Pereiti į pagrindinį turinį

Rytų Ukrainoje prasidėjo naujos paliaubos

2020-07-27 12:24

Ukrainoje pirmadienį prasidėjo įtemptos paliaubos tarp vyriausybės pajėgų ir Maskvos remiamų separatistų, kurios yra naujas bandymas užbaigti ne vienus metus šalies rytus krečiančius karo veiksmus.

Scanpix nuotr.

Paliaubos, dėl kurių praėjusią savaitę sutarė Ukrainos, Rusijos bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) derybininkai, įsigaliojo vidurnaktį. 

Ukrainos kariuomenė pranešė, kad buvo paskelbtas įsakymas laikytis visiško ugnies nutraukimo.

Jungtinių pajėgų operacijos vadas generolas leitenantas Volodymyras Kravčenka informavo, kad ankstyvosiomis pirmadienio valandomis buvo atakuotos ukrainiečių pajėgos, bet aukų šis incidentas nepareikalavo.

Separatistinio Donecko regiono atstovai savo ruožtu pranešė, kad laikosi ugnies nutraukimo režimo, o iki šiol nebuvo užfiksuota jokių paliaubų pažeidimų.

Pagal susitarimą, draudžiama naudoti bet kokius ginklus, įskaitant šaulių.

Nuo 2014 metų, kai Rytų Ukrainoje kilo konfliktas tarp Kijevo pajėgų ir Rusijos remiamų separatistų, būta ne vieno bandymo nutraukti susirėmimus, tačiau visais atvejais paliaubos galiojo labai trumpai ir neatvėrė kelio taikos deryboms.  

Sekmadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenkis paskambino Rusijos vadovui Vladimirui Putinui aptarti paliaubų susitarimo ir karui užbaigti reikalingų žingsnių.   

V. Putinas per pokalbį su V. Zelenskiu pabrėžė, jog būtina įgyvendinti 2015 metais Minske tarpininkaujant Vakarams pasirašytą taikos susitarimą, informavo Kremlius.  

Ukraina su prorusiškais separatistais rytiniuose Donecko ir Luhansko regionuose kovoja nuo 2014 metų, po Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos.

Per šį konfliktą jau žuvo daugiau kaip 13 tūkst. žmonių.

Kijevas ir jo Vakarų sąjungininkės kaltina Maskvą, kad ji remia separatistus, siųsdama į Rytų Ukrainą karių ir ginklų. Kremlius tai neigia.   

Keturšalėmis Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos ir Ukrainos derybomis siekiama, kad būtų atitraukta sunkioji ginkluotė, Kijevas atgautų savo sienų kontrolę, separatistų kontroliuojami Donecko ir Luhansko regionai gautų platesnę autonomiją ir juose būtų surengti vietos valdžios rinkimai.

Daugiau naujienų