70-metis O. Orlovas yra Nobelio premiją pelniusios teisų gynimo grupės „Memorial“ vienas iš lyderių. Didelę savo gyvenimo dalį jis praleido fiksuodamas teisių pažeidimus sovietmečiu ir pastaruoju metu.
„Teismas nustatė Orlovo kaltę ir nurodo skirti pustrečių metų [...] bendrojo režimo pataisos kolonijoje“ bausmę, paskelbė teisėjas. Jį citavo teismo posėdyje dalyvavęs naujienų agentūros AFP reporteris.
Teisėjui skaitant nuosprendį akinius nešiojantis žilaplaukis aktyvistas mirktelėjo žmonai Tatjanai, kuri taip pat yra aktyvistė.
O. Orlovas buvo sulaikytas teismo salėje ir paprašė žmonos prieiti.
„Tania, tu man pažadėjai!“ – pasakė jis žmonai, kai ji, regis, apsiašarojo.
Maždaug 200 šalininkų laukė koridoriuje prie teismo salės norėdami atsisveikinti su O. Orlovu.
Nuo tada, kai prieš dvejus metus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo karinę kampaniją Ukrainoje, O. Orlovas nuolat prieš ją pasisako.
Pasirinkimo nėra. Turime tęsti kovą.
O. Orlovas buvo kaltinamas diskreditavęs Rusijos kariuomenę už tai, kad Prancūzijos internetiniam leidiniui „Mediapart“ parašė straipsnį, kuriame pasmerkė masines civilių žudynes Ukrainoje, ir spalį po pirmojo teismo proceso jam buvo paskirta bauda.
Bauda buvo palyginti švelni bausmė, todėl prokurorai netrukus pareikalavo surengti naują teismo procesą.
Neseniai duodamas interviu AFP O. Orlovas sakė neabejojantis, jog po kelių savaičių bus nuteistas, tačiau atsisakė išvykti iš šalies.
„Pasirinkimo nėra. Turime tęsti kovą“, – sakė jis.
„Memorial“ Rusijoje įsitvirtino kaip svarbus pilietinės visuomenės ramstis, saugodamas komunistinių represijų aukų atminimą ir vykdydamas kampaniją prieš teisių pažeidimus V. Putino valdomoje Rusijoje.
2021 metų pabaigoje Rusijos pareigūnai išformavo šią organizaciją. „Memorial“ gavo 2022 metų Nobelio taikos premiją kartu su įkalintu Baltarusijos aktyvistu Alesiu Bialiackiu ir Ukrainos „Pilietinių laisvių centru“.