Pereiti į pagrindinį turinį

Rekordinės kaitros ir gaisrų alinamoje Australijoje skelbiama nepaprastoji padėtis

2019-12-19 06:42

Australijos pareigūnai ketvirtadienį paskelbė savaitės trukmės nepaprastąją padėtį Naujojo Pietų Velso valstijoje, rekordinių karščių bangai regione kurstant beprecedenčius krūmynų gaisrus.

Scanpix nuotr.

Apie 100 gaisrų šioje valstijoje liepsnoja jau kelias savaites, o pusė jų yra dar nesuvaldyti, įskaitant „megagaisrą“ aplink Sidnėjų, dėl kurio didžiausią Australijos miestą apgaubė troškinančių dūmų debesys.

Naujojo Pietų Velso vyriausioji ministrė Gladys Berejiklian (Gledis Beredžiklian) nurodė, kad nepaprastoji padėtis, valstijoje skelbiama jau antrąkart nuo ankstyvos gaisrų sezono pradžios rugsėjį, yra nulemta „katastrofinių orų sąlygų“.

Ketvirtadienį šalyje buvo užfiksuota nauja visų laikų aukščiausia – 41,9 Celsijaus laipsnio – vidutinė aukščiausia temperatūra. Apie šį rekordą buvo paskelbta praėjus tik parai po ankstesnės kaitriausios dienos per šalies istoriją, kai Australijoje buvo užfiksuota vidutinė maksimali 40,9 laipsnio temperatūra.

Ketvirtadienį Sidnėjaus centre temperatūra gali pakilti iki 41 °C, o vakariniuose priemiesčiuose – net iki 45 laipsnių. Popietę gūsingų vėjų greitis gali siekti 100 km per valandą, todėl gaisrai tikriausiai dar labiau priartės prie šio didmiesčio.

„Puolamieji būriai“

Su liepsnomis kovoja 2 000 ugniagesių, padedant gaisrininkams iš JAV ir Kanados, taip pat Australijos gynybos pajėgų kariams.

Naujojo Pietų Velso kaimiškų vietovių priešgaisrinės tarnybos komisaras Shane'as Fitzsimmonsas (Šeinas Ficsimonsas) sakė, kad penki „puolamieji būriai“, kiekvienas turintis po 100 narių, yra pasiruošę būti pasiųsti gesinti pavojingiausių gaisrų, „atsižvelgiant į kai kurių kompleksinių gaisrų didžiulį mastą ir itin nepalankias prognozes dėl orų, besivystysiančių visą dieną“.

„Šiandien numatomos blogiausios gaisringumo sąlygas, ekstremalus gaisrų pavojus – visų pirma didžiojo Sidnėjaus aplinkoje“, – pridūrė jis.

Patys ekstremalūs orai taip pat kelia rūpesčių – šią savaitę aukšto rango medikai jau kelias savaites Sidnėjų gaubiantį smogą paskelbė „visuomenės sveikatos kritine padėtimi“.

Ligoninėse smarkiai pagausėjo pacientų, besikreipiančių dėl kvėpavimo sutrikimų. Jų skaičius gruodžio 10-ąją, kai oro kokybė staigiai pablogėjo, išaugo 80 procentų.

Daugiau kaip 70 gaisrų tebeliepsnoja Kvynslando valstijoje, esančioje šiauriau Naujojo Pietų Velso. Trečiadienį netoli turizmo perlo Nusos liepsnojantis gaisras Peregiane privertė vietos gyventojus evakuotis iš savo namų.

Krūmynų teritorijos taip pat dega Pietų ir Vakarų Australijos valstijose.

Pastaraisiais mėnesiais šalyje išdegė iš viso mažiausiai 3 mln. ha, žuvo šeši žmonės ir supleškėjo daugiau kaip 800 namų.

Mokslininkai sako, kad šiemet gaisrų sezonas prasidėjo neįprastai anksti ir yra intensyvesnis nei įprasta dėl pasaulio klimato šiltėjimo ir užsitęsusios sausros. Dėl jos daugelis šalies regionų smarkiai išdžiūvo, o miestuose ir gyvenvietėse pradeda stigti vandens..

Gaisrų banga išprovokavo protestus prieš konservatyvios vyriausybės klimato politiką. Šalies lyderiai priešinosi spaudimui imtis spręsti pagrindines pasaulinio šiltėjimo priežastis, kad apsaugotų pelningą anglių eksportą.

Sidnėjuje protestuotojai planuoja surengti eitynes prie premjero Scotto Morrisono (Skoto Morisono) oficialiosios rezidencijos ir reikalauti mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Šios demonstracijos organizatoriai taip pat siekia pabrėžė kaltinimus vyriausybės vadovui, šiuo metu atostogaujančiam užsienyje, atsainiu elgesiu, kai didelę šalies dalį apėmę gaisrai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų