Pereiti į pagrindinį turinį

Pirmą kartą po perversmo Mianmare mažėja opijaus derlius

2024-12-12 11:21
Emilija Ferdmanaitė/ELTA

Mianmare pirmą kartą po 2021 m. karinio perversmo sumažėjo opijaus gamyba, ketvirtadienį pranešė JT, tačiau šalis ir toliau išlieka didžiausia pasaulyje šios narkotinės medžiagos gamintoja.

Pirmą kartą po perversmo Mianmare mažėja opijaus derlius
Pirmą kartą po perversmo Mianmare mažėja opijaus derlius / Scanpix nuotr.

Pasak analitikų, atokiose Mianmaro pasienio teritorijose nuo seno plyti aguonų laukai: etninių mažumų ginkluotos grupuotės ir nusikalstamos organizacijos jas perdirba į heroiną, o teisėsauga prieš milijardinę prekybą užmerkia akis.

Praėjusiais metais Mianmaras tapo didžiausiu pasaulyje opijaus gamintoju, surinkęs 1080 tonų šios narkotinės medžiagos – daugiau nei dvigubai daugiau nei ankstesnis lyderis Afganistanas po to, kai Talibano vyriausybė uždraudė aguonų auginimą.

JT Narkotikų ir nusikalstamumo biuro (UNODC) duomenimis, 2024 m. Mianmare pagaminta 995 tonos opijaus.

Nustatytas „stiprus ryšys“ tarp sumažėjusio derliaus ir paaštrėjusių konfliktų tradiciniuose aguonų auginimo regionuose, Bankoke vykusioje spaudos konferencijoje sakė tyrimų pareigūnas Inshikas Simas.

Dalis Šanio valstijos rytuose, kur užauginama apie 80 proc. derliaus, šiemet įsitraukė į kovas, dėl kurių, kaip teigiama 2024 m. Mianmaro opijaus tyrimo ataskaitoje, daugelis aguonų augintojų buvo priversti palikti savo laukus.

Kiti galimi aguonų derliaus mažėjimo veiksniai – judėjimo į atokias vietoves apribojimai ir ekstremalus musonų sezonas.

Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad dėl perteklinės pasiūlos regioninėje heroino rinkoje ir pokyčių pasaulinėje narkotikų tiekimo grandinėje galėjo sumažėti opiatų eksporto paklausa ir nukristi kainos.

Tačiau UNODC pažymėjo, kad šių metų derlius vis dar yra antras pagal dydį Mianmare per pastaruosius du dešimtmečius ir yra pagrindinis šalies pajamų šaltinis.

Po perversmo Mianmaro ekonomika žlugo, ir Pasaulio bankas šią savaitę prognozavo, kad 2025 m. kovo mėnesį pasibaigsiančiais finansiniais metais ji susitrauks vienu procentu.

UNODC regioninis atstovas Pietryčių Azijai ir Ramiojo vandenyno regionui Masoodas Karimpouras teigė, kad yra didelė rizika, jog tiekimo grandinės su laiku prisitaikys, o auginimo metodai patobulės.

Birželio mėnesį chuntos vidaus reikalų ministras valstybinei žiniasklaidai sakė, kad Mianmaro valdžia, mėgindama pažaboti aguonų auginimą, susiduria su „rimtais iššūkiais“.

AFP kreipėsi į chuntą, prašydama pakomentuoti naujausias JT išvadas.

JT duomenimis, perversmas šalyje sukėlė socialinę ir ekonominę sumaištį bei paskatino ginkluotus konfliktus. Daugiau kaip trys milijonai žmonių buvo priversti palikti savo namus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų