Nepaisant Vakarų pagalbos, Rusijos pajėgos smarkiai pranoksta Ukrainos Pereiti į pagrindinį turinį

Nepaisant Vakarų pagalbos, Rusijos pajėgos smarkiai pranoksta Ukrainos

2022-02-24 13:17

Nepaisant didėjančios Vakarų karinės pagalbos Kijevo kariams, Rusijos pajėgos ir ugnies galia pranoksta Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.

Asociatyvi nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kurio šalis pastaraisiais mėnesiais pasienyje su Ukraina sutelkė apie 150 tūkst. karių, ketvirtadienį įsakė pradėti, kaip formuluoja Rusija, karines operacijas prieš Ukrainą. Be to, Vakarų vertinimais, Baltarusijoje yra dislokuota apie 30 tūkst. Rusijos karių neva pratyboms, kurie iš tiesų pasirengę pulti Ukrainą iš šiaurės. Juodojoje jūroje Rusija sutelkė karines jūrų pajėgas ir uždarė laivybai Azovo jūrą tarp Rusijos ir Ukrainos.

Londone įsikūrusio Tarptautinio strateginių studijų instituto (IISS) duomenimis, Rusijos ginkluotąsias pajėgas sudaro 900 tūkst. karių, taip pat maždaug du milijonai rezervistų ir daugiau nei pusė milijono kitų pajėgų.

Tuo metu Ukrainos pajėgos nedaug viršija prie jos sienų sutelktų Rusijos karių skaičių – 145 tūkst. armijos karių, 45 tūkst. karinių oro pajėgų ir 11 tūkst. karinių jūrų pajėgų karių, teigia IISS. Ji taip pat turi 100 tūkst. kitų pajėgų ir 900 tūkst. rezervistų.

Analitikai taip pat pažymi, kad karinės įrangos ugnies galios atotrūkis yra dar didesnis, nes beveik 16 tūkst. Rusijos šarvuotų kovos mašinų, įskaitant tankus, lenkia 3 300 turimų Ukrainos. Artilerijos skaičiai rodo panašų skirtumą, o Ukrainos oro pajėgos prilygsta tik dešimtadaliui Rusijos oro pajėgų.

„Karinė jėgų pusiausvyra yra stulbinamai“ Maskvos naudai, sakė Francois Heisbourgas, Paryžiaus strateginių tyrimų fondo (FRS) specialusis patarėjas.

Nuo 2014 m., kai prasidėjo konfliktas Ukrainos rytuose, Ukraina gavo didelę Vakarų karinę pagalbą, įskaitant 2,5 mlrd. JAV dolerių paramą iš Jungtinių Valstijų, vien 2021 m. buvo suteikta 400 mln. dolerių.

Iki pastarojo meto įtampai pratrūkstant, JAV kariai mokė Ukrainos pajėgas naudoti amerikietišką įrangą, ypač lengvąją ginkluotę, patrulinius laivus ir prieštankines raketas „Javelin“.

Didžioji Britanija taip pat jau kelerius metus dalyvavo rengiant Ukrainos karius ir sausį pareiškė, kad siunčia į Ukrainą puolamąją prieštankinę ginkluotę – tai pirmas kartas, kai ji suteikė šaliai mirtinus ginklus.

Tačiau Rusijos ginkluotosios pajėgos pastaraisiais metais taip pat įvykdė reikšmingų reformų – po prasto kariškių pasirodymo per 2008 m. karą su Sakartvelu. Ši reforma „sustiprino Rusijos karinę galią kur kas labiau nei bet kada po Sovietų Sąjungos žlugimo“, sakė IISS analitikai.

Vadai taip pat galėjo įgyti vertingos patirties kituose karuose, ypač Rusijai dislokavus karius Sirijoje Basharo al Assado režimui palaikyti. Karališkojo Jungtinių paslaugų instituto (RUSI) analitikai anksčiau šį mėnesį paskelbė, kad Ukrainos oro gynybos sistema „apgailėtinai nepakankama“ tiek kokybės, tiek kiekybės atžvilgiu.

Tuo metu šalis taip pat susiduria ir su beveik 2 tūkst. kilometrų ilgio sausumos sienos su Rusija ir 1 000 kilometrų ilgio sienos su Maskvos sąjungininke Baltarusija problema. „Įprastinė karinė pusiausvyra aiškiai Ukrainos nenaudai“, – sakė RUSI analitikai.

Ukraina taip pat yra pasikartojančių kibernetinių atakų, dėl kurių Vakarai kaltina Rusiją, taikiniu, ekspertai sako, kad jos gali sutriuškinti šalį.

Tačiau RUSI analitikai taip pat pabrėžia, kad „nekonvencinio pasipriešinimo grėsmė“ turėtų rūpėti Maskvai, kuri norėtų išvengti užsitęsusio ir kruvino konflikto, ypač miestų centruose. Anot jų, Ukrainos vyriausybė daug investavo į nacionalinės vienybės skatinimą, o Kijevas pasirengęs „tęsti kovas, kad Maskvai nebeliktų nieko kito, tik gėdingas ir alinantis karas“.