirs jų sieną – jie turėtų gebėti sunaikinti pačias paleidimo vietas“, – pasakė A. Baerbock, šiuos savo žodžius grįsdama savigynos principu.

Žaliųjų partijai atstovaujanti A. Baerbock sakė, kad jos partijos pozicija šiuo klausimu atitinka Europos partnerių ir rytų Europos, taip pat Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir JAV vyriausybių pozicijas. Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo vadovaujama socialdemokratų partija nėra nusiteikusi suteikti Kyjivui ginklų, kuriuos turėdamos Ukrainos pajėgos galėtų pulti giliai Rusijos teritorijoje esančius objektus.

Ji atkreipė dėmesį į neeilinius iššūkius, su kuriais susiduria Ukraina, būdama arti Rusijos sienos ir todėl nesugebėdama veiksmingai pasirūpinti savo oro gynyba, nes priešų raketos taikinius pasiekia greitai.

Daugiau naujienų