Pereiti į pagrindinį turinį

Po išpuolio kalėdinėje mugėje Magdeburge Vokietijos prezidentas ragina vienytis

2024-12-24 13:07
BNS inf.

Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) antradienį pareiškė, kad mirtinas išpuolis kalėdinėje mugėje Magdeburge meta „tamsų šešėlį“ ant šių metų švenčių, tačiau paragino tautą nesileisti įbauginamai ekstremistų.

Po išpuolio kalėdinėje mugėje Magdeburge Vokietijos prezidentas ragina vienytis
Po išpuolio kalėdinėje mugėje Magdeburge Vokietijos prezidentas ragina vienytis / Scanpix nuotr.

Praėjus keturioms dienoms po išpuolio kalėdinėje mugėje Magdeburge, kur žuvo penki ir buvo sužeista daugiau kaip 200 žmonių, prezidentas F.-W. Steinmeieris savo tradiciniame kalėdiniame kreipimesi siekė skleisti gydančią žinią.

Įtariamasis Saudo Arabijos pilietis, 50-metis psichiatras ir prieš islamą nusiteikęs aktyvistas Talebas al Abdulmohsenas (Talebas Abdulmohsenas), buvo sulaikytas penktadienį išpuolio, per kurį jo vairuojamas nuomotas visureigis dideliu greičiu rėžėsi į kalėdinės mugės lankytojų minią, vietoje.

„Virš šių Kalėdų tvyro tamsus šešėlis“, – pareiškė valstybės vadovas, atkreipdamas dėmesį į „skausmą, siaubą ir sumišimą dėl to, kas įvyko Magdeburge likus kelioms dienoms iki Kalėdų“.

Jis paragino siekti nacionalinės vienybės, vėl įsiplieskus diskusijoms dėl saugumo ir imigracijos.

„Neapykanta ir smurtas neturi tarti paskutinio žodžio. Neleiskime, kad mus išskirtų. Būkime vieningi“, – teigė jis.

Kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) socialiniame tinkle „X“ taip pat pripažino, kad Vokietija išgyvena sunkius laikus, tačiau pridūrė: „Esame bendruomenė, turinti bendrą ateitį, ir esame stiprūs“.

Lyderių žodžiai nuskambėjo kitą dieną po to, kai kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) surengė vadinamąjį aukų atminimo mitingą Magdeburge, kuriame vienas iš kalbėtojų pareikalavo, kad Vokietija „uždarytų sienas“.

Netoliese vyko kovos su ekstremizmu iniciatyva, kurios šūkis buvo „Nesuteikite neapykantai šanso“.

F.-W. Steinmeieris pripažino, kad Vokietijoje yra „didelis nepasitenkinimas politika“, tačiau tvirtino, kad „mūsų demokratija yra ir išlieka stipri“.

Neaiškus motyvas

Net ir praėjus kelioms dienoms po mirtino išpuolio, T. al Abdulmohseno motyvas tebėra neaiškus.

Jis reikšdavo griežtai antiislamiškas pažiūras, atkartodamas kraštutinių dešiniųjų retoriką apie Europos islamizacijos pavojų, rodo jo įrašai socialiniuose tinkluose ir ankstesni interviu.

Žurnalas „Der Spiegel“ pranešė, kad gegužę socialiniame tinkle „X“ jis rašė, jog tikisi mirti šiais metais, o jo vairuotame BMW automobilyje tyrėjai rado testamentą, kuriame vyras prašė visą jo turtą perleisti Vokietijos Raudonajam kryžiui.

Dienraštis „Die Welt“, remdamasis neįvardytais saugumo šaltiniais, teigė, kad T. al Abdulmohsenas praeityje buvo gydomas nuo psichikos ligos, tačiau pareigūnai to kol kas nepatvirtino.

Likus dviem mėnesiams iki nacionalinių rinkimų ir AfD užėmus aukštą vietą visuomenės nuomonės apklausose, išpuolis pakurstė ir taip aštrias diskusijas dėl migracijos ir saugumo Vokietijoje.

Vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser (Nensi Fėzer) įspėjo kraštutinių dešiniųjų partiją, kuri pastaruoju metu pasiekė nemažai laimėjimų vietos valdžios rinkimuose, nesiekti politinės naudos iš šio išpuolio.

„Bet koks bandymas pasinaudoti tokiu siaubingu veiksmu ir piktnaudžiauti aukų kančiomis yra atgrasus“, – sakė ji Vokietijos žiniasklaidos grupei „Funke“.

Saudo Arabijos perspėjimai

Vyriausybei kyla vis daugiau klausimų dėl galimų klaidų ir neišgirstų įspėjimų apie T. al Abdulmohseną, kuris buvo sulaikytas šalia sudaužyto sportinio visureigio BMW.

Saudo Arabija teigė ne kartą įspėjusi Vokietiją dėl savo piliečio, kuris į Vokietiją atvyko 2006 metais ir kuriam po dešimties metų buvo suteiktas pabėgėlio statusas.

Vienas Saudo Arabijos vyriausybei artimas šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad karalystė siekė jo ekstradicijos.

Prokurorai pranešė, kad įtariamasis Saudo Arabijos pilietis buvo laikomas griežto režimo įstaigoje dėl penkių žmogžudysčių ir 205 pasikėsinimų nužudyti, tačiau kol kas jam nebuvo pateikti su terorizmu susiję kaltinimai.

Saugumas Vokietijos kalėdinėse mugėse buvo sustiprintas po to, kai 2016 metais džihadisto vairuojamas sunkvežimis rėžėsi į Kalėdų mugę ir pražudė 13 žmonių.

Magdeburgo kalėdinė mugė aip pat buvo apsaugota barikadomis, tačiau užpuolikas sugebėjo pasinaudoti penkių metrų tarpu, pro kurį įvažiavo į aikštę ir rėžėsi į nieko neįtariančią minią.

F.-W. Steinmeieris pareiškė užuojautą sužeistųjų ir žuvusiųjų artimiesiems – per išpuolį žuvo devynerių metų berniukas ir keturios 45–75 metų amžiaus moterys.

„Jūs nesate vieni šiame skausme“, – sakė jis šimtams nukentėjusių šeimų.

„Žmonės visoje mūsų šalyje jus užjaučia ir liūdi kartu su jumis“, – pridūrė jis. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų