Pereiti į pagrindinį turinį

Sprogimai Libane: kas jau žinoma

2020-08-05 11:34

Libano sostinę antradienį supurtęs niokojantis sprogimas, kurio galia prilygo žemės drebėjimo smūgiui, įvyko Beiruto uoste užsiliepsnojus sandėliui, kuriame buvo laikomas didžiulis kiekis amonio nitrato, sako pareigūnai. Visgi tebėra dar daug neatsakytų klausimų.

Asociatyvi nuotr.

Per sprogimą žuvo daugiau kaip 100 žmonių, dar per 4 tūkst. buvo sužeisti.

Pateikiame jau žinomus faktus apie šią tragediją.

Kas įvyko?

Pirmas smarkus sprogimas Beiruto uosto rajone driokstelėjo apie 18 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Jis sukėlė gaisrą, per kur įvyko dar keli nesmarkūs sprogimai. Netrukus driokstelėjo milžiniškas sprogimas, sulyginęs su žeme beveik visą uostą ir aplinkinius pastatus.

Seismologai pranešė, kad sprogimo, kurio smūginė banga išdaužė už 9 km esančio Beiruto tarptautinio oro uosto pastatų langus, galia atitiko 3,3 balo stiprumo žemės drebėjimo smūgį.

Tai – katastrofa visomis šio žodžio prasmėmis

Paskelbtuose kadruose iš vaizdo įrašų matyti ugnies kamuolys, iškilęs daug aukščiau nei aplinkinių saugyklų bokštai, ir vėliau aukštai į padangę pakilęs dūmų stulpas.

Kodėl sprogimas toks smarkus?

Libano ministras pirmininkas Hassanas Diabas (Hasanas Diabas) sakė, kad uosto sandėlyje sprogo 2 750 tonų amonio salietros (nitrato).

„Tai – katastrofa visomis šio žodžio prasmėmis“, – sakė Libano sveikatos apsaugos ministras Hassanas Hamadas (Hasanas Hamadas).

Amonio salietra yra granuliuota azoto trąša, naudojama tręšimui prieš sėją arba papildomam tręšimui vegetacijos metu. Dėl šios bekvapės cheminės medžiagos yra įvykęs ne vienas pražūtingas sprogimas pramonės įmonėse.

Sumaišius amonio nitratą ir krosnių kurą gaunamas labai sprogus mišinys, plačiai naudojamas statybų pramonėje. Tačiau jį savadarbiams sprogstamiesiems įtaisams gaminti taip pat naudoja kovotojų grupuotės, tokios kaip Talibanas.   

Libano saugumo ir žvalgybos agentūros vadovas Abbasas Ibrahimas (Abasasa Ibrahimas) sakė, kad uosto sandėlyje buvo laikomas prieš kelis metus konfiskuotas amonio nitratas.

Tyčinis sprogimas?

Kol kas Libano pareigūnai laikosi pozicijos, kad sprogimas buvo netyčinis.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antradienį vakare pareiškė, kad keli amerikiečių generolai jam sakė, esą sprogimai Beirute įvyko detonavus „kažkokiai bombai“.

„Tai panašu į siaubingą ataką“, – sakė D. Trumpas.

Tačiau Pentagono atstovas, paklaustas apie šiuos prezidento komentarus, naujienų agentūrai AFP sakė: „Neturime ką jums pasakyti. Paaiškinimo teks kreiptis į Baltuosius rūmus“. 

H. Diabo vyriausybė padėtį uoste prieš sprogimą pavadino „nepriimtina“ ir pažadėjo atlikti nuodugnų tyrimą.

Kiek aukų?

Per sprogimus žuvo daugiau kaip 100 žmonių, dar per 4 tūkst. buvo sužeisti, trečiadienį pranešė Libano Raudonasis Kryžius, pateikdamas naujausius duomenis apie aukas.

Paieškos ir gelbėjimo komandos vis dar tikrina aplink uostą esančius rajonus, pridūrė Raudonasis Kryžius.

Pranešimų apie nukentėjusius žmones buvo gauta iškart po sprogimo, išdaužusio pastatų langus daugelyje sostinės rajonų.

Kas toliau?

Libano nacionalinė gynimo taryba apskelbė Beirutą nelaimės zona, o H. Diabas kreipėsi į Libano sąjungininkus, prašydamas palaikyti šalį ir atsiųsti pagalbos. 

Prezidentas Michelis Aounas (Mišelis Aunas) paskelbė, kad padėti nukentėjusiesiems ir miestui iš krizių fondo bus skirta 100 mlrd. lirų (55 mln. eurų).

Tačiau skolų slegiamas Libanas šiuo metu grumiasi su didžiausia ekonomine krize nuo 1975–1990 metų pilietinio karo, o jo ligoninės dar prieš sprogimą dėl koronavoruso pandemijos sunkiai tvarkėsi su ligonių antplūdžiu.

JAV, Prancūzija, Kataras, Iranas ir netgi užkietėjęs Libano priešininkas Izraelis pasiūlė pagalbą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų